Analiza rynku rosyjskiego

14.05.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Rynek rosyjski został bardzo mocno zaniżony w ostatnich latach. Konflikt zbrojny na Ukrainie, sankcje międzynarodowe, załamanie i niskie poziomy na rynku ropy, tani gaz ziemny – czy wszystkie negatywne czynniki są już w cenie? Jakie są szanse rynku, który jest najtańszym na świecie, na którym jednak wciąż istnieje ryzyko polityczne? Ponownie analizujemy rynek rosyjski

Akumulacja rynku rosyjskiego

Kluczowym wydarzeniem na indeksie MOEX była marcowa akumulacja. Konsekwencją rekordowych obrotów była świeca młot, która zwiastowała powstanie dołka pierwotnego:

Indeks MOEX

Trójkąt na indeksie MOEX

Preferuję wariant, w którym indeks MOEX wchodzi w korekcyjny trójkąt lub korektę płaską, po którym nastąpi wybicie w górę. Korekta na indeksach rosyjskich może być połączona ze wzrostem dolara, lecz para walutowa rubel-dolar powinna znaleźć wsparcie w rejonie niedawno utworzonych luk cenowych (wyspa odwrotu):

Rubel-Dolar

 

Tezę o przyszłym dobrym czasie wzmacnia zachowanie kontraktów na rubla. Grupa Commercial (uważana za smart money) zwiększyła w czasie dołka pozycje long na rubla:

Kontrakty na rubla

Taki rozkład kontraktów zapowiada wzrosty w Rosji

W przeszłości taki układ kontraktów na rublu zapowiadał wzrost indeksów w Rosji. Dopiero ponowne przejście kontraktów w stronę short będzie sygnałem do niepokoju. W przeszłości grupa commercials zamykała swoje pozycje na wyższych poziomach cenowych.

Czyli wzrost?

Podsumowując – o ile w maju rokowania są jeszcze niepewne (możliwość tworzenia korekty w formie trójkąta lub płaskiej), o tyle w dalszej perspektywie można liczyć na dalszy wzrost funduszy rosyjskich. Kluczowa była marcowa akumulacja. Dopóki na wykresie nie zobaczymy równoważnej dystrybucji i przejścia commercials w stronę short na rublu, preferowany będzie wariant wzrostowy.

Podcast Funduszowe.pl:



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin