Różne rodzaje funduszy inwestycyjnych: Który jest dla Ciebie odpowiedni?

16.08.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Różne rodzaje funduszy inwestycyjnych: Który fundusz jest najlepszy dla inwestora?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów funduszy inwestycyjnych. Wybór odpowiedniego dla siebie powinno przynieść wiele satysfakcji w trakcie inwestowania. Inwestycje w fundusze inwestycyjne pomagają budować aktywa, które w długim terminie mogą mocno zyskiwać na wartości. Dzisiaj przekażę Wam wiedzę, jak budować własny portfel inwestycyjny, uwzględniając własną wiedzę i preferencje inwestycyjne.

Poznaj rodzaje funduszy inwestycyjnych: Który wybrać?

Istnieje kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych. Najpopularniejsze, to fundusze rynku pieniężnego, fundusze obligacji czy fundusze akcji. Fundusze, które właśnie wymieniłem, mogą być pewnego rodzaju hybrydami. Np. fundusze mieszane będą inwestować częściowo w akcje i częściowo w obligacje. Taki podział mówi nam w zasadzie tylko i wyłącznie o rodzaju aktywów, w które fundusze inwestycyjne inwestują. Na co szczególnie zwracać uwagę podczas inwestowania w fundusze pieniężne, obligacji i akcji, opisałem w artykule o funduszach inwestycyjnych. Szczerze zachęcam do przeklikania się na w/w stronę. Poznasz podejście do funduszy inwestycyjnych, jakiego prawdopodobnie nie znasz (a już z pewnością nie usłyszysz od przeciętnego doradcy finansowego).

Podział bardziej szczegółowy obejmuje już informacje sektorowe. Z łatwością możemy sobie wyobrazić, że fundusze mogą inwestować w sektor nowych technologii, obszar Turcji, Chin czy po prostu w spółki dywidendowe. To wszystko określa status funduszy. Wybór jest ważny, bowiem zdeterminuje ostatecznie to, czy zarobisz na rynku czy jednak nie.

Jeżeli potrzebujesz zdobyć szeroki zakres wiedzy dotyczący funduszy inwestycyjnych, zaglądnij w to miejsce:

Napisaliśmy całkiem sporo artykułów o tym, jak inwestować w fundusze inwestycyjne, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.

Wybór funduszu inwestycyjnego powinien być zależny bezpośrednio od Twojego podejścia do ryzyka. Musisz wiedzieć, że inwestycja w każdy rodzaj funduszu inwestycyjnego, w tym nawet w tak bezpieczne fundusze, jak te rynku pieniężnego i obligacji, wiąże się z możliwością utraty kapitału (często na szczęście tylko okresowej utraty kapitału). Jeżeli dobrze przeczytałeś to, co napisałem w artykule o funduszach inwestycyjnych (link w pierwszym akapicie), to już wiesz, jak się uchronić częściowo przed stratą w przypadku niektórych funduszy.

Fundusze akcyjne, obligacyjne, mieszane: Jakie mają zalety i wady?

Lubię na fundusze inwestycyjne patrzeć poprzez pryzmat możliwości, jakie dają, niekoniecznie przez wady, które uwidaczniają się przez problemy, jakie mogą okresowo wystąpić na rynku. Główną zaletą funduszy akcji jest możliwość zmniejszenia ryzyka poprzez rozłożenie inwestycji na wiele akcji. Taka jest rzeczywistość. Kiedy inwestujesz w jeden walor, ponosisz 100% ryzyka, jakie ten za sobą niesie. Jeżeli fundusz inwestuje w setkę spółek, to ryzyko, jakie pojawi się na jednym walorze, nie będzie miało tak dużego wpływu na wycenę całego portfela.

Zaletą inwestowania w fundusze akcji jest możliwość wyboru konkretnego funduszu. Dawniej na rynku istniało jedynie kilka-kilkanaście popularnych funduszy akcji. Inwestowały one zazwyczaj w podobny, często kiepski portfel akcji. Wybór dla inwestora był bardzo ograniczony. Dzisiaj nie tylko namnożyły się platformy inwestycyjne, które oferują możliwość zakupu funduszy. Istnieje też cały ogrom Towarzystw Inwestycyjnych, które oferują szerokie spektrum dostępu do funduszy sektorowych. Wymienię tylko kilka: Skarbiec TFI, PKO TFI, Pekao TFI, inPZU TFI czy Quercus TFI. Przy okazji TFI znaczy tyle, co Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Jeżeli inwestujemy w którykolwiek fundusz, powinniśmy zbadać, w które instrumenty inwestuje oraz czy te instrumenty mogą zyskiwać w okresie naszej inwestycji. Nie jest to zadanie proste dla laika, bowiem trzeba rozumieć, jak działają stopy procentowe i jaki jest ich wpływ na fundusze obligacji. W przypadku funduszy akcji musimy przeanalizować pod względem wycen (drogo-tanio) i prognoz (czy spółki zwiększą przychody w okresie kolejnych lat) akcje, w które inwestują.

Który fundusz inwestycyjny najlepiej odpowiada Twoim celom finansowym?

Pytanie, jak czujesz się z ryzykiem? Jeżeli możliwość utraty 2% jest dla Ciebie przerażająca, to w zasadzie z całą świadomością najbezpieczniejsze miejsce dla Twoich pieniędzy, to lokata bankowa.

Fundusze pieniężne

Nawet fundusze pieniężne, które inwestują w krótkoterminowe instrumenty finansowe, mogą podlegać wahaniom cenowym w okresie wzrostu stóp procentowych. Jeżeli przeczytałeś na początku proponowany przeze mnie artykuł, poznałeś mechanizm stóp procentowych, który za to odpowiada. Wzrost stóp procentowych jest zawsze prawdopodobny w okresie, w którym inflacja zbiera żniwo. Wzrost stóp procentowych jest możliwy nie tylko w okresie inflacji – wyobraź sobie np. utratę zaufania do systemu bankowego, gdzie ludzie wyciągają pieniądze z banków. Bank Centralny w takim przypadku może podnieść stopy procentowe, aby zachęcić ludzi do trzymania gotówki w bankach. Zarobek na funduszach rynku pieniężnego powinien oscylować mniej więcej lekko nad poziomem stóp procentowych.

Fundusze obligacji

Podobnie jest w przypadku funduszy obligacji. Fundusze obligacji inwestują w obligacje (wiem, trywialnie brzmi) i podlegają tym samym mechanizmom, co fundusze rynku pieniężnego. Obligacje działają w ten sposób, że oferują ściśle określony procent, który otrzymuje się na koniec inwestycji. Są obligacje związane z inflacją, gdzie oprocentowanie jest zależne od oficjalnego poziomu inflacji + określony procent (np. 2%). Fundusze obligacji w teorii powinny więc pokonywać inflację w najlepszym przypadku o kilka punktów procentowych.

Fundusze akcji

Fundusze akcji oferują już szerokie spektrum możliwości. Najwięcej mają szansę zarobić te, które inwestują w spółki mocno zwiększające swoje przychody. Obecnie na topie są spółki technologiczne z Nvidią na czele. W dzisiejszych czasach w szczególności uważałbym na fundusze, które inwestują w spółki starej ekonomii. Rzeczywistość jest taka, że przez obecne uwarunkowania prawne, wszelkie spółki obciążone podatkiem węglowym, tracą na wartości. Dotyczy to kopalni (JSW, Bogdanka), Azotów (spalają 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie) i innych, które płacą tę daninę. Niestety wciąż są fundusze, które w nie inwestują. Akcje tego rodzaju w całej Europie na ten moment mają się coraz gorzej.

Jak dopasować rodzaj funduszu inwestycyjnego do swojego profilu ryzyka?

To najlepsze pytanie, bowiem wszystko zależy dosłownie od Ciebie. Osobiście zwróciłbym uwagę na to, jaki cel sobie stawiasz. Im jesteś starszy, tym masz mniejsze pole manewru. Trudno mi sobie wyobrazić możliwość osiągnięcia 100% zwrotu w okresie 2-3 lat. Jeżeli jest się starszym, raczej stawia się na bezpieczeństwo i tym samym wybiera bardziej fundusze rynku pieniężnego bądź fundusze obligacji.

Im jest się młodszym, tym posiada się większą tolerancję na ryzyko. Z tego powodu mam przekonanie, że wybór funduszy akcji prawie zawsze będzie tu lepszym wyborem. Z tym jednak zastrzeżeniem, że każdy fundusz akcji powinien być przeanalizowany pod względem kryteriów, które należy wziąć pod uwagę (będzie to m.in. analiza opierająca się na zrozumieniu, czy akcje, w które inwestuje fundusz, są tanie, czy drogie oraz czy spółki mają prognozy rosnących przychodów na kolejne 2 lata do przodu). Fundusze akcji należą do funduszy wysokiego ryzyka, dlatego inwestując w nie trzeba wziąć wiele aspektów pod uwagę. Jeżeli nie będą nam sprzyjały, nie powinniśmy w nie inwestować.

Jak wybrać odpowiedni fundusz inwestycyjny dla siebie?

Proces wyboru funduszu inwestycyjnego zaczyna się od zrozumienia własnych celów finansowych. Inwestowanie jest bowiem nie tylko sposobem na oszczędzanie, ale przede wszystkim narzędziem do realizacji konkretnych zamierzeń, takich jak budowanie funduszu emerytalnego, gromadzenie środków na edukację dzieci, czy odkładanie na większe wydatki.

Pierwszym krokiem w wyborze funduszu jest określenie, jakie są Twoje priorytety. Jeżeli celem jest długoterminowe oszczędzanie na emeryturę, odpowiedni może być fundusz o umiarkowanym poziomie ryzyka, który oferuje stabilne, ale regularne zwroty. Z kolei, jeśli planujesz krótkoterminowe inwestycje, bardziej ryzykowne fundusze akcyjne mogą być odpowiednie, ponieważ mają potencjał na wyższe zyski, ale i większe wahania wartości w krótkim okresie czasu.

Drugim elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest Twój profil ryzyka. Inwestorzy o konserwatywnym podejściu powinni szukać funduszy, które koncentrują się na obligacjach lub innych stabilnych aktywach, podczas gdy osoby akceptujące większe ryzyko mogą preferować fundusze akcyjne lub mieszane.

Istotne jest zrozumienie strategii inwestycyjnej funduszu. Każdy fundusz ma swoją politykę inwestycyjną, która definiuje, w jakie aktywa inwestuje. Niektóre fundusze skupiają się na inwestycjach w określone sektory rynku, inne zaś dążą do maksymalizacji zysków poprzez dynamiczne zarządzanie portfelem. Przeczytanie karty funduszu może Ci pomóc lepiej zrozumieć, jakie podejście stosuje dany fundusz i czy jest ono zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Ostatecznie, wybór funduszu inwestycyjnego powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do Twojej indywidualnej sytuacji finansowej, celów oraz tolerancji na ryzyko. Nie spiesz się z decyzją, przemyśl wszystkie za i przeciw. Odpowiednio dobrany fundusz inwestycyjny to nie tylko narzędzie do pomnażania kapitału, ale także sposób na realizację Twoich marzeń i planów na przyszłość.

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin