Strategie inwestycyjne w funduszach akcyjnych

29.10.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Strategie inwestycyjne w funduszach akcyjnych

Inwestowanie w fundusze akcyjne może być bardziej skuteczne i zyskowne. Należy jednak stosować odpowiednie strategie inwestycyjne. Strategie inwestycyjne w funduszach akcyjnych pomagają inwestorom określić cele, w jaki sposób wybrać fundusze oraz jakie podejście przyjąć.

Strategie inwestycyjne w funduszach akcyjnych

Fundusze inwestycyjne to popularne narzędzie finansowe, które pozwala inwestorom na zróżnicowanie portfela.  Skuteczność funduszu inwestycyjnego w dużej mierze zależy od wybranej strategii inwestycyjnej, która określa, jakie aktywa znajdą się w portfelu funduszu.  Każda strategia inwestycyjna ma swoje unikalne podejście, korzyści oraz ryzyka, dlatego warto zrozumieć, jak działają poszczególne strategie, aby dopasować je do własnych celów i preferencji inwestycyjnych.

Jak inwestuję w fundusze akcyjne?

Inwestuję w długim terminie, co znacznie ogranicza ryzyko inwestycji. Jeżeli inwestuję w dobre, wzrostowe fundusze – to w długim terminie nie ma innej opcji niż…zarobek. Oto strategie inwestycyjne w funduszach akcyjnych:

  • W pierwszej kolejności śledzę cykl koniunkturalny, by wybrać dobry moment na inwestycję. W kolejnym kroku wybieram fundusze akcyjne silnych rynków. Ważne, by dany fundusz miał dobre spółki w portfelu (w tym celu sprawdzam dany fundusz – jak np. Skarbiec Małych i Średnich Spółek).
  • Sam portfel dywersyfikuję geograficznie (inwestuję na GPW, w USA czy na Emerging Markets). Inwestuję głównie w fundusze, ale mogę mieć w portfelu tani ETF. Stosuję również dywersyfikację ze względu na fundusze aktywnie zarządzane oraz tanie fundusze pasywne. Dodatkowo chętnie inwestuję w fundusze dywidendowe, które mają dość stabilny trend. Sporo tego, ale dzięki temu portfel może być odpowiednio „skrojony”.

Cykl na rynkach a strategie inwestycyjne w funduszach akcyjnych

Cykl obejmuje takie okresy jak ożywienie gospodarcze, rozkwit, spowolnienie oraz recesję. Inwestowanie w fundusze akcyjne najlepiej rozpocząć w recesji lub początkowej fazie ożywienia gospodarczego.

Aktywa nabywam więc w fazie schyłkowej recesji lub w pierwszej fazie silnej korekty ożywienia gospodarczego (jak jesienią 2023 roku).

Fundusze akcyjne sprzedaję w fazie rozkwitu/przegrzania jak np. jesienią 2021 roku czy w 2018 roku. Kto pamięta stare czasy, to podam jeszcze datę czerwiec 2007 rok, jak charakterystyczny przykład przegrzania w cyklu.

Fundusze akcyjne – wybieram silne rynki

Strategia opiera się na inwestowaniu w firmy o dużym potencjale wzrostu – zazwyczaj są to spółki technologiczne, biotechnologiczne lub młode przedsiębiorstwa działające w innowacyjnych branżach. Obecnie jest to rynek amerykański, ale także nasze fundusze małych spółek.  Fundusze te charakteryzują się dużą zmiennością i większym ryzykiem, ale również możliwością osiągnięcia wysokich stóp zwrotu.

Liczą się przychody i zysk. Jeżeli firmy zwiększają przychody i zyski, to fundusze akcyjne zarabiają. Przykładem funduszu, który inwestuje w firmy o szybkim przyroście zysków jest inPZU Akcji Sektora Informatycznego.

Dywersyfikacja geograficzna

Dywersyfikacja geograficzna w funduszach inwestycyjnych to strategia polegająca na inwestowaniu kapitału w aktywa znajdujące się w różnych krajach i regionach. Taki podział inwestycji zmniejsza ryzyko, ponieważ różne gospodarki i rynki mogą reagować inaczej na globalne zmiany, co pozwala na lepszą ochronę portfela przed nagłymi spadkami. Inaczej reaguje rynek polski, inaczej np. amerykański.

Warto jednak zawsze wybierać silne rynki, gdzie trwa ożywienie gospodarcze a spółki z roku na rok zwiększają przychody.

Dywersyfikacja samych funduszy akcyjnych

Tutaj wybieram silne fundusze aktywnie zarządzane oraz tanie fundusze pasywne. Aktywnie zarządzane to te, w których TFI samo dobiera spółki do portfela. Jeżeli z roku na rok fundusz posiada siłę relatywną, to taki fundusz jest odpowiedni do długoterminowego inwestowania.

Fundusze pasywne to te, które inwestują w cały segment (są podobne do ETF). Plusem tego podejścia jest to, że zarabiamy tak jak rynek, dany indeks lub segment. Drugi ważny plus – minimalne koszty. Fundusze pasywne są dostępne bez opłat, a koszty zarządzania są najniższe na rynku. Jako przykład podam grupę funduszy pasywnych inPZU, należącą do TFI PZU.

Fundusze dywidendowe – trzeba je mieć w portfelu

Fundusze dywidendowe to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które koncentrują się na inwestowaniu w spółki wypłacające regularne dywidendy. Inwestowanie w fundusze dywidendowe może być korzystnym sposobem na budowanie stabilnego i regularnego dochodu przy jednoczesnym wzroście kapitału w dłuższym okresie. Firmy, które regularnie wypłacają dywidendy, mają zazwyczaj ugruntowaną pozycję na rynku i generują stałe zyski, co sprawia, że ich akcje są mniej podatne na wahania niż akcje spółek rozwijających się.

Zobacz jak stabilnie na wartości zyskuje Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych:

Fundusz dywidendowy Goldman Sachs - stabilny wzrost
Fundusz dywidendowy Goldman Sachs

Otrzymywane dywidendy mogą stanowić cenne źródło dochodu pasywnego, który w przypadku funduszy polega na reinwestowaniu dywidendy (jest wliczona do wyceny).

Spółki dywidendowe często należą do branż o stabilnym popycie, takich jak energetyka, sektor spożywczy czy farmaceutyczny. W przeciwieństwie do młodych i dynamicznie rozwijających się firm, które mogą doświadczać dużych wahań kursów, spółki dywidendowe charakteryzują się większą stabilnością. W związku z tym fundusze dywidendowe oferują niższe ryzyko inwestycyjne, co może być ważne dla osób, które szukają względnie bezpiecznej inwestycji o przewidywalnych wynikach.

Tak jak wspominałem, fundusze dywidendowe często reinwestują wypłacone dywidendy. Oznacza to, że zyski z dywidend są ponownie inwestowane w zakup kolejnych jednostek funduszu. To generuje efekt procentu składanego, który pozwala na szybkie zwiększenie wartości portfela. Dzięki reinwestowaniu dywidend inwestorzy mogą osiągnąć większy zwrot z inwestycji w długim okresie, szczególnie jeśli fundusz inwestuje w spółki o stabilnym wzroście.

Długi termin inwestycji zapewnia zyski

Indeksy na silnych rynkach poruszają się w długoterminowych trendzie wzrostowym. Tak jest w przypadku Nasdaqa, S&P500, ale i w przypadku np. sWig80.  Jeżeli Twój horyzont inwestycyjny jest długi, to na inwestowaniu tylko zyskasz.

Fundusze akcyjne charakteryzują się wysoką zmiennością – ceny akcji mogą rosnąć lub spadać w krótkim okresie. Długi horyzont inwestycyjny pomaga zniwelować wpływ krótkoterminowych wahań rynku, ponieważ umożliwia inwestorom przetrwanie nawet głębszych spadków rynkowych. Z czasem, jak pokazuje historia rynków, wartość akcji zazwyczaj wzrasta, a długoterminowe inwestowanie pozwala inwestorom czerpać korzyści z ogólnego wzrostu gospodarczego i rosnących wyników finansowych spółek.

Długoterminowe inwestowanie w fundusze akcyjne pozwala również skorzystać z efektu procentu składanego. Ten mechanizm jest szczególnie skuteczny, gdy okres inwestycji jest długi, ponieważ kumulacja wartości przynosi z czasem coraz większe korzyści (przeczytaj koniecznie „Jak zarabiać na funduszach inwestycyjnych„).

Kluczowe jest to, byś kupił fundusze  akcji w recesji lub w początkowej fazie ożywienia gospodarczego. Fundusze możesz sprzedać z zyskiem po dłuższym czasie, w fazie rozkwitu gospodarczego.


Inwestujesz lub chcesz dopiero zacząć? Dlaczego miałbyś nie skorzystać z tej szansy?

Aż 6 miesięcy dostępu za 379 zł. W pakiecie dostęp do naszych 4 zyskownych portfeli funduszy inwestycyjnych oraz konsultacje poprzez e-mail. Gwarancja satysfakcji 30 dni.
Kliknij tutaj i rozpocznij inwestowanie razem z nami.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin