Analiza funduszu Skarbiec spółek wzrostowych

01.07.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Skarbiec spółek wzrostowych to fundusz, który bardzo mocno skorzystał na trendzie spółek typu growth.  Co to są spółki growth? To tzw. spółki wzrostowe,  występują w młodych i nowoczesnych, niezagospodarowanych jeszcze sektorach, w których ciągle znajduje się miejsce na dalszy organiczny wzrost o dużej dynamice. Przykładem jest gaming i cyberbezpieczeństwo , e-commerce, sztuczna inteligencja, genetyka, biotechnologia, telemedycyna, itp. W tego typu spółki na rynkach zagranicznych inwestuje Skarbiec spółek wzrostowych.

Jakie są perspektywy funduszu Skarbiec spółek wzrostowych?

czy nadal będzie notował wzrosty?

Od razu przejdźmy do wykresu wyceny jednostki, bowiem widać tam pewną ciekawą strukturę:

To hiperbola, która na dłuższą metę jest ciężka do utrzymania. W mojej opinii ostatnia korekta była jeszcze okazją do kupna, lecz po hiperboli trudno jest oczekiwać znów tak silnego wzrostu. Zwykle po hiperboli mamy dwa scenariusze:

1) Podwójny szczyt i mocny spadek.

2) Fala wtórna, która poprawia szczyty, ale wzrost już jest szarpany, rynek się męczy.

Niewielki potencjał Skarbiec spółek wzrostowych

O ile więc krótkoterminowy potencjał jeszcze istnieje, o tyle jest on już niewielki. Kto kupił na ostatniej przecenie, zapewne jeszcze zarobi. Natomiast warto mieć świadomość, że posiadanie funduszu w terminie 1 – 1,5 roku niesie z sobą ryzyko sporej straty.

Osobiście szukałbym miejsca do sprzedania funduszu w okolicach szczytu, lub po wyjściu nad szczyt, gdy pojawią się sygnały szarpanego ruchu.

Jaka przyszłość Skarbiec spółek wzrostowych

Czy fundusz będzie jeszcze kiedyś tak mocny? Nie da się tego wykluczyć, bowiem spółki wzrostowe wciąż cechuje wysoka dynamika wzrostu. Zakładam jednak, że kolejna hossa będzie należeć do sektora value, czyli spółek z realnej gospodarki.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin