Raport – małe i średnie spółki

15.04.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Indeks sWig80 odrobił już 50% strat spowodowanych paniką koronawirusa. O ile w perspektywie 2 lat obecne poziomy są wciąż bardzo atrakcyjne, o tyle w perspektywie paru tygodni wzrost może zostać już ograniczony do luki bessy:

Raport a rynku akcji – małe i średnie spółki

Indeks sWig80

Analiza sWIG80
Analiza sWIG80

Indeks mWig40

W przypadku indeksu mWig40 ważny jest wolumen akumulacyjny, który pojawił się już 3-krotnie w okolicy dołków:

 

Analiza mWIG40
Analiza mWIG40

Ten wolumen świadczy o tym, iż w perspektywie 2-3 lat na rynku będzie przeważać okres hossy.

W krótkim terminie indeks doszedł do oporu, więc możliwe jest rozwiązanie, w którym część uczestników rynku będzie sprzedawać akcje, inni będą „podbierać” od dołu:

mwig40

Analiza mWIG40
Analiza mWIG40

 

W marcu powstała formacja dołkowa, więc w pierwszej kolejności liczyłbym na test tej formacji.

Inwestycje w fundusze akcyjne

Znajdujemy się w dość nietypowej sytuacji, która nie ma swojego precedensu. W takiej sytuacji tym bardziej swoje inwestycje trzeba planować z perspektywą 2-3 lat (kupione tanie aktywa czekają na okres przegrzania w gospodarce).

Jeżeli miałbym dokupywać akcje, to po ostatnich wzrostach zaczekałbym na przecenę. Mam wrażenie, że dolar będzie tworzył ostatnią falę wtórną, z potencjałem na 4,40-4,50:

Wykres dolar-złoty

Analiza USDPLN
Analiza USDPLN

Dolar odwrótnie niż rynek akcji

Wiemy, że dolar zachowuje się odwrotnie do rynku akcji. Jego poziomy ok. 4,40-50 powinny więc być dobre dla kupna funduszy. Jeżeli więc trójkąt na USD/PLN zostanie rozwiązany w górę, to wzrost dolara do 4,40-50 powinien wymusić co najmniej korektę na indeksach:

Możemy więc spodziewać się sporej zmienności, gdzie będą zdarzały się fale spadkowe. Jeżeli szczyt zachorowań wypadnie do końca kwietnia, to spadki powinny być już tylko korektami.

 Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin