Akcje na GPW będą rekordowo tanie

21.10.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Wszystko wskazuje na to, że akcje na GPW będą już za kilka miesięcy rekordowo tanie.  Dziś przyjrzymy się wycenie małych spółek z indeksu sWig80 pod względem wycen P/E oraz P/B. Czy wyceny polskich walorów wkalkulowały  już  czarny scenariusz dla zysków spółek związany z ewentualną przyszłoroczną globalną recesją?

Wskaźnik cena do zysku dla indeksu sWig80:

Wskaźnik obecnie ma wartość ok. 7,9 i tylko raz było taniej –  w trakcie wielkiego kryzysu początkiem 2009 roku. Wydaje się, że zejście wskaźnika do poziomu z 2009 roku będzie stanowić wyjątkową okazję do kupna akcji.  Akcje kupuje się przecież gdy jest tanio, a w pewnym momencie wyceny powinny wrócić do neutralnych poziomów w okolicach wartości 17.

Wskaźnik P/PB – (cena rynkowa/wartość księgowa)

Wskaźnik ten można otrzymać, dzieląc kurs akcji przez wartość księgową przypadającą na jedną akcje:

 

W przypadku tego wskaźnika mamy wyraźny kanał trendowy, gdzie hossy są ograniczone przez linię górna (i tam sprzedaliśmy fundusze akcyjne) a bessy są ograniczone przez dolną linię. Linia ta jest poprowadzona przez minima z roku 2009 oraz 2020. Wniosek – fundusze małych spółek trzeba kupić, gdy wartość księgowa zbliży się do poziomu z roku 2009 oraz 2020. Taniej już nie będzie, no chyba że wydarzy się jakiś nieoczekiwany kataklizm, który wpłynie na wyceny GPW.

Podsumowując – pomimo bardzo atrakcyjnych wycen wydaje się, że jeszcze chwilę można zaczekać z kupowaniem funduszy małych spółek. Jest bardzo tanio, ale największe kryzysy ostatnich lat potrafiły przecenić akcje jeszcze bardziej. Jeżeli wyceny za kilka miesięcy znajdą się na wskazanych poziomach, to kupię fundusze małych spółek. Wszelkie sygnały sms oraz e-mail jak zwykle będą dostępne dla grupy Premium.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin