Czy fundusz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (grupa TFI PZU) jest dobrym wyborem dla osób inwestujących w obligacje? Fundusz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ to fundusz należący do znanej grupy TFI PZU. To atrakcyjna opcja dla inwestorów poszukujących stabilnych i bezpiecznych instrumentów finansowych. PZU Papierów Dłużnych Polonez skoncentrowany jest na polskich obligacjach skarbowych oraz innych dłużnych papierach wartościowych o wysokiej wiarygodności, fundusz ten oferuje możliwość osiągnięcia umiarkowanego, ale stabilnego wzrostu kapitału przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej strategii inwestycyjnej funduszu POLONEZ i odpowiemy na pytanie, czy fundusz będzie zarabiał w przyszłości.
Fundusz inwestycyjny Papierów Dłużnych PZU Polonez
Fundusz inwestycyjny dokonuje lokat przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski (do 100% wartości aktywów Subfunduszu) oraz inne dłużne papiery wartościowe i wierzytelności pieniężne, których emitentami są renomowane podmioty krajowe i zagraniczne. Dopuszcza się inwestycje realizowane na rynkach zagranicznych i denominowane w walutach obcych z zastrzeżeniem, że nie mogą one stanowić więcej niż 35% lokat Subfunduszu. Benchmarkiem funduszu jest indeks Treasury BondSpot Poland – indeks polskich obligacji skarbowych notowanych na rynku BondSpot.
Benchmark funduszu PZU
Benchmark, indeks TBSP, wskazuje na to, że główne inwestycje funduszu PZU Polonez to jednak krajowy rynek obligacji długoterminowych. PZU Papierów Dłużnych POLONEZ inwestuje głównie w polskie obligacje długoterminowe, inne papiery gwarantowane przez Skarb Państwa oraz w papiery nieskarbowe:
Fundusz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ i jego przyszłe wyniki będą zależeć głównie od wyników obligacji długoterminowych.
W co konkretnie inwestują fundusze obligacji długoterminowych?
Fundusze obligacji inwestują głównie w polskie obligacje skarbowe o średnim terminie zapadalności ok. 4 lata.
• Ceny takich obligacji rosną albo spadają głównie pod wpływem zmian inflacji i stóp procentowych.
• Wypłacane przez nie kupony odsetkowe przekładają się pozytywnie na wycenę subfunduszu.
• Fundusze są zarządzane aktywnie, więc ich struktura może się zmieniać.
Obecnie inwestycje PZU Papierów Dłużnych PZU przedstawiają się tak (bieżąca informacja ze strony PZU):
Rodzaj aktywa | Udział |
---|---|
Dłużne papiery wartościowe skarbowe – krajowe | 52,14% |
Dłużne papiery wartościowe korporacyjne – krajowe podmioty finansowe | 26,76% |
Dłużne papiery wartościowe korporacyjne – pozostałe krajowe | 9,55% |
Środki pieniężne i należności | 8,50% |
Dłużne papiery wartościowe korporacyjne – zagraniczne | 1,38% |
Dłużne papiery wartościowe skarbowe – zagraniczne | 0,78% |
Pozostałe (papiery wartościowe Dominikany, Kolumbii, Bułgarii oraz Meksyku) | 0,89% |
Czy PZU Polonez będzie zarabiał?
Jeżeli popatrzymy na wykres, to zobaczymy długi wzrost oraz charakterystyczne załamanie (bessę), z której obecnie wciąż następuje wyjście:
Fundusz w długim terminie będzie zarabiał i jest odpowiednią opcją dla inwestorów, którzy poszukują stabilnego zysku, sporo atrakcyjniejszego od lokaty bankowej. Fundusz od początku istnienia zarobił ok. 275%, co jest wynikiem bardzo dobrym jak na bezpieczne fundusze obligacji.
Inwestując w fundusz PZU Polonez w długim terminie, należy tylko uważać na okresy wyższej inflacji, która następuje w momencie niskich stóp procentowych. Taki zestaw zdarzeń gospodarczych powoduje bessę na rynku obligacji, która może być dotkliwa. Taka bessa powoduje przejściowe straty funduszu. Taka strata może sięgać nawet 15%.
Czy kolejny rok będzie korzystny dla PZU Papierów Dłużnych?
Historyczna bessa już za nami. Obecnie stopy procentowe są na wyższym poziomie a inflacja wydaje się być stabilna. Kolejny rok może więc być udany dla rynku polskich obligacji, mamy bowiem kilka plusów gospodarczych. Dlaczego PZU Polonez może uzyskać bardzo dobry wynik? Oto kilka argumentów:
- Otoczenie gospodarcze: Fundusz inwestuje głównie w polskie obligacje skarbowe, więc jego wyniki są silnie związane z sytuacją makroekonomiczną w Polsce. Stabilna gospodarka, niska inflacja oraz korzystne warunki na rynku obligacji mogą sprzyjać wzrostowi wartości funduszu.
- Polityka stóp procentowych: Wysokość stóp procentowych ustalana przez Narodowy Bank Polski wpływa na ceny obligacji. W przypadku obniżki stóp, ceny obligacji rosną, co może prowadzić do wzrostu wartości jednostek uczestnictwa w funduszu. Natomiast podwyżki stóp procentowych mogą powodować spadek wartości obligacji, co z kolei może wpłynąć na niższe zyski z funduszu.
- Stabilność rynków finansowych: W czasach większej niepewności na rynkach finansowych inwestorzy często zwracają się ku bezpiecznym aktywom, takim jak obligacje skarbowe. Taka sytuacja może zwiększyć popyt na obligacje, co pozytywnie wpłynie na wyniki funduszu.
Jakie przyszłe wyniki PZU Polonez?
Obecne notowania pokazują 9% roczny wynik funduszu grupy TFI PZU. Taki wynik wydaje się możliwy do powtórzenia w kolejnym roku. Kluczowa będzie inflacja oraz polityka RPP, ale o tym na końcu wpisu.
Analiza techniczna wskazuje na pewne ryzyko wyczerpania się potencjału wzrostowego w krótkim terminie. Benchmark (indeks TBSP) doszedł bowiem do silnego oporu technicznego – szczyty poprzedniej hossy:
Moje oczekiwania są takie, iż indeks i fundusz wykonają ruch boczny (taki postój). Ta chwila przerwy w hossie może być związana z przejściowo wyższą inflacją i być może z ostrożną retoryką RPP.
Po okresie płytkiej korekty fundusz PZU Papierów Dłużnych Polonez znów powinien ruszyć w górę i wybić historyczny szczyt. Zarówno w krótkim horyzoncie (1-2 lata), jak i długim (10 lat), fundusz powinien notować dobre wyniki, sporo lepsze od zysku z lokaty bankowej.
Inflacja kluczowa dla PZU Polonez
Inflacja wydaje się kluczowym czynnikiem, który determinuje wynik PZU Papierów Dłużnych POLONEZ. Moje oczekiwania to przejściowy wzrost inflacji (o którym już wszyscy wiedzą) oraz ponowny stopniowy jej spadek.
Jeżeli inflacja od 2025 roku będzie w fazie spadkowej, a krajowa gospodarka osłabnie, to RPP prawdopodobnie rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Taki cykl + spadek inflacji będzie odpowiednim czasem dla inwestycji w obligacje.
A inflacja globalna (od której głównie zależy inflacja w Polsce) będzie spadać, co widać na wykresie wskaźnika wyprzedzającego – indeks Price Paid:
Indeks Price Paid wyprzedza faktyczne odczyty inflacji o kilka miesięcy. Obecnie wskaźnik prognozuje cały czas niską inflację, na horyzoncie nie widać zagrożeń.
Kolejne 1-2 lata mogą więc być dobrym czasem dla funduszu PZU Papierów Dłużnych POLONEZ. Jestem przekonany, że długi horyzont również jest odpowiedni dla ostrożnych inwestorów. Wynik funduszu na przestrzeni 10 lat może celować w wynik 100% zysku (co daje ok. 10% rocznie).
Podsumowanie
Fundusz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ to solidna opcja dla inwestorów poszukujących stabilnych i relatywnie bezpiecznych inwestycji w polskie obligacje skarbowe oraz inne papiery dłużne o wysokiej wiarygodności. Fundusz ten może zapewnić umiarkowany, ale stabilny wzrost kapitału, szczególnie w warunkach korzystnego otoczenia makroekonomicznego i niskich stóp procentowych. Choć inwestowanie w fundusze obligacji wiąże się z pewnym ryzykiem, PZU Papierów Dłużnych POLONEZ oferuje atrakcyjną propozycję dla tych, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel i zmniejszyć jego zmienność.
Prognozowana niska inflacja, możliwy cykl obniżek stóp procentowych oraz w przyszłości wybicie szczytu technicznego, mogą przyczynić się do bardzo dobrych wyników funduszu. Być może również i nasze inwestycje zostaną skierowane do funduszy dłużnych PZU – inPZU. Bardzo dobry fundusz inPZU Sektora Informatycznego zapewne trzeba będzie w pewnym momencie zamienić i mam nadzieję, że właśnie wtedy będzie odpowiedni czas dla funduszy obligacji grupy PZU.
Inwestujesz lub chcesz dopiero zacząć? Dlaczego miałbyś nie skorzystać z tej szansy? Aż 6 miesięcy dostępu za 379 zł. W pakiecie dostęp do naszych 4 zyskownych portfeli funduszy inwestycyjnych oraz konsultacje poprzez e-mail. Gwarancja satysfakcji 30 dni. Kliknij tutaj i rozpocznij inwestowanie razem z nami. |
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.