Czy warto inwestować w złoto?

12.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Czy warto inwestować w złoto?

Osobiście nie jestem zwolennikiem inwestowania w złoto. Nie mnie jednak oceniać to, jakie kto ma preferencje. Istotą inwestycji powinien być pozytywny efekt końcowy, czyli zysk. Czy warto inwestować w złoto? Omówimy w tym artykule „za” i „przeciw”, w tym przeanalizujemy bieżącą sytuację na złocie.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto jest metalem szlachetnym i jako wartościowy metal występuje w powszechnej świadomości ludzkiej. Nie jest metalem użytkowym. Nie jest narzędziem, bardziej ozdobą, którą możemy na siebie nałożyć. Jest najczęściej symbolem zawarcia związku małżeńskiego. Złoto nosimy wtedy na palcu.

Złoto nie płaci odsetek. Sprawę próbował zmienić Pan Marcin Plichta, oszukując Polaków na 800 mln zł (afera Amber Gold). Złoto miało płacić odsetki na poziomie 13% rocznie. Pytam się, w jaki sposób? Ludzie potrafią się rozmnażać, ale jak złoto położymy koło siebie, to jednak się nie rozmnoży.

Dowiedz się więcej: jak inwestować w złoto.

Jedyny sposób zarabiania na złocie, to wzrost jego wartości w czasie. Z naszego punktu widzenia (Polski) zarobimy najwięcej, jeżeli złotówka będzie się osłabiać (USD/PLN będzie szedł w górę) oraz na wartości będzie zyskiwać samo złoto. Jest oczywiście możliwość, że złoto będzie zyskiwać, a dolar względem złotówki będzie tracił. Może też być odwrotnie – dolar będzie zyskiwał, a złoto będzie tracić. Korzystna sytuacja, to taka, kiedy dolar i złoto zyskują.

Dolar w relacji do złotówki

Istnieje szczególny moment, w którym kapitał odpływa od dolara, a napływa na rynki wschodzące. To czas rodzącego się ożywienia gospodarczego. Kapitał sprzedaje wtedy dolary i kupuje waluty rynków wschodzących. Zyskują akcje na rynkach wschodzących. Dolar w relacji do złotówki jest w bessie. Nie jest trudno zgadnąć, że wycena złota w złotówkach ma hamulce w postaci bessy dolara.

Analiza złota

Do samej analizy złota skłoniła mnie świeca, która wyrysowała się w poniedziałek na kontrakcie na złoto. W nocy notowania rozpoczęły się od skoku cenowego, by dzień zakończyć mocną spadkową świecą. Świecy tej towarzyszył zwiększony wolumen podażowy. Wydarzyło się tu kilka ważnych rzeczy, które bardzo dokładnie omówię.

Czy warto inwestować w złoto?
Analiza złota

Trap Up Move

Jest to świeca zaznaczona na żółto. Taka świeca oznacza wprost „pułapkę w ruchu”. Najpierw cena ruszyła w górę, angażując popyt. Następnie cena zostaje sprowadzona w dół, zamykając tych, co kupowali wyżej, po stratnej stronie rynku. Inwestorzy grający na zwyżkę ceny wpadli w pułapkę.

Malejący wolumen z akcentem

Na wolumenie zaznaczyłem pomarańczową opadającą kreskę. To tzw. tendencja malejącego wolumenu. Dodałem link, jeżeli ktoś chciałby to zagadnienie bardziej zbadać. Taka sytuacja mówi nam o wysoce prawdopodobnej zmianie zachowania rynku. Tutaj od października mieliśmy ruch wzrostowy, więc zmianą zachowania może być wygenerowanie ruchu spadkowego. Sam malejący wolumen daje nam ważną informację (zwłaszcza ze świecą Trap Up Move), jednakże do potwierdzenia kierunku spadkowego będzie wymagany jeszcze test wolumenowy. To kolejny element, który warto zgłębić (w obu przypadkach podaję całkiem sporo przykładów).

Obie te sytuacje pojawiły się w momencie, kiedy złoto próbowało wybić szczyt:

Analiza złota
Analiza złota

Zauważmy, że zarówno na przełomie 2022 roku, jak i przełomie 2023 roku, sytuacja była niemal identyczna, jak obecnie. Wraz z ruchem wzrostowym malał wolumen. Wzrost wolumenu (akcent) następował w kulminacyjnym momencie ruchu (kreował się szczyt).

Jednoznacznie mogę stwierdzić, że złoto jest w ruchu bocznym, ale nie jest w impulsie wzrostowym. Ponieważ jednak ruch jest boczny, możemy mówić o występowaniu jakiejś nieregularnej korekty, gdzie kolejny ruch spadkowy, być może zakończy się silną akumulacją. Nieregularne fale korekty są cechą fal 4.

Kiedy warto inwestować w złoto?
Kiedy warto inwestować w złoto?

Jeżeli jest to fala 4, to wystąpi w niej spadek, który będzie powiązany z wystąpieniem rekordowych wolumenów. Będzie to akumulacja przed 5 falą hossy. Wydaje mi się, że dopiero wtedy uwolni się rzeczywisty potencjał wzrost ceny złota. Jeżeli to się zgra w czasie, to być może będzie wtedy już po bessie dolara, a samo złoto stanie się na ten czas doskonałą inwestycją. Kiedyś więc tak, jednak na chwilę obecną nie widzę potencjału na zarobek na inwestycji w złoto w krótkim terminie.

Aktualizacja 12.12.2023

W interwale 2-godzinowym formacja Trap Up Move potwierdzana jest testami wolumenowymi. Test wolumenowy, to takie zdarzenie, które wyraża wolę ruchu w danym kierunku. Wyraża się pojawieniem formacji świecowej na zwiększonym względem tła wolumenie.

Inwestowanie w złoto
Inwestowanie w złoto

 

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin