Fundusze małych spółek / jaki wpływ ma na nie euro?

23.10.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Gdy na świecie są zawirowania, zagraniczne waluty zwykle drożeją.  Wzrost walut (szczególnie dolara) nie jest zbyt pozytywny dla rynku akcji, ale w pewnym momencie drogie waluty tworzą okazje inwestycyjne – drogie waluty oraz tanie akcje to zestaw, który odpowiada zagranicznym inwestorom. Obecna druga fala pandemii znów sprzyja wzrostowi cen walut a drożejące waluty na pierwszy rzut oka zwiastują spadek rynku akcji. Czy tak jest w rzeczywistości?

Kurs euro i jego wpływ na fundusze

Euro znów drożeje – kurs wynosi już prawie 4,60.  Zobaczmy, w których momentach euro było tak wysoko jak teraz:

Euro/PLN

Wysokie euro korzystne dla małych spółek?

Jak widzimy w przeszłości zdarzyło się kilka momentów, w których kurs euro wynosił 4,60 i więcej. Rosnące euro z jednej strony pokazuje ucieczkę kapitału z rynku akcji, z drugiej drogie euro zaczyna sprzyjać eksporterom, a to później przekłada się na ich zyski. Jakie rokowania ma indeks małych spółek, gdy kurs euro jest blisko poziomu 4,60?

Na poniższym wykresie strzałkami zaznaczyłem momenty, w których kurs euro dochodził do wartości 4,60:

Euro a indeks sWig80

Podsumowanie

Jak widać, w przeszłości wysokie notowania euro przekładały się na duży potencjał wzrostu indeksu sWig80. Czy więc obecnie małe i średnie spółki ponownie mają potencjał do wykonania ruchu w górę? Cykl podpowiada, że do szczytu mamy jeszcze trochę czasu, więc być może i tym razem wysoki kurs euro będzie zwiastunem ruchu w górę funduszy małych i średnich spółek.

Podcast Funduszowe.plZapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin