Wpływ rokowań celnych na indeksy giełdowe

, Kategorie: Nowości, Rynek i aktualności, Autor: | @Funduszowe_pl

W 2025 roku wiodącym tematem są cła nowej administracji USA. Nałożenie ceł spowodowało falę wyprzedaży, natomiast ich ograniczanie skutkuje powrotem indeksów amerykańskich pod szczyty. Co nas czeka dalej?

Wpływ rokowań celnych na indeksy giełdowe

Wczoraj pisaliśmy o optymistycznych prognozach dla spółek amerykańskich (Szokujący optymizm: Zyski S&P 500 wzrosną o 14% w 2026 roku?). Spółki z USA będą się rozwijać w zakładanym tempie, jeżeli cła zostaną wprowadzone w łagodnej formie. Rynki bacznie więc obserwują rokowania, szczególnie te między USA a Chinami. Co się może podziać do końca 2025 roku?

II kwartał miał być dobry i prawdopodobnie S&P500 zakończy czerwiec dość wysoko. O dobrym II kwartale pisaliśmy wiele razy, odsyłam do jednej z analiz (Cła w krótkim terminie napędzają światowe gospodarki).

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Druga część czerwca być może też będzie dobra, bowiem przykładowo indeks Russell wybił z formacji oRGR:

Wpływ rokowań celnych na indeksy giełdowe
Indeks Russell i formacja oRGR

Jest formacja na wzrost i dopóki Russell będzie nad linią wybicia, to obowiązuje scenariusz pozytywny. Kluczowe są jednak rokowania USA-Chiny i tutaj jedna informacja może zmienić trend.

Co się dzieje między USA a Chinami?

Przedstawiciele rządów Stanów Zjednoczonych i Chin spotkali się w Londynie, aby porozmawiać o ważnych sprawach gospodarczych. Najważniejszym tematem rozmów były tzw. metale ziem rzadkich – to specjalne surowce potrzebne m.in. do produkcji samochodów elektrycznych, telefonów i broni.

Od kilku miesięcy trwa napięcie między dwoma krajami. Prezydent USA, Donald Trump, wprowadził cła na chińskie produkty. Chiny odpowiedziały, ograniczając eksport metali ziem rzadkich. To bardzo utrudniło pracę wielu amerykańskim fabrykom, które potrzebują tych surowców do produkcji. Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków chemicznych. Bez nich nie da się zbudować nowoczesnych silników, smartfonów czy rakiet. Problem w tym, że prawie cały świat zależy od Chin, bo to właśnie tam wydobywa się i przetwarza większość tych metali. Dlatego tak ważna wydaje się umowa z Ukrainą…

Spotkanie w Londynie – o co chodzi?

Do Londynu przylecieli ważni urzędnicy z obu krajów: sekretarz skarbu i sekretarz handlu z USA oraz chiński wicepremier. Rozmowy mogą potrwać nawet kilka dni. Obie strony próbują znaleźć kompromis: USA chce mieć dostęp do surowców, a Chiny chcą ochronić swój rynek i wpływy.  W maju kraje podpisały tymczasowe porozumienie w Szwajcarii, ale w praktyce niewiele się zmieniło. Nadal są opóźnienia w dostawach i wzajemne oskarżenia. Jeśli teraz nie uda się dogadać, może dojść do kolejnych ograniczeń, a to zagrozi produkcji wielu nowoczesnych urządzeń.

Ewentualne trudności w porozumieniu mogą spowodować zejście fali C na głównych amerykańskich indeksach. Bessa byłaby formą płaską A-B-C.

Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.