Psychologia inwestowania w fundusze inwestycyjne

26.03.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Psychologia inwestowania w fundusze inwestycyjne

Bardzo często w życiu popadamy w skrajne emocje – raz jest to euforia, by za parę dni popaść w dramat i smutek. Przesadzamy zarówno w optymizmie, jak również w nieracjonalnym pesymizmie. Na giełdzie jest podobnie – wyceny funduszy inwestycyjnych zmieniają się od hurra – przereagowania, do skrajnie niedowartościowanych poziomów. Tak było, jest i będzie. Kiedyś zadałem sobie trud i sprawdziłem, kiedy mamy największy potencjał wzrostu oraz kiedy w perspektywie 2 lat nasza inwestycja jest najbardziej bezpieczna.

Psychologia a fundusze akcyjne

Okazuje się, że największe bezpieczeństwo inwestycji oraz jej potencjał występuje w skrajnym wyprzedaniu (jak je ocenić, napiszę później). Problem z inwestycją w czasach bessy polega na tym, że zwracamy uwagę na nastroje, taniejące akcje oraz mamy krótki horyzont – na zasadzie – a co jak za miesiąc będę miał mniej? A co jak bessa się nie skończy? Zawsze się kończy i zawsze podążymy do przewartościowania, tylko czy wtedy sprzedamy akcje na fali optymizmu – a co jak mógłbym więcej zarobić? Czy nie będzie mi szkoda, jak za miesiąc będzie wyżej, a ja już nie zarobię?

Czy jesteśmy w fazie skrajnego niedowartościowania? Moim zdaniem już tak. Na poniższym wykresie stworzyłem projekcje zachowania się dolarowego indeksu Wig20 (uwzględniając cykl Wig20, dolara oraz inflacji):

WIG20 w dolarach

 

Tanio, ale boję się kupować?

Czy może być jeszcze taniej? Oczywiście, może zejść fala wtórna i chwilowo jeszcze zaniżyć wartość akcji, w minimum trudno trafić.

Zawsze będziemy jednak przechodzić drogę od niedowartościowania do czasu, gdy wydaje się, że wszystko może tylko rosnąć (jak w 2007 roku).

Wskaźnik Cena/Zysk

Cena do zysku to wskaźnik atrakcyjności danych akcji. Im niższa, tym lepsza okazja do kupna. Historyczna okazja do nabycia małych spółek występuje wtedy, gdy cena/zysku schodzi poniżej 9:

Cena do zysku dla sWig80

 

Historycznie kupując małe spółki poniżej 9 (P/E), zawsze mogliśmy je sprzedać 100% drożej (zajmowało to maksymalnie dwa lata). Czy obecnie jest tanio? Tylko raz w historii było taniej – na chwilę początkiem 2009 roku…Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin