Mapa Wigu – projekcja naszego głównego indeksu

23.11.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Nasz główny indeks giełdowy -Wig, jest uzależniony od globalnych czynników. Od początku swojej historii ścieżka Wigu jest uzależniona od Emerging Markets oraz dolara, który wpływa na to, czy i jak mocna hossa wystąpi na naszym rynku. Dzięki tym zależnościom możemy jednak stworzyć projekcję – przybliżony scenariusz zachowania się indeksu Wig w kolejnych latach.

Biorąc po uwagę historię i wszelkie zależności, można stworzyć mapę ścieżki Wigu w kolejnych latach. Przypominam, że te poprzednie projekcje wyznaczyły dołek w czasie Covidowej paniki, co pozwoliło nam na kupno funduszu inPZU Akcji Polskich w samym minimum bessy. Prezentujemy wersję historyczną poprzedniego cyklu oraz aktualną prognozę.

WIG w poprzednim cyklu:

Pierwsza hossa w historii GPW (odpowiednik 2003-2007) przypadła na w czasie deprecjacji dolara (stąd siła). Pierwsza bessa (odpowiednik 2007-2009) to efekt początku wzrostu dolara. Później mieliśmy okres środkowy, zakończony bessą (kryzys rosyjski), który może być odpowiednikiem covidowego załamania.

A teraz wykres WIG aktualnego cyklu:

Za nami silna hossa, która była możliwa dzięki deprecjacji dolara (2003-2007) i pierwsza mocna bessa (2007-2009). Wystąpił też okres środkowy – czyli taka wspinaczka zakończona mocnym spadkiem (w poprzednim cyklu kryzys rosyjski, obecnie Covid19). Mamy też hossę obecną, która może być odpowiednikiem hossy lat 1998-2000.

Główny wniosek – przed nami finalna bessa, odpowiednik lat 2000-2002. Bessa, która będzie zbieżna z ostatnią falą umocnienia dolara. Po tej bessie rozpocznie się czas deprecjacji dolara, a więc wejdziemy w okres hossy – ta sama ranga co hossa lat 1993-94 oraz 2003-2007. O ile więc w krótkim terminie mamy powody do obaw o naszą giełdę, o tyle niższe poziomy będą mocną okazją do kupna akcji  – okazją, która zdarza się raz na 16 lat.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin