Rekordy na indeksach coraz bardziej niebezpieczne

19.02.2025, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Wzrost WIG20. Analiza.

Za nami kilka tygodni marszu indeksów na północ. Z jednej strony to bardzo cieszy, bowiem wyniki widzimy w pozytywnych wycenach jednostek funduszy inwestycyjnych. Z drugiej strony zasadne wydaje się postawienie pytań – czy indeksy są już drogie oraz czy istnieje ryzyko przeceny.

W dzisiejszym raporcie dla Abonentów wskazałem, iż WIG20 jest bezpośrednio powiązany z zachowaniem eurodolara – eurodolar rośnie, WIG20 rośnie. Eurodolar spada, WIG20 spada.

WIG20-eurusd
WIG20-eurusd

Sam WIG20 wyjątkowo mocno skorzystał zwłaszcza w ostatnim okresie, gdzie nie tylko zachowanie eurodolara, ale również czynniki lokalne (działania na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie oraz nowy plan gospodarczy/deregulacyjny Pana Brzoski) sprzyjały poczuciu bezpieczeństwa inwestorów na GPW (a zatem i zakupom akcji na naszym rynku).


Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne.
Zapisuję się.

Problem jednak w tym, że o ile czynnik lokalny nadal będzie obowiązywał, tak eurodolar niekoniecznie może sprzyjać w dalszym czasie sile naszego rynku. Jeżeli mamy zatem czynnik lokalny, pozytywny i czynnik globalny, niekoniecznie nam sprzyjający, powinniśmy się na rynku spodziewać pojawienia przynajmniej korekty. Korekty, nie odwrócenia trendu, bowiem na WIG20 w trakcie wzrostu nie zaobserwowałem żadnych silnych sygnałów podażowych.

WIG20-wolumen
WIG20-wolumen

Sygnał podażowy, wynikający jedynie z rekordowego względem tła wolumenu, pojawił się na sesji wczorajszej. Zaznaczyłem go pomarańczowym tłem. Może on wywołać korektę, zwłaszcza w sytuacji, w której będzie parcie na spadek eurodolara.

W tym kontekście chciałem zwrócić uwagę na to, ile akcji kupiono w okresie spadku WIG20 w w drugiej połowie 2024 roku, a ile obecnie sprzedano. Zakupy są niewspółmiernie duże w stosunku do widzianej dystrybucji akcji – z tego powody na obecnym etapie tego, czego można się spodziewać, to jedynie wystąpienia korekty ostatnich wzrostów na WIG20. Prawdopodobnie na korekcie zaobserwujemy kolejne sygnały akumulacji, które będzie można wykorzystać do zakupów akcji / jednostek funduszy inwestycyjnych.

W trakcie wzrostu rynku ważne jest to, aby rynek regularnie wykonywał korekty. Korekty tworzą coraz wyżej położone dołki i szczyty, co w przypadku pojawienia się korekt, daje punkty zaczepienia do obrony rynku.

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.