Surowce bardzo ryzykownym aktywem

04.08.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W strefie Premium portalu Funduszowe.pl wiele razy pisaliśmy, iż „przegrzane” surowce są już bardzo ryzykownym aktywem. Surowce są skorelowane z inflacją, a ta jak wiadomo notuje rekordowe poziomy i spodziewamy się jej szczytu. Dlaczego surowce są ryzykowne? W skrócie przedstawiamy sytuację w tej klasie aktywów.

Formacja szczytowa na indeksie surowcowym

Rozpoczynamy od techniki – nawet nie znając fundamentów, zauważymy długi trend wzrostowy (wzmocniony jeszcze przez wojnę) oraz klin. Klin to formacja szczytowa, która w ok. 80% przypadków zmienia trend:

Indeks CRB surowce

Klin + dywergencje na wskaźniku RSI ostrzegały przed zmianą trendu. Ale czy fundamentalnie taka zmiana jest uzasadniona?

Surowce mają problemy, gdy zaczyna się spowolnienie gospodarcze, bardzo destrukcyjna jest dla nich recesja. Tak się składa, iż obecne odczyty dla głównych gospodarek wskazują na spowolnienie lub (w gorszym wariancie) recesję.

Przykładowo PMI dla USA „nurkuje”:

To samo pokazują wskaźniki OECD CLI – wszystkie lecą mocno w dół – idzie spowolnienie lub recesja:

Wskaźnik CLI

Podsumowanie

Fundamenty potwierdzają więc negatywne przesłania techniczne dla surowców – ten klin nie powstał przypadkiem. O ile rynki są nieprzewidywalne i czasami jeden czynnik zmienia na pewien moment trend, tak w obecnym momencie rynki surowcowe wydają się bardzo ryzykownym aktywem – tak ze względów technicznych, tak i fundamentalnych. W obecnej sytuacji warto raczej wybierać inne aktywa do portfela.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin