Podatek od funduszu inwestycyjnego

27.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

W dzisiejszym artykule o tym, jak należy rozliczać podatek od funduszu inwestycyjnego w 2023 oraz 2024 roku.

Podatek od funduszu inwestycyjnego 2023

Tutaj sprawa jest całkowicie jasna. Jeżeli inwestor zdecyduje się sprzedać fundusz inwestycyjny z zyskiem do 31 grudnia 2023, to sam fundusz w imieniu inwestora od kwoty zysku brutto odprowadza 19% podatku dochodowego. Na konto inwestora trafia kwota zysku netto.

Jeżeli do 31 grudnia 2023 inwestor zdecyduje się zamknąć fundusz inwestycyjny ze stratą, to taka strata nie zostaje odnotowana i inwestor nie może z nią nic zrobić. Zasady zmienią się od 1 stycznia 2024 roku.

Podatek od funduszu inwestycyjnego 2024

To właściwie epokowe wydarzenie w sprawie rozliczania podatków. Od 1 stycznia wiele się zmieni. Przede wszystkim to, że fundusz przestanie cokolwiek rozliczać. Po umorzeniu jednostek na nasze konto zawsze wpadnie kwota brutto (razem z przyszłym podatkiem do rozliczenia). Co się w związku z tym wydarzy?

  1. Fundusze inwestycyjne w 2025 roku za rok 2024 będą zobowiązane wystawić inwestorowi PIT8C. Dokładnie tak samo, jak w tym momencie odbywa się to w przypadku akcji.
  2. Inwestor do 30 kwietnia 2025 roku, za rok 2024, będzie zobowiązany do rozliczenia PIT38. Podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od zysków z inwestycji w fundusze inwestycyjne.

Ważna zmiana w podatkach od funduszy inwestycyjnych.

Od 2024 roku:

  • straty z tytułu umorzenia jednostek funduszu będzie można rozliczyć z dochodami ze zbycia akcji,
  • straty ze zbycia akcji będzie można rozliczyć z dochodami z umorzenia jednostek funduszu,
  • straty z tytułu umorzenia jednostek funduszu będzie można rozliczyć z dochodami z umorzenia innych jednostek funduszy kapitałowych.

Innymi słowy – jeżeli zarobisz na funduszach inwestycyjnych, a stracisz na akcjach, to naturalnie zysk z funduszy należy pomniejszyć o straty odnotowane na akcjach. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć podatek do zapłaty.

Jeżeli wystąpi odwrotna sytuacja, w której mamy stratę na funduszach inwestycyjnych oraz zyski z akcji, to zysk z akcji należy pomniejszyć o wielkość straty w funduszach inwestycyjnych. W ten sposób zapłacimy mniejszy podatek.

Również całkowitą nowością jest to, że stratę na funduszu inwestycyjnym możemy rozliczyć z zyskiem z innego funduszu inwestycyjnego. W ten sposób pomniejszyć płacony podatek. Inwestor nie powinien jednak się martwić szczegółowymi rozliczeniami, bowiem wszystkie informacje będą zawarte w przekazanym przez fundusze PIT8C. Ten sam PIT8C poprzez automatyczny system jest również przekazywany do urzędów skarbowych. Wstępne rozliczenie każdy zobaczy w systemie e-urzędu skarbowego.

Warto wiedzieć:

Jeżeli z jakiegoś powodu będziemy posiadać stratę na funduszach inwestycyjnych, ale nie będziemy jej w stanie rozliczyć w którymś roku, to możemy to spokojnie zrobić przez 5 kolejnych lat podatkowych (dokładnie tak samo, jak w przypadku akcji).

Jeżeli ktoś ma stratę, to warto rozważyć (w przypadku oczywiście chęci wyjścia z takiej inwestycji) zamknięcie takiego funduszu dopiero po 1 stycznia 2024. Odnotowaną stratę będzie można rozliczyć w PIT38, co pomniejszy nam podatek do zapłaty (w przypadku, kiedy w innych inwestycjach w fundusze inwestycyjne lub akcje osiągniemy zysk).

ps. czy wiesz, że istnieje fundusz inwestycyjny (ETF), który regularnie, co roku (nawet pandemicznym) wypłaca dywidendy 4x do roku? Dywidenda wynosi obecnie ok. 5% i rośnie średnio o 7% rocznie. To tak, jakbyś miał lokatę bankową ze wzrostem kapitału w czasie oraz jednocześnie otrzymywał co roku coraz wyższą wypłatę. To ciekawe rozwiązanie dla długoterminowych inwestorów, oparte o największe spółki giełdowe na świecie.

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin