Skarbiec spółek wzrostowych to fundusz, który bardzo mocno skorzystał na trendzie spółek typu growth. Co to są spółki growth? To tzw. spółki wzrostowe, występują w młodych i nowoczesnych, niezagospodarowanych jeszcze sektorach, w których ciągle znajduje się miejsce na dalszy organiczny wzrost o dużej dynamice. Przykładem jest gaming i cyberbezpieczeństwo , e-commerce, sztuczna inteligencja, genetyka, biotechnologia, telemedycyna, itp. W tego typu spółki na rynkach zagranicznych inwestuje Skarbiec spółek wzrostowych.
Jakie są perspektywy funduszu Skarbiec spółek wzrostowych?
Czy nadal będzie notował wzrosty? Od razu przejdźmy do wykresu wyceny jednostki Skarbiec Spółek Wzrostowych, bowiem widać tam pewną ciekawą strukturę:
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
To hiperbola, która na dłuższą metę jest ciężka do utrzymania. W mojej opinii ostatnia korekta była jeszcze okazją do kupna, lecz po hiperboli trudno jest oczekiwać znów tak silnego wzrostu. Zwykle po hiperboli mamy dwa scenariusze:
1) Podwójny szczyt i mocny spadek.
2) Fala wtórna, która poprawia szczyty, ale wzrost już jest szarpany, rynek się męczy.
Niewielki potencjał Skarbiec spółek wzrostowych
O ile więc krótkoterminowy potencjał jeszcze istnieje, o tyle jest on już niewielki. Kto kupił na ostatniej przecenie, zapewne jeszcze zarobi. Natomiast warto mieć świadomość, że posiadanie funduszu w terminie 1 – 1,5 roku niesie z sobą ryzyko sporej straty.
Osobiście szukałbym miejsca do sprzedania funduszu w okolicach szczytu, lub po wyjściu nad szczyt, gdy pojawią się sygnały szarpanego ruchu.
Jaka przyszłość Skarbiec spółek wzrostowych
Czy fundusz będzie jeszcze kiedyś tak mocny? Nie da się tego wykluczyć, bowiem spółki wzrostowe wciąż cechuje wysoka dynamika wzrostu. Zakładam jednak, że kolejna hossa będzie należeć do sektora value, czyli spółek z realnej gospodarki.
Autor Michał Giel
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.