Fundusze rosyjskie niebawem do kupna?

01.04.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Fundusze rosyjskie

Rosyjska giełda – jedna z najtańszych na świecie, po wielu zawirowaniach politycznych i gospodarczych wydaje się niezwykle atrakcyjna do kupna. Jeżeli oczekujemy, że przyszły cykl będzie głównie sprzyjać surowcom a banki centralne wywołają inflację, to fundusze rosyjskie są warto uwagi.

Kiedy inwestować w fundusze rosyjskie

Żeby skutecznie inwestować w fundusze rosyjskie potrzebujemy dwóch dodatnich zmiennych – wzrostu indeksów w Rosji oraz rubla (rubel wpływa na wycenę funduszu). Bez wzrostu rubla rosyjskie fundusze nie są dla nas ciekawe, bowiem większy zysk w czasie hossy są w stanie wygenerować krajowe fundusze małych i średnich spółek.

Rosja tylko jako dywersyfikacja portfela

Rosja to ryzykowny rynek, dlatego decydując się na dywersyfikację portfela inwestycyjnego warto zaczekać na bardzo dobre miejsce do kupna. Innymi słowy – albo RTS spadnie do wskazanego strefy i kupujemy ryzykowny rynek jak najtaniej, albo nie inwestujemy (nie każda okazja musi trafić do naszego portfela).

W mojej opinii Rosja już jest po akumulacji, lecz po tak dużym spadku można oczekiwać wyciszenia i fali wtórnej:

Indeks RTS

 

Takowa fala zeszłaby już na mniejszych obrotach, przy malejącym wolumenie. W dłuższym terminie strefa do kupna zaznaczona jest na poniższym wykresie:

RTS

 

Fale Elliotta na indeksie RTS

Od 2008 roku na indeksie RTS trwa wielki trójkąt, w którym fala e kończy bessę. Wykres ten przypomina skorelowaną z Rosją ropę naftową, gdzie można oczekiwać dekadowego dołka. Do decyzji kupna funduszu (np. Investor Rosja) potrzeba nam nie tylko idealnych poziomów na indeksie, ale również hossy rubla. Rubel przez wiele lat jest w bessie, co ma bardzo zły wpływ na wyceny funduszy rosyjskich. Od wielu lat na wykresie Rub/Pln tworzy się trójkąt:

Rubel/złoty

 

Kiedy rubel ma szansę zyskiwać? Z nowego minimum, gdyby przez następne miesiące zeszła fala 5. Druga możliwość jest tak, że przez kolejnych kilkanaście miesięcy rubel tworzyłby wzrostową falę w trójkącie ?(ruch do górnej linii). Taka fala pozwoli na skuteczną inwestycje w fundusze rosyjskie.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin