Akcje Orlen

29.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Akcje Orlen tracą dzisiaj na starcie notowań 6-7%, co było sporym zaskoczeniem po ostatnich wzrostowych tygodniach. Czy zatem pojawiła się jakaś informacja, która tak zaniżyła akcje czołowej spółki z Wig20?

Okazuje się, że tak.

Koncern Orlen ma podzielić się zyskiem

Jak podaje portal wysokienapiecie.pl – „posłowie większościowej koalicji uzgodnili projekt ustawy o cenach energii, farmach wiatrowych i specjalnej składce, sięgającej blisko 15 mld zł, nałożonej na Orlen”.

Wygląda na to, że to jest powód porannego tąpnięcia Orlenu. Polityka wciąż ma spory wpływ na główne spółki WIG20, które są powiązane ze Skarbem Państwa. Osobiście ograniczam swój portfel do 10% aktywów powiązanych z Wig20.

Czy Akcje Orlen będą dalej w hossie?

Te 15 mld zł najpierw musi zostać potwierdzone. Można założyć, że te środki nie będą miały kluczowego wpływu na akcje spółki w długim terminie. Akcje Orlen zostaną tak wycenione, jak wskazują na to prognozy, a obecnie akcje wciąż są wycenione tanio.

Chwilowo cena akcji Orlen może zaniżyć wartość Wig20, a więc takich funduszy jak inPZU Akcje Polskie czy Goldman Sachs akcji. W dłuższym terminie powinna pojawić się okazja na akcje Orlen.

Analiza techniczna akcji

PKN Orlen wyłamał lukę hossy, ale już niebawem wsparciem będzie linia trendu:

Akcje Orlen
Analiza techniczna akcji Orlen

Jeżeli nawet odliczyć te 15 mld, to kupno w okolicach 57-58  złotych jest w mojej opinii całkiem sensownym pomysłem. Przyszłe ożywienie gospodarcze powinno sprzyjać wycenom akcji Orlen. Wskaźniki wyprzedzające zakręcają powoli w górę (do kiedy hossy – co mówią wskaźniki wyprzedzające). Orlen w swojej polityce do 2030 roku powinien wypłacać również rosnącą dywidendę.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin