Czy Skarbiec spółek wzrostowych wróci do wzrostów?

15.05.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Gwiazda ostatnich lat – fundusz Skarbiec spółek wzrostowych – mocno spadł, a taka sytuacja mocno niepokoi wielu inwestorów. Czy to już „game over”, czy tylko korekta? Analizujemy dziś ten fundusz i segment growth. Przejście do inflacyjnej fazy cyklu zwykle kieruje strumień kapitału do spółek z realnej gospodarki i wydaje się, że z takim procesem mamy do czynienia. Zmiana przepływu kapitału oznacza, że zyskują spółki value, natomiast w korekcie są spółki growth. Tak silna hossa (jak w przypadku Nasdaqa i spółek wzrostowych) nie kończy się jednak tak szybko i w mojej opinii będzie to proces.

Czy Skarbiec spółek wzrostowych wróci do wzrostów?

Jeżeli popatrzymy na wykres funduszu Skarbiec spółek wzrostowych, to zauważymy hiperbolę wzrostową:

Taka hiperbola nie kończy się ot tak, dlatego spodziewałbym się w przyszłości, iż fundusz co najmniej wyrówna swój szczyt (podwójny szczyt kończący hossę?). Taki scenariusz będzie o tyle prawdopodobny, jeżeli na wykresie tygodniowym notowań funduszu powstanie świeca młot:

Czy Skarbiec spółek wzrostowych wróci do wzrostów?

Być może spadek będzie zygzakiem? Taka forma korekty przypomina mi rok 2006 i Wig20, gdy po silnym wzroście zszedł szybki i mocny zygzak. Wiele osób zastanawiało się, czy to już koniec hossy. Po silnym osłabieniu nadszedł jednak mozolny wzrost na nowe szczyty. Być może czeka nas więc fala wtórna?

Analiza Nasdaq

Patrząc na wykres głównych spółek z Nasdaqa (tzw. FANG), można odnieść wrażenie, że pewien poziom jest jednak broniony i trwa akumulacja:

Wykres indeksu FANG

O ile więc w długim terminie zapewne inne fundusze będą lepsze, o tyle w krótkiej perspektywie funduszu bym nie przekreślał – przy tej zmienności nawet wyrównanie szczytu będzie zyskowne.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin