Fundusz Investor Rosja przy szczytach

17.03.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Wycena fundusz Investor Rosja zbliżyła się do rekordowych poziomów. Czy to oznacza przewartościowanie, czy może siłę funduszu, który będzie dalej zarabiał?

W co inwestuje fundusz Investor Rosja i co ma rzeczywisty wpływ na jego wycenę? Fundusz inwestuje w jednostki uczestnictwa emitowane przez fundusz DWS Russia, który inwestuje w akcje emitentów z rynku rosyjskiego. Udział akcji i innych papierów wartościowych w aktywach DWS Russia może wynosić od 70% do 100%. Benchmark wyznacza wzorzec składający się w90% z MSCI Russia (przeliczony na polską walutę) oraz w 10% z 6-miesięcznej stawki WIBID.

Fundusz Investor Rosja

Faktycznie inwestując w fundusz musimy zwracać uwagę na dwie zmienne -> akcje rosyjskie (śledząc np. indeks RTS lub MOEX) oraz kurs Rubla w stosunku do złotego. Im droższy rubel, tym większy zysk funduszu.

Czy akcje rosyjskie mają potencjał? Moim zdaniem tak, mają potencjał w krótkim terminie, a także tym o wiele dłuższym (kilkuletnim) – zobacz analizę rynku rosyjskiego.

Analiza RTS i Rubla

W krótkim terminie indeks RTS ma jeszcze potencjał do wzrostu.  A jak wygląda sytuacji na rublu?

Rubel/Złoty

 

Rubel wybił obszar konsolidacji, którą można określić jako „dołkową”. W mojej opinii w krótkim terminie rubel ma szansę na wzrost do górnej linii wieloletniego trójkąta. Mamy więc połączenie potencjału na RTS (choć już ograniczonego) oraz na walucie.  W tej sytuacji fundusz Investor Rosja nie musi poprzestać na historycznych szczytach – wycena jednostek uczestnictwa może dalej rosnąć:

Wycena funduszu Investor Rosja

 

Rosja to rynek surowcowy

Rynek rosyjski jest typowym rynkiem surowcowym, dlatego należy zwracać uwagę na notowania surowców. W poprzednim roku dekadowy dołek na ropie był przesłanką do zainteresowania się rynkiem rosyjskim – analiza ropy naftowej.

Obecnie również warto zwracać uwagę na surowce.

Cykl inflacyjny

Skoro mamy cykl inflacyjny, który sprzyja surowców, to taki rynek jak Rosja będzie mocny. Cały czas musimy jednak śledzić zachowanie indeksu oraz rubla  – tylko w fazie jego wzrostu inwestycja ma sens.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin