Fundusze inwestycyjne – analizy, jak skutecznie inwestować, a nie spekulować…

02.07.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Jak skutecznie inwestować w fundusze akcyjne? Czy analizy rzeczywiście pomagają dobrze kupić fundusze inwestycyjne i zarabiać na nich pieniądze? Na kilku przykładach pokażę Ci, że tak! Zarabianie to jednak proces rozciągnięty w czasie -„najpierw trzeba dobrze zasiać, by potem zbierać plony”.

Czas inwestycji

Żyjemy w coraz to „szybszym” świecie. Czas odgrywa dużą rolę, więc chcemy wszystko szybko zrobić, chcemy by efekty były natychmiastowe. Na dzisiejsze potrzeby stworzono giełdową spekulację, która bardziej przypomina hazard niż inwestowanie. Czy da się zarobić na giełdzie w szybkim tempie? Zapewne się da, ale będzie to być może szczęśliwy los, który w przyszłości już się nie powtórzy. Napiszę coś niepopularnego – trudno jest szybko zarabiać pieniądze i mieć powtarzalność. Na spekulacji zarabiają głównie firmy brokerskie, 90% klientów systematycznie traci pieniądze i dopłaca do rachunku. Wyniki giełdowych firm brokerskich mają się znakomicie, a rachunki klientów? Kariera kilku moich przyjaciół ze spekulacją już się skończyła. Nawet jeżeli czasami zarobili, to trudno im było utrzymać systematyczność.

Dlaczego fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne mają bardzo ważną zaletę – inwestując w nie, inwestujemy pośrednio w wartość – każdy fundusz akcyjne posiada akcje danej firmy, czyli część przedsiębiorstwa. Nawet jeżeli na rynku mamy chwilowy kryzys – fundusz przetrwa i może dalej zarabiać, tak jak nie kończy się działalność danej firmy (tutaj jedynie mogą zdarzyć się bankructwa). Spekulując nie posiadamy wartości, czy działanie takie ma przyszłość? Bardzo trudną, bo jak pokazuje ostatni rok, nawet najlepsi specjaliście potrafią w pewnym momencie zbankrutować (na 1-2 transakcjach).

Inwestować trzeba w wartość, a więc fundusze akcyjne lub Inwestycje giełdowe (akcje), gdzie nie ma szybkich zysków (są tylko szybkie straty). Inwestując  w fundusze musisz mieć 2-3 letni horyzont inwestycyjny – jeżeli go nie masz, fundusze raczej nie są dla Ciebie.

Jak inwestować w fundusze akcyjne? Czy analizy się przydają?

Przydają się, tylko trzeba dobrze analizować to, co się dzieje na rynku. Warto też zapewnić sobie platformę, która nie pobiera żadnych opłatach za inwestowanie, a opłata za zarządzanie jest na minimalnym poziomie – jak np. fundusze w inPZU. Wygrywa prostota (jak fundusze w mBanku) i niskie koszty – chcesz zarabiać, zacznij od niskich kosztów.

Fundusze łatwiej wybrać, gorzej czas inwestycji. Jeżeli masz wątpliwości – napisz do mnie.  Ja ze względu własnie na niskie koszty i prostotę 30% zainwestowałem w fundusz inPZU. Jak wybrałem miejsce? Już w tym miejscu zaznaczałem, że zbliża się okazja inwestycyjna:

Kiedy kupiłem fundusze

Rekordowe wyprzedanie oraz sygnały kupna pojawiły się 16 marca – Rekordowe wyprzedanie

W marcu pojawiły się okazje, lecz okazje pojawiają się przez dłuższy czas. W trakcie trendu bywają korekty, a niektóre rynki dopiero zaczynają hossę:

jak wybrać rynek, który zaczyna wzrost? Przykład – Chiny

Przykładów możliwych inwestycji jest wiele, ten ostatni pokazuje, iż nawet niedawno sygnał do kupna pojawił się w Chinach.  Fundusze zagraniczne to osobny temat, bowiem tutaj wpływ na inwestycję ma wiele czynników (w tym waluty, stopy procentowe danego kraju, inflacja, itp.). Lepiej taką inwestycję zawsze konsultować.

Fundusze surowcowe

Fundusze surowcowe to jeszcze inny temat – to rynek, który dopiero niedawno rozpoczął wzrost i jest historycznie tani.  Inwestowanie w fundusze surowcowe ma jednak wiele pułapek, więc moim zdaniem lepiej wybrać rynek akcyjny surowcowy – taki jak np. Rosja.  Jeżeli spodziewamy się dekadowego dołka na rynku ropy (zobacz artykuł z końca marca), to oczywiste jest, że okazją będzie tani jak nigdy rynek rosyjski, na którym pojawiły się marcu-kwietniu rekordowe wolumeny.

Inwestuj w wartość!

Na koniec mogę podsumować – inwestuj w wartość, nie spekuluj (możesz parę razy wygrać, ale zawsze może nadejść koniec Twoich oszczędności). Wybieraj tanie rynki w dobrych momentach i proste funkcjonalne platformy inwestycyjne – im mniej zapłacisz za zarządzanie oraz nabycie, tym więcej zostanie dla Ciebie. Drogie fundusze niestety nie mają przewagi inwestycyjnej – bardzo często coś szwankuje w zarządzaniu, efektów nie widać.  Jeżeli czas pozwoli, to w niedalekiej przyszłości dodam jeszcze jak wybierać fundusze akcyjne – jakie branże, w jakim czasie, kiedy wyjść z inwestycji.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin