Cykl indeksu S&P500

22.03.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

S&P500 to indeks giełdowy, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ. Czy w długiej historii indeksu można doszukać się prawidłowości?

Analizując historię indeksu zwracamy uwagę przede wszystkim na długi trend wzrostowy. Zdarzają się okresy słabsze oraz lepsze, lecz indeks systematycznie bije rekordy i jest coraz wyżej. Prosty wniosek – bessy należy wykorzystywać do kupna przecenionych akcji, bowiem za kilka lat i tak będzie wyżej. Wynika to z faktu permanentnego rozwoju amerykańskiej gospodarki i jej dominacji światowej.

Analiza SP500 – jak indeks wygląda obecnie

A jak sytuacja wygląda obecnie? Straszy się nas, iż amerykańskie spółki już są bardzo drogie i może nadejść czas bessy. Druga obawa dotyczy długości trwania obecnej hossy – od 2009 roku minęło już przecież 13 lat, dlatego bessa może być blisko. Jak to więc bywało kiedyś?

Cykl na SP500 – bessa przemieszana z hossą

Cykl S&P500 można podzielić na dwa okresy:

1) Długiej bessy, która trwa ponad 10 lat.

2) Hossy, która potrafi trwać nawet 26 lat.

Długa bessa nastąpiła w latach trzydziestych:

Wykres SP500

Indeks SPX

Po okresie bessy nastąpiła wielka hossa, która trwała ok. 27 lat. Czym jest długa hossa? Okresem, w którym indeks co jakiś czas bije nowe szczyty, a bessy są krótkie – trwają ok. 12-18 miesięcy.

Po okresie 27 lat indeks znowu wszedł w ponad 10-letnią bessę – kryzys lat sześćdziesiątych:

Wykres SP500

Bessa nie była tak dotkliwa jak latach 30-stych, lecz należy pamiętać, iż w tamtym czasie występowała wysoka inflacja, więc realnie straty indeksów były dużo większe. Wyjścia na nowe szczyty były tak naprawdę wysoką falą bessy, a na nowy cykl wzrostowy czekano dłuższy czas.

Po okresie spadków znów rozpoczął się długi cykl wzrostowy, który trwał 26 lat:

Wykres SP500

W sekularnej hossie występowały oczywiście bessy (w tym krach 1987 roku), ale były one tylko okazją do kupna. W takim cyklu bessa jest przerywnikiem i trwa zwykle rok. Po 26 latach super hossy znów rozpoczął się kryzys – kryzys lat 2000-2009, w którym były rekordowe wyceny akcji.

Wykres SP500

Rok 2000 to kryzys branży IT, lata 2007-2009 to wielki kryzys nieruchomości oraz sektora finansowego. Długa bessa trwała 9 lat i rozpoczął się kolejny cykl,  w którym hossa trwa już 13 lat. To oczywiście sporo, ale w poprzednich cyklach hossy trwały 26-27 lat…

Czego możemy oczekiwać w przyszłości? Bessy, która jednak będzie ograniczona w czasie – krótszy cykl sugeruje, że zakończy się jesienią 2022. Będzie to klasyczna roczna bessa, po której S&P500 wznowi długą hossą:

Wykres SP500

Jeżeli wierzyć w prawidłowości, to hossa może potrwać nawet do 2035 roku. W przeszłości bywało bowiem tak, iż po 26-27 latach super hossy następował ok. 10 letni kryzys, w którym należało omijać akcje amerykańskie.

Podsumowanie

Obecnie jest drogo i hossa jest zaawansowana, ale są to sygnały raczej za krótką bessą, która znów będzie okazją do kupna.

Ta poważna (10-letnia bessa) powinna się wydarzyć ok. 2035 roku, jeżeli wierzyć historycznym prawidłowościom.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin