Bessa trwa od jesieni 2021 roku. Był to czas, w którym wskaźniki wyprzedzające sygnalizowały przegrzanie gospodarki, koniunktura była zbyt dobra. Dodatkowo rodząca się presja inflacyjna miała pobudzić banki centralne do zmiany polityki pieniężnej, a takie działanie zawsze przekłada się negatywnie na rynek akcji. A kiedy wypadnie dołek bessy? Podajemy cykliczny czas, poziomy oraz sygnały ja to właściwe minimum poznać.
Analizę zaczynamy od cyklu, z którym obecnie jest mały problem. Faktyczne minimum Wigu wypadło w marcu 2020 roku, natomiast wiele wskaźników gospodarczych wskazywało na minimum już jesienią 2019 roku. Powodem nietypowej sytuacji jest pandemia oraz pierwszy lock down gospodarczy.
Cykl indeksu Wig
Zwykle jeden cykl (odległość między dołkami) trwa ok. 3,5 roku. Mieliśmy taki przypadek na przełomie wieku, w którym cykl zamknął się w 3 latach – z wielu względów ten cykl jest podobny do obecnego. Biorąc pod uwagę średnią długość cyklu oraz pewną niewiadomą co do dołka pandemicznego, to trwałe minimum obecnej bessy może wypaść w okolicach marca 2023 roku. Minimum powinno wypaść nad „Covidowym” dołkiem z marca 2019 roku.
Indeks sWig80 prawdopodobnie wykona korektę hossy z lat 2020-2021:
Trwające odreagowanie zapewne zakończy się na linii bessy. Zauważ jednak, iż dołek pierwotny już raczej za nami (wysokie obroty z marca 2020) i kolejne minima mogą mieć cechy wtórne. Być może bessa zakończy się w strefie zniesienia FIBO 50-61,8%, a w trakcie tworzenia minimum znów wzrosną obroty.
Podsumowanie
Minimum bessy wypadnie więc zapewne w cyklicznym okienku w marcu 2023 roku, wzrosną obroty i co ważne – wcześniej zwyżkę będą sygnalizować wskaźniki typu CLI OECD czy PMI. Jeżeli wskaźniki zasygnalizują koniec spowolnienia/recesji, to będziemy się przygotowywać do inwestycji w fundusze akcyjne
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.