Stwórz własną tarczę antyinflacyjną

01.12.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Rosnąca inflacja budzi coraz to większe obawy i powoduje, że już prawie każdy musi aktywnie inwestować swoje pieniądze. Jeżeli chcemy pokonać inflację, to musimy przygotować kilkuletni plan, w którym co roku zyski portfela będą wyższe niż inflacja. Żyjemy bowiem w czasach, gdy lokata bankowa zysku nie zapewnia, natomiast obligacje często tracą na wartości.

Własny plan inwestycyjny

Inwestowanie musi być prowadzone w sposób systematyczny, a plan ma zakładać realizację celu za 1-2 lata.

Prawie dwa lata temu planowaliśmy inwestycję na rynku akcyjnym, bowiem miał on potencjał wzrostu. Aktywa były kupowane w transzach (jedne inwestycje chwilowo traciły na wartości, z jedną trafiliśmy w samo minimum bessy). Tak naprawdę portfel miał dopiero pracować i przynieść efekty końcem 2021 roku. Portfel zarobił ponad 40%, inflacja zapewne wyniosła ok. 10%.

Nie zawsze występuje dobry czas i miejsce na kupno aktywów. Gdy nie ma wyjścia – trzymamy gotówkę. Jeżeli pojawi się okazja, to kupujemy obligacje lub fundusze akcyjne – nic na siłę, bowiem inwestycje mają mieć potencjał do wzrostu.

Jeżeli wchodzimy na ścieżkę wzrostu portfela, to presja na zarabianie trochę spada – jeżeli portfel już pokonał 4-krotnie inflację, to nie musimy na siłę szukać kolejnej inwestycji, które prędzej czy później, pojawią się.

Nasz portfel IKE

Od 2012 roku inwestujemy również we własną emeryturę – portfel IKE. Ponieważ jest to inwestycja długoterminowa, wybraliśmy autorski system hossa/bessa. Poniżej przedstawiam nasze wyniki.

W hossie inwestujemy w fundusze akcyjne, w bessie w obligacje lub fundusze pieniężne (gdy obligacje są w bessie).  Konto IKE zyskało od 2012 roku 275%, co daje średnioroczny wynik ok. 30%. Ten portfel dalej ma możliwości, by osiągać tak dobre stopy zwrotu.

Można pokonać inflację, można inwestować dobrze w długim terminie. Już niedługo będziemy dokonywać kolejnych inwestycji (sygnały są rozsyłane e-mail oraz sms dla Abonentów Funduszowe.pl). Obecnie skupimy się na tym by pokonać inflację, później spróbujemy osiągnąć bardzo dobry wynik inwestując nieco agresywniej.  Każdy uczestnik ma wgląd do portfela i może śledzić nasze inwestycje.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin