Czy warto inwestować w fundusz PKO akcji rynku złota?

05.02.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

PKO akcji rynku złota to specyficzny fundusz – nie inwestuje on bowiem w samo złoto, lecz w akcje spółek wydobywających złoto. Czy jest wobec tego mniej bezpieczny? Pod względem posiadanych aktywów nie – posiada akcje spółek złota , podczas gdy klasyczne fundusze złota zwykle też nie mają zabezpieczenia w samym kruszcu (inwestują głównie w ETF). Same wahania funduszu mogą być natomiast nieco większe, jako że ceny akcji często mają większe wahania niż samo złoto.

Czy warto inwestować w fundusz PKO akcji rynku złota?

Poniżej aktywa funduszu – widać, że są to akcje spółek złota:

 

 

Zachowanie funduszu PKO Złota jest bardzo mocno powiązane z zachowaniem ceny złota. Bardzo rzadko, więc powinny występować sytuacje, w których cena złota i zachowanie subfunduszu będą szły w odwrotnych kierunkach. Zazwyczaj ten kierunek będzie zbieżny. Jak to wygląda w praktyce?:

Cena złota a wycena funduszu

 

Występują wahania (akcje mają większą „betę”), ale korelacja jest zachowana.

Czy warto inwestować w fundusz Jak inwestować?

Moim zdaniem warto go rozważyć jako dywersyfikację portfela. Kiedy złoto było słabe? Po 2011 roku, w czasie hossy dolara – złoto jest ujemnie skorelowane z dolarem:

Eurodolar

 

Na wykresie czytelnie widać, że złoto podąża trendem wraz z eurodolarem (hossa eurodolara koreluje z hossą złota). Czy eurodolar będzie w hossie? Ma 16-letnie cykle z których wynika, że przed nami lata wzrostu. Wyobrażam to sobie tak:

Eurodolar

Zielone strzałki to czas dobry dla rynku złoto, a czerwone to czas zły…

Kiedy kupić fundusz

Kiedy kupić fundusz? Dobry czas był w marcu (akumulacja spółek złota), jednak w moim portfelu fundusz się nie zmieścił (wybrałem inny fundusz). Aktualnie trwa na rynku złota dość mocna korekta i jeżeli zwolni mi się miejsce w portfelu, to PKO rynku złota będzie jedną z ciekawszych propozycji. Sygnały mogą nastąpić pod wsparciem:

 


Za hossą złota przemawia więc ewentualna bessa dolara oraz fakt, iż na świecie mamy okres niskich stóp procentowych. Czas niskich zysków z lokat jest dobry dla rynku złota, jak również dla rynku akcji.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin