Bezpieczne inwestycje, stabilny zysk – czy coś takiego istnieje?

17.04.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Bezpieczne inwestycje, stabilny zysk – czy coś takiego istnieje? Jeżeli tak, to tylko w przypadku bardzo nisko oprocentowanych i inwestycji, jak lokata bankowa. Jednak obecny czas nie jest dobry dla inwestorów, którzy trzymają oszczędności na lokatach – mało kogo zadowala 1,5% stopa zwrotu w czasie, gdy inflacja sięga 3,7%…

Każda inna forma inwestycji niesie za sobą ryzyko – im większa oczekiwana stopa zwrotu, tym ryzyko większe.  Jeżeli zaczynamy inwestować, to ważne jest odcięcie się od własnych złudzeń oraz obietnic branży finansowej.  Każdy inwestor ponosi też odpowiedzialność za podjęte decyzje inwestycyjne. Na końcu zostajemy sami, z zyskiem lub stratą.

Czy istnieją bezpieczne inwestycje?

Dlatego każde reklamy typu – gwarantowane 8-9% powinny być dla nas ostrzeżeniem. Im śmielsza reklama, tym większe ryzyko inwestycji. To skrajny przypadek, ale pamiętamy jak agresywnie były reklamowe produkty Amber Gold…

Nie ma gwarantowanych inwestycji, ale ich bezpieczeństwo możemy zwiększyć inwestycją w siebie, w swoje własne finansowe wykształcenie. Im lepsze przygotowanie do inwestowania, tym większe bezpieczeństwo oszczędności. Przewagę daje nam też czas – im więcej go mamy na inwestycję, tym większa szansa na stabilne zyski. Inaczej postępuje się więc z portfelem, gdy nasza emerytura jest blisko, a inaczej gdy mamy 10-20 lat czasu.

Aktywa inwestycyjne dzielą się na mniej lub bardziej bezpieczne, ale praktycznie każde posiadają ryzyko inwestycyjne.

Obligacje

myślisz, że zawsze rosną? Posiadają swój cykl, ale więc hossę oraz bessę. W 2007 roku przyzwyczailiśmy się, że w hossie zawsze są akcje, obecnie mamy podobne odczucie na rynku obligacji. Obligacje też mają swoją bessę, a więc straty roczne rzędu 5% są jak najbardziej realne.

Obligacje korporacyjne

są bardziej ryzykowną formą inwestycji. Zachowują się dobrze w czasie hossy obligacji, ale także spokojnego trendu na giełdzie.  Ale gdy czasy są niepewne, to obligacje korporacyjne osiągają spore straty (jak w czasie początku pandemii).  Można więc napisać, że zyski na obligacjach korporacyjnych są zależne także od trendu na rynku  akcji.

Rynek akcji, fundusze akcyjne

są cykliczne, bardzo ryzykowne. Inwestycja powinna być planowana na okres co najmniej 5 lat. Plan na inwestycję powinien być przemyślany – plan inwestycji powinien obejmować kilka lat do przodu.

Złoto

jest cykliczne, ujemnie skorelowane z dolarem. W dłuższym terminie powinno zachować wartość pieniądza, ale inwestowanie w fizyczne złoto ma sporo minusów (papierowe złoto nie jest zabezpieczeniem,  jest tylko formą spekulacji).

Nieruchomości

też mają swój cykl, ale są bardzo dobrym zabezpieczeniem majątku. Nieruchomości mają jednak spore ograniczenie – kwota potrzebna na kupno nieruchomości jest duża.

Condohotele

obiecują stałe zyski, nawet po 7% rocznie. To też mit – condohotel wypłaci takie pieniądze, jeżeli sam będzie zarabiał. Przykład 2020 roku jest wymowny – większość umów o stałym zysku została zawieszona z powodu pandemii.  Minusem jest też spora kwota potrzebna na inwestycje.  Czy przy tak dużych nakładach zwrot 3-4% (bo tyle możemy realnie zarobić po wszelkich odliczeniach) jest aż tak atrakcyjny? A ryzyko? Pieniądze wpłacamy zanim „pierwsza łopata zostanie wbita”. Czy jest gwarancja, że deweloper nie zbankrutuje?

Kryptowaluty

są bardzo ryzykowne i cykliczne jak akcje. Gdy w bessie akcje spadają 30%, to Bitcoin straci procent 90… Kryptowaluty zyskują w czasie trendu Risk-on na świecie – gdy sytuacja się zmienia, są pierwszym rynkiem, które odczuwają zmianę.

To jak to jest z inwestycjami?

Im większa wiedza i doświadczenie, tym większe bezpieczeństwo Twoich inwestycji. Jeżeli chcesz zainwestować w dany rynek, to najpierw musisz dobrze poznać jego specyfikę, cykliczność. Warto zacząć od defensywy – czyli nie wydawać niepotrzebnych pieniędzy na opłaty, marże, prowizje, itp. Przykładowo obecnie wiele TFI proponuje zakup funduszy bez opłat, koszty zarządzania też są coraz mniejsze. Fundusze akcyjne w długim terminie zyskują na wartości, wiec warto poznać zasady, kiedy je kupować, by mieć szanse na zyski w przyszłości:

 

Rozwinięcie o tym kiedy kupować -> Jak stabilnie inwestować



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin