Rosnąca inflacja a fundusze akcyjne

14.07.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Ostatnie odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych okazały się dość zaskakujące. Inflacja CPI w USA wyniosła w czerwcu 0,9 proc. miesiąc do miesiąca i 5,4 proc. rok do roku. Co istotne, ostatni odczyt stoi w sprzeczności z oczekiwaniami ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał, że w czerwcu inflacja w USA spadnie do 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym oraz 4,9 proc. w ujęciu rocznym.

Inflacja będzie tylko rosła

W Polsce wcale nie jest lepiej, do inflacji zbliżonej do 5% musimy się przyzwyczaić.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak wysoka inflacja ma szansę się utrzymać, oraz jak ona wpłynie na rynki akcyjne?

Do tej pory przyzwyczailiśmy się, że poziom inflacji zbliżony do 5% skłaniał NBP do mocnych reakcji – tak było do tej pory, obecna polityka jest już zupełnie inna:

Inflacja w Polsce

Jeżeli jednak NBP rozpocznie proces podwyżek stóp, to rejony powyżej 5% powinny zostać na jakiś czas zachowane. W mojej opinii nagły wzrost inflacji jest po części spowodowany pandemią koronawirusa i ten efekt na jakiś czas zniknie. Być może więc kolejne 1-2 lata upłyną pod znakiem inflacji , która ograniczy się do przedziału między 3 a 6%. W tym roku o niskiej inflacji możemy zapomnieć – będziemy oscylować wokół 5-6%. Jednak później powinno nastąpić chwilowe uspokojenie, które będzie korektą trwającego już trendu inflacyjnego. Technicznie możemy budować formację odwróconej głowy z ramionami, co źle wróży na kolejne lata dekady. Jesteśmy w inflacyjnej fazie cyklu, dlatego przy obecnej polityce warto założyć przyszły wzrost inflacji nawet do 10%, a taki wzrost byłby odczuwalny już dla każdego Polaka. Możemy być też pewni, że stopy procentowe będą raczej udawać, że gonią inflację – taka polityka jest bowiem bardzo korzystna dla rządzących.

Jak więc inflacja może wpłynąć na fundusze akcyjne i rynek akcji?

Do pewnego momentu rosnąca inflacja sprzyja wzrostom cen na giełdach. Gdy inflacja jest pod kontrolą i stabilnie rośnie, to rynki akcji zwykle zyskują na wartości. Problem zaczyna się, gdy inflacja jest już wysoka (powiedzmy jest wartość oscyluje wokół 5%). Banki centralne (w normalnych warunkach) podnoszą stopy procentowe, chłodząc tym samym gospodarkę. Przełożenie takiej sytuacji na rynek akcji widać na poniższym wykresie:

Wykres Wigu

Tylko raz (w 2004 roku) tak wysoki skok inflacji nie przełożył się na znaczący spadek rynku akcji (choć indeksy małych i średnich spółek były wtedy w rocznym trendzie bocznym). W innych przypadkach wysoka inflacja sygnalizowała przegrzanie rynku akcji i przyszłe schłodzenie.

Inflacja to bessa na rynku akcji

Czy możemy liczyć na wariant z 2004 roku? Na taki wariant dawałabym 25% szans (jak wynika z historycznych przykładów). Kluczem będzie zachowanie dolara na globalnych rynkach – zobacz, co sygnalizuje dolar!Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin