Fundusz PKO surowców globalny

11.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Fundusz PKO surowców globalny oferuje możliwość korzystania ze wzrostów wartości spółek surowcowych. Należą do nich firmy wydobywcze, rafinerie, koncerny energetyczne oraz inne spółki, których biznes jest uzależniony od cen różnych klas surowców.

Fundusz PKO surowców globalny

Dlaczego omawiamy Fundusz PKO surowców globalny?  Szczególnie silnie reaguje on na poprawiającą się koniunkturę gospodarzą na świecie. Ponieważ rosną wskaźniki wyprzedzające (PMI, CLI OECD), to fundusz PKO powinien zyskiwać siłę. Jeżeli popatrzeć na wykres, to rzeczywiście tak jest:

Fundusz PKO surowców globalny
Fundusz PKO surowców globalny

Fundusz PKO surowców globalny wybił długi trend boczny i zameldował się na nowym szczycie wyceny.

W co dokładnie inwestuje fundusz?

Fundusz PKO surowców globalny inwestuje głównie w spółki wydobywcze, rafinerie, koncerny energetyczne i inne spółki, których notowania w dużej mierze zależą od cen surowców, również tych niezbędnych w procesie transformacji energetycznej. Zobaczmy na spółki oraz alokację geograficzną:

Fundusz PKO surowców globalny
Fundusz PKO surowców globalny – w co inwestuje?

Większość jest spółek z rynków rozwiniętych, szczególnie z Ameryki Północnej oraz Wielkiej Brytanii. Poniżej główne spółki funduszu:

Spółki fundusz PKO
PKO globalny surowców i jego spółki

Większość stanowią spółki paliwowe oraz depozyty w PL, które zapewne mają na celu m.in. zabezpieczenie walutowe. Główne spółki portfelowe były od 2022 roku w bessie (bocznej) i teraz próbują tę bessę zakończyć.

Czy fundusz PKO surowców globalny ma dobre perspektywy?

Wydaje się, że w perspektywie kilku miesięcy tak. Moim zdaniem rynki grają pod odbicie inflacji, które w połączeniu z ożywieniem gospodarczym stworzy dobry klimat dla tej inwestycji. Natomiast w długim terminie hossa surowcowa może być przedwczesna. Działania FED cały czas inflację ograniczają, więc po okresie korekcyjnego odbicia możemy mieć ponownie niższe odczyty. To będzie obciążeniem dla wyceny funduszu PKO surowców globalny. Wskaźnik przyszłej inflacji po chwilowym odbiciu znów pogłębił trend spadkowy:

Wskaźnik przyszłej inflacji
Price paid

Inflacja często podąża za indeksem Price Paid. Po chwilowym, kilkumiesięcznym odbiciu, inflacja znów może schodzić do celu. Zakładam więc ostrożne działania FED i obniżki stóp procentowych dopiero latem-jesienią 2024 roku. Surowce odbiją wraz z inflacją, ale ich trend nie musi być jeszcze trwałym pro-inflacyjnym impulsem.


Hej! Fajnie, że doczytałeś do końca. Jeżeli artykuł Ci się spodobał, skocz na stronę główną, zostaw swój e-mail i odbierz prezenty. Rozdajemy je za darmo.


Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin