S&P500 to indeks giełdowy, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ. Czy w długiej historii indeksu można doszukać się prawidłowości?
Analizując historię indeksu zwracamy uwagę przede wszystkim na długi trend wzrostowy. Zdarzają się okresy słabsze oraz lepsze, lecz indeks systematycznie bije rekordy i jest coraz wyżej. Prosty wniosek – bessy należy wykorzystywać do kupna przecenionych akcji, bowiem za kilka lat i tak będzie wyżej. Wynika to z faktu permanentnego rozwoju amerykańskiej gospodarki i jej dominacji światowej.
Analiza SP500 – jak indeks wygląda obecnie
A jak sytuacja wygląda obecnie? Straszy się nas, iż amerykańskie spółki już są bardzo drogie i może nadejść czas bessy. Druga obawa dotyczy długości trwania obecnej hossy – od 2009 roku minęło już przecież 13 lat, dlatego bessa może być blisko. Jak to więc bywało kiedyś?
Cykl na SP500 – bessa przemieszana z hossą
Cykl S&P500 można podzielić na dwa okresy:
1) Długiej bessy, która trwa ponad 10 lat.
2) Hossy, która potrafi trwać nawet 26 lat.
Długa bessa nastąpiła w latach trzydziestych:
Wykres SP500

Po okresie bessy nastąpiła wielka hossa, która trwała ok. 27 lat. Czym jest długa hossa? Okresem, w którym indeks co jakiś czas bije nowe szczyty, a bessy są krótkie – trwają ok. 12-18 miesięcy.
Po okresie 27 lat indeks znowu wszedł w ponad 10-letnią bessę – kryzys lat sześćdziesiątych:
Wykres SP500
Bessa nie była tak dotkliwa jak latach 30-stych, lecz należy pamiętać, iż w tamtym czasie występowała wysoka inflacja, więc realnie straty indeksów były dużo większe. Wyjścia na nowe szczyty były tak naprawdę wysoką falą bessy, a na nowy cykl wzrostowy czekano dłuższy czas.
Po okresie spadków znów rozpoczął się długi cykl wzrostowy, który trwał 26 lat:
Wykres SP500
W sekularnej hossie występowały oczywiście bessy (w tym krach 1987 roku), ale były one tylko okazją do kupna. W takim cyklu bessa jest przerywnikiem i trwa zwykle rok. Po 26 latach super hossy znów rozpoczął się kryzys – kryzys lat 2000-2009, w którym były rekordowe wyceny akcji.
Wykres SP500
Rok 2000 to kryzys branży IT, lata 2007-2009 to wielki kryzys nieruchomości oraz sektora finansowego. Długa bessa trwała 9 lat i rozpoczął się kolejny cykl, w którym hossa trwa już 13 lat. To oczywiście sporo, ale w poprzednich cyklach hossy trwały 26-27 lat…
Czego możemy oczekiwać w przyszłości? Bessy, która jednak będzie ograniczona w czasie – krótszy cykl sugeruje, że zakończy się jesienią 2022. Będzie to klasyczna roczna bessa, po której S&P500 wznowi długą hossą:
Wykres SP500
Jeżeli wierzyć w prawidłowości, to hossa może potrwać nawet do 2035 roku. W przeszłości bywało bowiem tak, iż po 26-27 latach super hossy następował ok. 10 letni kryzys, w którym należało omijać akcje amerykańskie.
Podsumowanie
Obecnie jest drogo i hossa jest zaawansowana, ale są to sygnały raczej za krótką bessą, która znów będzie okazją do kupna.
Ta poważna (10-letnia bessa) powinna się wydarzyć ok. 2035 roku, jeżeli wierzyć historycznym prawidłowościom.