Projekcja dla Wig, analiza funduszy inwestycyjnych

16.06.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Indeks Wig oraz sWig80 znajduje się w pobliżu historycznych szczytów hossy.  Fakt ten znów powoduje, że zainteresowanie tłumu ludzi akcjami jest coraz to większe.  To jak będzie z tą giełdą? Pójdziemy na rekordy i hossa będzie kontynuowana, czy może na jakiś czas trzeba będzie powiedzieć „STOP”? Dziś pokazujemy naszą projekcję indeksu Wig na dalszą część roku oraz podajemy wytyczne dla naszych funduszy portfelowych. 

Skuteczna analiza indeksu Wig

Szczytu nigdy nie wyznaczysz, dlatego nasze fundusze akcyjne zamierzamy zamykać transzami. Poniżej projekcja dla indeksu Wig:

Wydaje się, że obecne wykupienie nie spowoduje jeszcze powstania szczytu, ale schodzące korekty będą coraz to większe i coraz to mocniejsze. Rynek wejdzie w fazę „szarpanej” hossy i to będzie znak, że po okresie wzrostowym mogą przyjść spadki.  O ile hossa czasowo może jeszcze trwać, o tyle potencjał nie jest już tak duży. Szczyt z 2007 roku to silny opór, więc nawet jego nadbicie może być tylko tymczasowe.

Filozofia inwestowania w fundusze

Nasza filozofia polega na sprzedawaniu w momentach przewartościowania.  Prawdopodobnie będzie jeszcze drożej i będzie się pojawiał nowy kapitał, ale potencjał do wzrostu będzie coraz to mniejszy, a ewentualne spadki coraz to większe.

Od siły indeksu zależy kolejność sprzedawanych funduszy.

Ipopema do sprzedaży

Prawdopodobnie fundusz Ipopema zostanie sprzedany, natomiast w przypadku pozostałych funduszy wykonamy konwersję na fundusze bezpieczne, które są w mniejszym stopniu uzależnione od obligacji (ponieważ każde w jakimś stopniu uzależnione od obligacji są).

Skarbiec MISS

W przypadku Skarbca MISS (portfel główny oraz IKE) będziemy brać pod uwagę indeks sWig80 oraz główne spółki z sektora gamingowego.

Idzie bessa jesień 2021 – ?

Czym będzie faza spadkowa? W poprzednim cyklu (2004-2005) była to roczna korekta boczna. Kusi więc myśl, że teraz przecena będzie silniejsza, np. powiązana z podwyżkami stóp procentowych, które dokona FED (rośnie inflacja, rosną stopy procentowe).  Warto będzie jednak ten czas przeczekać, bowiem późniejsza hossa będzie tą właściwą (fala 3), tą którą długo zapamiętamy.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin