Hossa czy już bessa, co zrobić z akcjami?

23.09.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z nerwowymi ruchami na rynku akcji. Z jednej strony problemy chińskiego giganta na rynku nieruchomości Evergrande, z drugiej wciąż rosnąca inflacja i obawy o zmianę polityki FED (prognozy tempa podwyższania stóp procentowych FED zaprezentował wczoraj). Czy w takich warunkach lepiej sprzedać akcje, czy jeszcze można inwestować i liczyć na kolejne zyski?

FED i podnoszenie stop procentowych

FED zapowiedział podwyższenie stóp, ale… jeszcze tego nie uczynił. Samo podwyższenie stóp ma przełożenie na trend w perspektywie kilku miesięcy i oczywiście psychologicznie w dniu decyzji.

Technicznie indeksy w Europie wykonują formację korekty. W przypadku Dax jest to trójkąt (wykres był w jednym z ostatnich raportów), natomiast CAC40 tworzy zygzaka a-b-c:

Indeks Cac40

Po zygzaku nastąpiło silne wyjście w górę, serią luk hossy. Rosnący wolumen sugeruje, że spora podaż „wylała się” na rynek, ale jeszcze większy popyt wykorzystał te niskie poziomy i akcje przejął. Moim zdaniem w perspektywie do końca roku Cac40 jeszcze zaliczy nowe szczyty.

Decydujący dla naszego rynku akcji jest dolar – FED zapewne uspokoił rynki, dlatego złoty może znów próbować osiągnąć górną linię trójkąta. Jeżeli ta faza wystąpi, to fundusze akcyjne jeszcze będzie można potrzymać i próbować sprzedać na fali wtórnej, gdy nastąpią sygnały dystrybucji.

Projekcja sWIG80

W pierwszej kolejności zapewne będą zamieniane fundusze MISS – Investor top 25 oraz Skarbiec MISS. Tutaj liczę na falę 5, która jednak może już tracić impet:

Indeks sWig80

Silniejszy jest mWig40  – fundusz Ipopema planuję sprzedać w dalszej kolejności.

Podsumowanie

Jeżeli złoty wykona jeszcze jedną falę wzrostową, to silny dalej będzie indeks Wig20. Być może więc fundusz inPZU akcje polskie zamienimy na samym końcu. Trudno określić dokładny czas, ale szacuję że jego maksymalny zasięg to koniec roku (być może Instytucje będą chciały zamknąć dobrze dobry rok).Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin