Niedawno pojawił się nowy odczyt popularnego wskaźnika PMI. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lipcu przyjął wartość 47,3 pkt.- podała odpowiedzialna za badania firma analityczna S&P Global. To rezultat zdecydowanie wyższy od 45 punktów odnotowanych w czerwcu oraz 45,1 pkt. oczekiwanych przez ekonomistów. To najwyższy odczyt od czterech miesięcy.
PMI
Indeks PMI, to wskaźnik ekonomiczny, który dostarcza nam cennych informacji o kondycji przemysłu. Wyobraźmy sobie, że przeprowadzamy ankietę wśród wielu menedżerów odpowiedzialnych za zakupy w różnych firmach produkcyjnych. Oni są najbliżej tego, jak zarządzać firmami. Pytamy ich o to, jak oceniają bieżącą sytuację w ich przedsiębiorstwach oraz jakie mają oczekiwania na przyszłość. Na podstawie zebranych odpowiedzi oblicza się wartość indeksu PMI.
Charakterystyka PMI: informacje
Powyżej 50 punktów: Sygnalizuje wzrost aktywności w sektorze przemysłowym. Firmy zwiększają produkcję, zatrudniają nowych pracowników i są bardziej optymistycznie nastawione do przyszłości.
Poniżej 50 punktów: Oznacza spowolnienie lub nawet kurczenie się przemysłu. Produkcja maleje, firmy redukują zatrudnienie, a przedsiębiorcy są mniej pewni co do przyszłości.
Na co wskazują odczyty PMI?
Popyt na polskie wyroby przemysłowe w lipcu nadal spadał. Nowe zamówienia spadły dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, co jest najdłuższym spadkiem w historii, choć tempo tego spadku było wolniejsze od średniej z tego okresu. Sprzedaż eksportowa również zmalała rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, ale dużo mniej gwałtownie – wynika z lipcowego badania PMI.
Dowiedz się więcej o funduszu PKO Akcji Plus oraz funduszu inwestycyjnym Skarbiec Spółek Wzrostowych.
Czy fundusz PKO Akcji ma dobrą perspektywę wzrostu? W co inwestuje Skarbiec Spółek Wzrostowych?
Daleko nam więc do euforii. Wskaźnik PMI jest poniżej wartości 50, natomiast jego trend jest wzrostowy.
Wskaźnik PMI – kiedy warto inwestować w fundusze akcyjne?
Warto Systematycznie oszczędzać w akcjach, gdy trend PMI jest wzrostowy i dąży do osiągnięcia strefy przegrzania:
PMI dla Polski tworzy trójkąt po wcześniejszym wzroście. Według mnie jest to informacja, iż powoli wkracza ożywienie gospodarcze, które początkiem 2025 roku powinno osiągnąć wysokie poziomy. Obecne przecena na rynku akcji nie rozpoczęła się z poziomu wykupienia PMI (czerwona linia na wykresie). Jeżeli takie sygnały techniczne indeksów wystąpiłyby z granicy czerwonej linii, to wykonałbym konwersje funduszy inwestycyjnych.
Nie każdy dobrze czuje się na rynku akcji. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem może być spokojny i uważany za bezpieczny fundusz
Aktualnie wciąż mamy miejsce na wzrost, gospodarka jest w fazie ożywienia gospodarczego. Czekam więc na fazę „boom” i odczyty powyżej 55.
Dlaczego PMI jest tak istotny?
Wczesny sygnał zmian: Indeks PMI często dostarcza informacji o zmianach w gospodarce jeszcze zanim pojawią się oficjalne dane statystyczne. Dzięki temu pozwala na szybszą reakcję zarówno przedsiębiorstw, jak i instytucji rządowych.
Barometr nastrojów: PMI odzwierciedla nastroje wśród menedżerów, którzy są na co dzień w kontakcie z rynkiem. Dzięki temu pozwala ocenić, jak przedsiębiorcy postrzegają obecną sytuację i jakie mają oczekiwania co do przyszłości.
Narzędzie do podejmowania decyzji: Zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla polityków, indeks PMI jest ważnym narzędziem, które pomaga w podejmowaniu strategicznych decyzji. Na przykład, jeśli PMI wskazuje na spowolnienie gospodarcze, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ograniczenie inwestycji, a rząd może wprowadzić działania stymulujące wzrost gospodarczy.
Autor Michał Giel