W ostatnich dniach dość dużą siłę relatywną uzyskuje spółka KGHM. Nie jest to niespodzianka, bowiem czas inflacyjnej fazy cyklu ożywienia będzie preferował raczej spółki surowcowe niż mocno wycenione już banki.
Siła KGHM – prognoza dla spółki
Czy jednak KGHM ma szansę na trwały wzrost, czy jest to tylko krótki impuls, znany z poprzednich lat?
Jeżeli popatrzymy na wolumen, to widać że dzieje się coś, czego nie było od wielu miesięcy. Wzrostowe świece zostały utworzone przy bardzo dużych obrotach, natomiast w czasie spadków wolumen był mniejszy, a akcje szybko zostały wybrane. Akumulacji pomogła informacja, iż koncern musiał dokonać miliardowych przeszacowań aktywów górniczych i hutniczych w Polsce. Spółka traciła nawet 6% na wartości, po czym akcje zostały szybko wybrane.
Dlaczego spółką nagle interesuje się globalny kapitał?
Spółki surowcowe dobrze sobie radzą w czasie globalnego ożywienia gospodarczego. Wykres manufacturing cykle pokazuje, iż jesteśmy na ścieżce globalnego wzrostu. Potencjał tego wzrostu zaznaczyłem zieloną linią na wykresie. Za kilka miesięcy powinna rozpocząć się inflacyjna faza wzrostu, która jest korzystna dla rynku surowców i spółek surowcowych.
Na kolejnym wykresie KGHM zaznaczyłem momenty, w których manufacturing indeks był w tej fazie cyklu co obecnie. Ten moment został zaznaczony czerwonym kwadratem. Jak widać zainteresowanie spółką nie jest przypadkowe, bowiem w przeszłości po takim sygnale KGHM zaliczał największe fale wzrostowe.
Pewnie chcesz mnożyć pieniądze, inwestując w fundusze inwestycyjne? My to robimy od 2007 roku i mamy już ponad 330% zysku. Możesz nas naśladować. Wybierz swój dostęp roczny i bez kompromisów podejmuj najlepsze decyzje odnośnie własnych inwestycji. |
Światowe ożywienie jest możliwe, dzięki lepszym danych z Chin. Chińskie ożywienie jest kluczowe dla rynku surowców, co zresztą widać po korelacji KGHM oraz indeksu Hang Seng. KGHM bardzo często zachowuje się podobnie do indeksów chińskich, a koniunktura w Chinach wpływa na wycenę surowców.
Mówi się o sporym spowolnieniu w Chinach, ale dane CLI OECD pokazują przyspieszenie gospodarcze w 2024 roku. OECD CLI to zestaw wskaźników gospodarczych służący do przewidywania przyszłych zmian w koniunkturze.
Mówiąc prościej, CLI to narzędzie, które pomaga ocenić, co może się wydarzyć w gospodarce w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy. Obecnie mamy sugestię, iż do końca 2024 roku wzrost gospodarczy w Chinach przyspieszy.
Podsumowanie KGHM
Podsumowując – Mamy więc spore wolumeny na KGHM, ale fundamenty pokazują, że te zainteresowanie spółką nie jest przypadkowe. Być może zbliża się właśnie ćwiartka cyklu, która historyczne była dobra dla akcji KGHM.
A więcej naszych analiz znajdziesz na stronie Funduszowe.pl, tam też w strefie premium prowadzimy modelowe portfele, które średnio co roku zarabiają między 18 a 26%.
Analiza w formie wideo
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.