Goldman Sachs Akcji to fundusz inwestycyjny działający na polskim rynku akcji od ponad 25 lat. Jest to fundusz o średnim poziomie ryzyka (5/7 w skali SRI), dedykowany inwestorom gotowym na inwestycje długoterminowe, trwające co najmniej 5 lat. Główne inwestycje funduszu obejmują akcje dużych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz do 30% portfela inwestycje zagraniczne.
Goldman Sachs Akcji to fundusz inwestycyjny akcji, należący do Goldman Sachs TFI, specjalizujący się w polskich akcjach od ponad 25 lat. Fundusz cechuje się średnim poziomem ryzyka (5/7 SRI) i jest skierowany do inwestorów planujących długoterminowe inwestycje, minimum 5-letnie. Inwestuje głównie w duże spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz do 30% portfela w akcje zagraniczne. Zarządzany przez Marcina Szortykę, fundusz nie dąży do odwzorowania benchmarku, lecz osiągania lepszych wyników. Opłata za zarządzanie wynosi 2% rocznie, a całkowite opłaty bieżące 2,13%.
W praktyce oznacza to, że fundusz Goldman Sachs Akcji można będzie porównać do szerokiego indeksu WIG i sprawdzić, czy radzi sobie lepiej od indeksu czy jednak nie (WIG jest zresztą benchmarkiem dla Goldman Sachs Akcji).
Fundusz inwestycyjny Goldman Sachs Akcji
Co wiemy o funduszu inwestycyjnym? Goldman Sachs Akcji wybiera do portfela głównie duże spółki o solidnych fundamentach i bardzo dobrych perspektywach wzrostu. Spółki są notowane głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do 30% portfela mogą inwestować na zagranicznych rynkach akcji – ale czy alokacja obejmuje spółki zagraniczne? Sprawdzimy to.
Na zasadach określonych w prospekcie mogą również inwestować w inne instrumenty finansowe, w tym instrumenty dłużne i pochodne. Ile jest więc obligacji w portfelu?
Fundusz jest aktywnie zarządzany, a benchmarkiem jest WIG (to już sporo mówi o alokacji portfela).
W co inwestuje fundusz Goldmana?
Benchmark sugeruje, że podstawę portfela powinny stanowić akcje z WIG20, uzupełnione w niewielkim stopniu indeksem mWIG40. Oto największe spółki z portfela Goldman Sachs Ackji:
No i mamy praktycznie same największe spółki z indeksu WIG20. Akcje to ok. 96% portfela, natomiast gotówka stanowi ok. 4%.
Polska stanowi ok. 85% udział portfela, kolejna większa pozycja to Luksemburg (prawdopodobnie chodzi o udziały w zagranicznych funduszach).
Fundusz jest więc nastawiony na polski rynek akcji, dlatego powinien być porównywany z innymi funduszami sektora dużych spółek.
Notowania Goldman Sachs Akcji
Jak wypada Goldman Sachs Akcji na tle konkurencji? Czy jest lepszy? Wypada nieźle, jest w czołówce za okres 3-letni w swojej grupie:
Niektóre fundusze osiągnęły nieco lepsze rezultaty, ale fundusz Goldmana jest w czołówce.
Goldman Sachs Akcji i benchmark WIG
Zrobiłem porównanie funduszu Goldman Sachs Akcji i indeksu WIG od początku 2000 roku:
O ile do końca hossy 2007 widać, że fundusz radził sobie bardzo dobrze, tak po hossie 2007 został z aktywami w portfelu, które w jakiś sposób mu ciążą. W ten sposób indeks WIG jest już na tegorocznych maksimach (i maksimach historycznych włącznie). Fundusz Goldman Sachs Akcji takie zdarzenie w obliczu zbliżającej się hossy ma dopiero przed sobą.
Czy warto inwestować w Goldman Sachs Akcji
Ta ocena jest trudna i dokonamy jej w dwóch aspektach. Właściwie nie istnieje coś takiego, jak regularny wzrost naszego rynku. Regularny wzrost jest możliwy wtedy, kiedy spółki wchodzące w skład danego indeksu mocno się rozwijają. Rozumiem poprzez to możliwość zwiększania przychodów przez kluczowe spółki wchodzące w skład omawianego indeksu/funduszu w długim okresie czasu.
Ponieważ brakuje w nim spółek innowacyjnych, mocno rozwijających się i dokonujących ekspansji poza Orlenem ostatnio, to właściwie jesteśmy skazani na wzrost tylko w przypadku korzystnych czynników zewnętrznych. Takim korzystnym czynnikiem jest chociażby napływ kapitału do rynków wschodzących, wynikający z osłabiania się dolara (tak było w latach 2003-2007 oraz tak jest obecnie – widzimy osłabianie się dolara).
Dodatkowym czynnikiem, który wpływa obecnie na możliwości rynku akcji (od pandemii 2020 roku) jest inflacja – inflacja co do zasady sprawia, iż spółki zwiększają przychody. Wyższe przychody, to wyższy zysk na akcję spółek. To dalej korzystna wycena takich spółek, która sprzyja napływowi kapitału. Widzimy to obecnie w formie już trwającego wzrostu na rynku akcji.
W fundusz Goldman Sachs Akcji (WIG) warto zatem inwestować, kiedy spodziewamy się wzrostu indeksu WIG, a czynniki temu sprzyjające właśnie występują. Brać pod uwagę jednak trzeba to, że są to czynniki cykliczne, które jedynie okresowo będą sprzyjać wzrostowi krajowych indeksów giełdowych.
Opłaty za fundusz
Fundusz można nabyć za darmo, m.in. w mBanku. Jeżeli jest taka możliwość, to warto z niej skorzystać.
Perspektywy Goldman Sachs Akcji
Pomimo już sporego wzrostu, cały czas uważam, że perspektywy są dobre. Ostatnio fundusz można było nabyć taniej po sporej korekcie indeksu WIG:
Spadek można było wykorzystać do kupna. Cały czas trwa jeszcze globalne ożywienie gospodarcze, o czymś świadczą np. odczyty CLI OECD czy indeksu PMI.
PMI pomaga wycenie Goldman Sachs Akcji
Powoli odbija polski przemysł. PMI przemysłowy dla Polski w sierpniu wyniósł finalnie 47,8, przy wstępnym odczycie na poziomie 47,4 oraz przy poprzednim odczycie na poziomie 47,3. Po lekkim spadku z maja-czerwca PMI znów odbija w górę, co koreluje z zakończeniem korekty na indeksie WIG.
Wskaźnik PMI to ważny wskaźnik ekonomiczny, który mierzy aktywność gospodarczą w sektorach przemysłu i usług. Jest on powszechnie używany przez ekonomistów, analityków i inwestorów do oceny kondycji gospodarki oraz do przewidywania przyszłych trendów gospodarczych.
PMI jest obliczany na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów zakupów w różnych firmach. W ankietach tych menedżerowie odpowiadają na pytania dotyczące kilku kluczowych aspektów działalności, takich jak:
- Nowe zamówienia: Zmiany w liczbie nowych zamówień, które firma otrzymuje.
- Produkcja: Zmiany w poziomie produkcji lub świadczonych usług.
- Zatrudnienie: Zmiany w poziomie zatrudnienia.
- Ceny surowców: Zmiany w kosztach materiałów i surowców.
- Terminy dostaw: Zmiany w czasie realizacji zamówień od dostawców.
Interpretacja wskaźnika PMI – jest mierzony na skali od 0 do 100, gdzie odczyty powyżej 50 to znak ożywienia.
Warto wybrać Goldmana?
Na pewno fundusz ma dobre perspektywy, ale czy akurat ten fundusz będzie miał siłę relatywną? Mamy przecież do wyboru takie fundusz jak np. Skarbiec Małych i Średnich Spółek, należący do Skarbiec TFI, który co roku bije rekordy. Warto przeczytać jego analizę. Warto również porównać fundusz z PKO Akcji Polskich Plus, należącego do PKO TFI.
W grupie dużych spółek fundusz natomiast wygląda korzystnie, dlatego warto rozważyć inwestycję, jeżeli chcemy dywersyfikować portfel grupą dużych spółek.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.