Fundusze surowcowe – pułapki dla inwestorów

21.04.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Fundusze surowcowe to mocno przeceniony rynek, będący blisko dekadowego dołka. W perspektywie wielu lat tworzy się tu okazja inwestycyjna, lecz nie każdy instrument będzie dobry, by wykorzystać go na czas przyszłej hossy. Na co zwracać uwagę? Ponad połowa rynku surowcowego to ropa naftowa, gdzie instrumenty mogą łatwo wpaść w pułapkę contanga (sytuacja, w której cena spot jest niższa niż cena w przypadku dostawy surowca w przyszłości).

Fundusze surowcowe mocne spadki

Wczorajsza sesja na ropie naftowej zostanie zapamiętana na lata. Ponieważ magazyny są już przepełnione, nikt nie chce zostać z longiem (konieczność fizycznego odbioru) doszło do załamania popytu. Kontrakt na maj wygasa dziś, dlatego wczoraj cena ropy spadła do -40 USD – sprzedający ropę płacą za to, aby ktoś ją od nich odebrał.

Contango

– czyli sytuacja, w której cena spot jest niższa niż cena w przypadku dostawy surowca w przyszłości – jest na rynku ropy normalna. Ceny surowca w przyszłości uwzględniają koszty przechowywania, ubezpieczenia, jak również koszt alternatywny tej inwestycji. Nienormalna jest natomiast skala obecnego contanga, które jest bardzo duże.

Bardzo często w instrumentach na surowce contango jest uwzględniane. Przykładowo – jeżeli dziś na baryłkę ropy zapłacę np. 20 dolarów (ale przecież nie mam jej jak odebrać), to już za kwartał ta sama baryłka wyniesie 30 dolarów (spodziewana cena w przyszłości + koszty przechowywania, ubezpieczenia, itp.).  Oznacza to, że na inwestycji w ropę dany instrument (np. fundusz) wyjdzie na zero dopiero w momencie osiągnięcia ceny 30 dolarów na ropie i dopiero od tego momentu pojawia się zyski.

W przeszłości bardzo często pojawiała się sytuacja, w której fundusze surowcowe notowały słabe wyniki (poniżej średniej rynkowej). Jedna z przyczyn to właśnie contango, druga to dolar.  Surowce są wymieniane głównie na dolary, dlatego w hossie surowcowej dolar zwykle stanowi obciążenie dla funduszu (jeżeli dolar nie jest zabezpieczony zmianą różnicy kursowej). W ostatnich latach dolar jest na stabilnych, wysokich poziomach. Pamiętamy jednak lata, w których dolar tracił na wartości (spadek do 2 złotych w 2008 roku).

Kurs dolara a rynek surowcowy

Uwzględniają zarówno contango jak i ryzyko spadku dolara, uważam że fundusze surowcowe są dość ryzykownym aktywem i nie powinny stanowić więcej niż 10% portfela (tylko w czasie surowcowej hossy). Przed inwestycją musi uważnie czytać karty produktu, by sprawdzić, jaką pozycje zajmuje ropa naftowa i jak zabezpiecza się fundusz przed contangiem, oraz przed ewentualną deprecjacją dolara.  Przed inwestycją warto sprawdzić również siłę relatywną danego funduszu w stosunku do benchmarku.

Fundusze czy surowce? W co inwestować?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak inwestycja w fundusze akcyjne rynków surowcowych. Szczególnie fundusze rosyjskie są mocno przecenione i stanowić będą dobrą okazję inwestycyjną.  Plusy inwestycji w fundusze akcyjny rynków surowcowych:

1) waluta często pomaga, gdyż rubel w czasie hossy surowcowej zwykle zyskuje do dolara.

2) nie ma contango (brak ryzyka) a są wysokie dywidendy spółek, co przyciąga kapitał. Przy aktualnych cenach niektóre spółki płacą nawet 10% dywidendę.

3) większa siła rynku akcyjnego. Już teraz indeks RTS wykazuje siłę w relacji do ropy.

4) większa dywersyfikacja – nie wszystkie spółki nastawione są na rynek surowcowy.

O czym warto pamiętać – tak samo jak indeks, waluta wpływa na inwestycję. Rubel przez wiele lat był „kulą u nogi” dla funduszy rosyjskich. Warto obserwować moment zmiany trendu, bowiem mocne niedowartościowanie będzie kiedyś korzystne dla funduszy rosyjskich.

Zobacz koniecznie – zbliża się bessa surowców



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin