Analiza funduszy małych spółek

06.06.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Małe spółki na GPW to mocno cykliczny rynek. W czasie wieloletniej hossy dolara okresy hossy rynku MISS trwają ok. 1,5 roku, natomiast o wiele silniejszy trend występuje w erze bessy dolara. Ja obecnie wygląda indeks sWig80, który już przecież odrobił całość strat związanych z pandemią?

Analiza rynku małych spółek

Kluczowa kwestia jest taka, iż bessa na indeksie sWig80 trwała od 2017 roku (3 lata!). Spadek spowodowany „przestojem” gospodarki był medialny, ale tak naprawdę był tylko ostatnią falą długiej bessy. Gdy rynek uspokoił się, silny indeks sWig80 szybko wyszedł na nowy szczyt. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Akumulacja z wiosy 2023

W długim terminie mieliśmy marcową akumulację, która powinna ustawić rynek na dłuższy czas. Wszystko co w środku ma mniejsze znaczenie, natomiast różne czynniki będą determinować trend (cały czas przecież nie będzie rosło). Indeks sWig80 jest już mocno wykupiony, ale wciąż brakuje sygnału na wskaźniku RSI, by rozpocząć korektę:

Indeks sWig80

Analiza sWIG80
Analiza sWIG80

Dywergencje RSI na rynku małych spółek

Przed większą korektą wskaźnik RSI tworzy tzw. niższy szczyt. Jak on powstaje? Indeks sWig80 tworzy falę wtórną i wychodzi na nowy szczyt, wskaźnik RSI tworzy już niższy szczyt. Przy tworzeniu wtórnego szczyt bardzo dobre są już nastroje uczestników rynku. Już teraz sondaż INI wskazuje na optymizm, ale do przegrzania jeszcze trochę brakuje:

Sondaż INI SII

Sondaż INI
Sondaż INI

 

Jeżeli saldo optymistów/pesymistów wyjdzie ponad poziom 40, a wskaźnik RSI będzie tworzył niższy szczyt, to mamy środowisko do korekty.

Korekty na rynkach

Sama korekta jest naturalnym procesem trendu – w końcu indeks odrobił cały spadek związany z pandemią. Korekty są ważne dla osób, które chcą dołączyć do trendu. Jak dokupywać fundusze? Jedna z metod mówi, że fundusze kupujemy w czasie korekt, gdzie wartość wskaźnika RSI schodzi do 30. Taka wartość wskaźnika sugeruje nam, że rynek został „schłodzony” i jest gotowy do ponownego wzrostu. W trendzie wzrostowym korekty zwykle zatrzymują się własnie blisko wartości 30.

Czy siła sWig80 jest już widoczna? Mamy rok pandemii, ale sWig80 w ciągu roku zyskał ok. 13%.  W 2 lata stracił ok. 5%, natomiast w ostatnich 3 latach strata wynosi 20%…Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin