Co jakiś czas na rynkach finansowych zdarzają się mocne spadki indeksów, a za nimi funduszy inwestycyjnych akcji. Takie spadki cen akcji budzą niepokój, bowiem spada wartość naszego portfela. Kluczowe pytanie jest takie – czy załamanie rynkowe jest związane z wydarzeniem jednorazowym? A może ze zbliżającą się recesją lub silnym spowolnieniem gospodarczym?
Traktuj inwestycje w fundusze akcji jak inwestycje w wartość
Inwestowanie w akcje lub fundusze akcji często kojarzy się z dynamiczną grą na giełdzie, spekulacją, szybkim reagowaniem na rynkowe impulsy oraz podążaniem za modą i medialnym szumem. Jednakże w całym tym szaleństwie istnieje podejście odmienne, spokojniejsze i bardziej rozważne, które przez lata dowiodło swojej skuteczności. Mowa tu o inwestowaniu w wartość – strategii promowanej przez takich gigantów rynku jak Benjamin Graham czy Warren Buffett. To filozofia oparta na logice i cierpliwości. Mamy przekonanie, że rynki w długim terminie wynagradzają tych, którzy potrafią dostrzec prawdziwą wartość tam, gdzie inni widzą tylko chwilową wycenę.
Kluczem do sukcesu w inwestowaniu w fundusze akcji jest umiejętność odróżnienia chwilowej przeceny wynikającej z emocjonalnych reakcji rynku od realnych problemów biznesowych firm. Dla inwestora w wartość tymczasowy spadek wycen indeksów może być szansą, a nie zagrożeniem. O ile ktoś ma gotówkę, to warto taki spadek wykorzystać do kupna i akumulacji akcji oraz funduszy inwestycyjnych, które inwestują w akcje.
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
Filozofia inwestowania w fundusze akcji
Filozofia ta zakłada, że akcja to nie tylko papier spekulacyjny, ale udział w realnym biznesie. Kiedy kupujesz fundusz inwestycyjny, inwestujesz w istocie w akcje spółki (wielu spółek), stajesz się jej współwłaścicielem. Wyobraź sobie, że z jakiegoś powodu dany produkt (dobry produkt) jest nagle sporo tańszy. Kupuje go jako formę dobrego aktywa na kilka lat. Aktywa, które za jakiś czas będzie generować zyski. Można to porównać również do inwestycji np. a condohotel, który potrzebuje 3-4 lat na budowę oraz realne zarobki. W początkowym etapie kupujesz marzenia o hotelu, za 3-4 lata generujesz co miesięczne dochody.
Inwestorzy w wartość nie podejmują decyzji na podstawie modnych nagłówków czy rekomendacji analityków, lecz na bazie głębokiej analizy i racjonalnego osądu. Ich horyzont czasowy nie obejmuje tygodni czy miesięcy, lecz lata – a często dekady. Kierują się zasadą, że cierpliwość jest nie tylko cnotą, ale i źródłem zysków.
Co robić z funduszami akcji, gdy rynki spadają?
W świecie zdominowanym przez krótkoterminowe zyski i natychmiastowe gratyfikacje, inwestowanie w wartość może wydawać się staroświeckie, wręcz nudne. Jednak właśnie ta prostota jest jego siłą. Gdy rynki mają nagłą przecenę (jak obecnie), to musisz sobie zadać pytanie – czy spadki mają fundamentalne podstawy, czy są paniką, którą można wykorzystać do kupna?
Obecnie mamy na rynkach Trump Down i wielu odczytuje te ruchy jako prosty sposób na recesję. Nieco więcej pisałem o cłach tutaj – „Cła i ich wpływ na gospodarkę„. Tylko czy informacja o cłach nagle wywoła recesję? Takie proste to to nie jest. Cła działają w długim terminie i taki termin nie jest akceptowalny dla wszelkich inwestorów krótkoterminowych, banków inwestycyjnych. Po drugie czy mamy przekonanie, że Trump chce wywołać światową recesję, po drodze z recesją w USA? Czy cła za tydzień będą miały taki sam wymiar? Obawiam się, że każda zmiana Trumpa będzie skutkować ruchami indeksów od -5% do +5%. Całkiem możliwy jest 2-dniowy przedział wahań w granicach 10% – czy to normalne, czy to spekulacja?
Co z tą gospodarką?
Po pierwsze w Stanach Zjednoczonych nastąpił rekordowy import. Wzrost importu widać na grafice z portalu stooq:

Dlaczego tak mocno zyskiwały indeksy w Europie oraz np. w Chinach? Spółki sprzedały sporo towarów do USA przed wejściem ceł. Zakładam, że spółki europejskie będą miały świetne wyniki finansowe. Te z USA będą mieć problematyczny I kwartał, ale już w drugim marże wzrosną. Ten kwartał powinien być świetny, a co niedługo będą dyskontować indeksy w USA? Powinny dyskontować wyniki w II oraz III kwartale, ale nie recesję która wystąpi być może za 12 lub 18 miesięcy.
W 2025 roku spodziewaliśmy się bessy płaskiej w USA. Działania Trumpa spowodowały, że główny spadek został już wykonany. Czy jednak cła zostaną na pewno utrzymane? Czy w perspektywie kilku miesięcy rynki nie będą dyskontować jednak lepszych wyników spółek z USA? Czy zatem takich momentów nie warto wykorzystywać do kupna dobrych akcji?
Historia pokazuje, że warto inwestować w wartość
Historia rynków kapitałowych pokazuje, że podejście to przynosi efekty. Warren Buffett, uznawany za jednego z największych inwestorów wszech czasów, zbudował swoje imperium właśnie dzięki strategii inwestowania w wartość. Kupował firmy, które były dobrze zarządzane, miały solidne fundamenty i były w danym momencie niedoszacowane. Nie interesowało go, co robi rynek w krótkim okresie. Interesowało go, co firma może osiągnąć w dłuższej perspektywie i czy posiada trwałe przewagi konkurencyjne. Dzięki tej metodzie potrafił zamieniać okazjonalne korekty i kryzysy w źródło ponadprzeciętnych stóp zwrotu. My możemy wykorzystywać tę strategię do inwestycji np. w fundusze dywidendowe. Jeżeli uważasz, że celem Trumpa nie jest spowodowanie bankructwa głównych spółek USA i wpędzenie tego kraju w recesję, to obecny czas zapewne jest dobry do kupowania/dokupywania jednostek funduszy.
S&P500 zdyskontował już połowę recesji, która nie wiadomo kiedy i czy wystąpi:

Spadki na rynku zdarzają się co jakiś czas, ale parę lat później jesteśmy sporo wyżej. W czasie recesji S&P500 traci 50%, w czasie hossy zyskuje 500%.
Czy wiesz, że z perspektywy czasu najlepszą inwestycją jest kupowanie akcji w czasie krachu (jak w 1987 roku?). Pewnie tak, ale w rzeczywistości trudno takie akcje kupić. Ale jeżeli masz już fundusze akcji, to po prostu warto je zachować, bowiem kiedyś i tak wyjdą na nowe szczyty. Trump nie dąży do zagłady rynków i swoich (amerykańskich) spółek. Zakładam że chce kolejnej przewagi gospodarki USA.
Fundusze dywidendowe
Zawsze są dobrą formą inwestycji. Od wielu lat podajemy przykład funduszu Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych. Fundusz ten w ciągu 10 lat zarabia ok. 300%, ale zdarzają się też przeceny:

Mamy średnią, która cały czas unosić się będzie w górę. Będę mocne wzrosty, ale i spadki. Od kilku miesięcy pisałem, że nie warto już kupować lub dokupywać. Obecnie gdybym miał gotówkę, to już bym kupił. W przeciągu kolejnych 10 lat mało która inwestycja da zarobić więcej, niż ten fundusz, kupiony w dobrym miejscu.
A obecna sytuacja trochę przypomina rok 2006, gdzie dzięki działaniom BoJ również zeszła nagła i szybka korekta, chyba jeszcze bardziej dotkliwa niż obecna.
Może inwestowanie w wartość jest dla Ciebie?
W świecie finansów, gdzie wiele rzeczy jest poza naszą kontrolą, podejście oparte na analizie wartości fundamentalnej daje poczucie spokoju i kierunku. Nie obiecuje szybkich zysków, ale oferuje coś znacznie bardziej wartościowego – solidne podstawy do budowy majątku i finansowej niezależności. Jeśli więc szukasz sposobu na inwestowanie, który jest odporny na zmienność rynku i oparty na zdrowym rozsądku, inwestowanie w wartość może być odpowiedzią, której szukasz.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.