W jakiej fazie rynku znajdują się obligacje?

28.09.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Rentowności obligacji znów rosną i są blisko poziomu 7%. Co oznacza wzrost, jak zidentyfikować obecną fazę rynkową i czego może się spodziewać w terminie 6, 12 oraz 18 miesięcy?

Cykl obligacji

Obecną fazę rynku możemy nazwać jako wtórną, zmienną. Widać pewną polaryzację rynku obligacji – niektóre rentowności biją nowe szczyty (np. węgierskie), inne próbują wykonać wzrost rentowności do poziomu szczytu (polskie). Taka polaryzacja wskazuje na to, iż jesteśmy w schyłkowej fazie bessy obligacji. Niestety jeszcze obligacje nie zyskują na wartości, ale widać sygnały przesilenia.

Rentowności obligacji węgierskich są w fazie 5 fali, która tworzy już dywergencje:

Po tej fali powinna nastąpić zmiana.

Rentowności obligacji polskich

W tym samym czasie obligacje polskie są jeszcze poniżej szczytu rentowności i można mieć nadzieję, że fala wtórna być może utworzy tylko podwójny szczyt:

Podsumowanie

W okresie 1-2 miesiące fala wtórna powinna obowiązywać, do pół roku obligacje powinny wejść w trend spadkowy. W perspektywie 12 miesięcy powinna trwać wyraźna hossa, natomiast w perspektywie 1,5 roku obligacje być może osiągną punkt docelowy hossy.

Zobacz fundusz obligacji: PKO Obligacji Skarbowych.

Dla nas problemem jest czas, bowiem za 6 miesięcy powinniśmy się przenosić na rynek akcji, który będzie miał dużo wyższy potencjał wzrostu. Przez jakiś czas portfel będzie zdywersyfikowany, gdzie transzami będziemy przechodzić na rynek akcji.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin