W której fazie cyklu gospodarczego jesteśmy?

, Kategorie: Nowości, Rynek i aktualności, Autor: | @Funduszowe_pl

Po okresie spowolnienia i kryzysów finansowych, światowa gospodarka wykazuje wyraźne oznaki zdrowienia. Taki stan rzeczy nie zapewnia jednak tylko hossy na rynkach akcyjnych. W kolejnych latach będzie zmiennie, ale z przewagą trendu wzrostowego.

W której fazie cyklu gospodarczego jesteśmy?

W ostatnich dwóch latach większość największych gospodarek świata odnotowała ponadprzeciętne tempo wzrostu PKB. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, globalne tempo wzrostu sięgnęło 4,5 % w 2024 roku. To przewyższa średnią długookresową. Zarówno gospodarki rozwinięte, jak i rozwijające się, notują coraz wyższe dynamiki – od Stanów Zjednoczonych, po Indie czy Brazylię.

Wsparciem dla wzrostu PKB jest odbicie w wolumenach handlu globalnego. Światowa Organizacja Handlu (WTO) odnotowała w 2024 r. wzrost wartości eksportu o 6 %. Równocześnie obserwujemy rekordowe napływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zwłaszcza w regionach Azji Południowo-Wschodniej i Afryki.

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Silne wskaźniki PMI i CLI OECD

Indeks Menedżerów Zakupów (PMI) dla sektora przemysłowego utrzymuje się powyżej 55 punktów w większości krajów OECD, co świadczy o ekspansji produkcji. W Chinach i Europie wskaźniki PMI osiągnęły najwyższe poziomy od dekady, a wzrost produkcji przemysłowej przekroczył 7 % rok do roku. Wskaźnik CLI OECD cały czas znajduje się w fazie wzrostu:

W której fazie cyklu gospodarczego jesteśmy?
Wskaźnik CLI OECD w fazie wzrostu

Jest to wskaźnik złożony opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, który pomaga przewidywać zmiany koniunktury gospodarczej. Składa się on z kilku wskaźników (np. zamówień w przemyśle, produkcji, zatrudnienia), które razem sygnalizują przyszły kierunek gospodarki. Powyższy wykres przedstawia grupę G7, czyli cały czas rośniemy.

Inne istotne fakty gospodarcze

Globalna stopa bezrobocia spadła do 5,3 %, najniższego poziomu od 15 lat. Wzrost płac realnych w wielu krajach rozwiniętych przekracza 3 %, co przekłada się na wyższe wydatki konsumpcyjne i dalsze napędzanie popytu wewnętrznego.

Po perturbacjach pandemicznych i geopolitycznych obserwujemy znaczną poprawę w ciągłości łańcuchów dostaw. Czas tranzytu kontenerów między głównymi portami świata skrócił się średnio o 12 %, a koszty transportu spadły o 8 %, co sprzyja efektywności produkcji i handlu.

Kolejnym dowodem ożywienia są rekordowe nakłady na innowacje: globalne wydatki na badania i rozwój przekroczyły 2 % PKB, a inwestycje w odnawialne źródła energii wzrosły o 14 % rok do roku. Napędza to nowe sektory i tworzy miejsca pracy w branżach przyszłości.

Podsumowanie

Analiza kluczowych wskaźników makroekonomicznych, handlu międzynarodowego, rynku pracy oraz innowacji pozwala wnioskować, że światowa gospodarka znajduje się obecnie w zaawansowanym stadium ożywienia. Wzrost PKB, stabilizacja łańcuchów dostaw i silny popyt konsumpcyjny to sygnały, że globalny cykl wzrostowy trwa.

Obecna sytuacja jest nieco inna niż poprzedni post pandemiczny wzrost. Wtedy niskie stopy procentowe “nąpędziły” gospodarkę, ale szybko weszliśmy w fazę przegrzania (sygnały z końca 2021 roku). Obecnie wzrost rozwija się powoli, przy wysokich stopach procentowych. Taka sytuacja nieco przypomina lata 2003-2007 (…).

Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.