W maju pojawiło się wiele nowych prognoz makroekonomicznych. Śledzimy je dokładnie, bowiem trend na rynku akcji jest mocno powiązane z PKB. Co wynika z prognoz i czego możemy oczekiwać na rynku akcji?
Prognozy PKB a hossa funduszy akcyjnych
Poza comiesięcznymi raportami banków ukazały się również kwartalne i półroczne szacunki m.in. Komisji Europejskiej, IPAG-u czy EBOiR-u. W efekcie, w porównaniu z kwietniem, średnia prognozowana dynamika wzrostu PKB na lata 2025 i 2026 nieznacznie spadła, zaś ekonomiści wykazują większy optymizm odnośnie inflacji w bieżącym roku.
Średnia prognoz wzrostu gospodarczego na 2025 rok zmniejszyła się o 0,2 pkt proc. do 3,37%, a na 2026 – o 0,14 pkt proc. do 3,26% (w 2024 roku PKB wzrósł o 2,9% po minimalnym wzroście w 2023 r. na poziomie +0,1%). Oto projekcje niektórych banków:
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
Credit Agricole
Ekonomiści Credit Agricole, analizując słabe dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej za luty–marzec, obniżyli swoją prognozę dynamiki PKB w pierwszym kwartale 2025 r. Zgodnie z ich szacunkiem, wzrost spadł z 3,4% (IV kwartał 2024) do 2,8% r/r (wcześniej prognozowano 3,1%).
Bank Millennium
Bank Millennium podtrzymał swoją ocenę wzrostu PKB na poziomie z kwietnia – 3,4% w 2025 roku (poprzednio prognoza w marcu wynosiła 3,7%). Po raz pierwszy opublikowano także prognozę na 2026 – ostrożnie szacując wzrost PKB w wysokości 3,10%.
Santander Bank Polska
Santander Bank Polska wskazuje, że gospodarka w 2025 r. wzrośnie o 3,4%, natomiast w 2026 r. o 3,2%. Ekonomiści tej instytucji zwracają uwagę, że wskaźniki nastrojów są lepsze niż realne dane, a kwietniowa rewizja danych kwartalnych o PKB nie zmieniła istotnie ścieżki wzrostu, lecz zmieniła strukturę inwestycji.
PKB powyżej 3% brzmi dobrze, a takie założenia potwierdzają siłę polskiego rynku akcji i krajowych funduszy akcyjnych.
Tabela: Średnie prognozy PKB (maj 2025)
Rok | Średnia prognoza PKB |
---|---|
2025 | 3,37% |
2026 | 3,26% |
Czy takie założenia gwarantują, że hossa na rynku akcyjnym będzie trwać jeszcze 2 lata? Przecież od dłuższego czasu mamy hossę na GPW.
Diabem jak zwykle tkwi w szczegółach… Mamy hossę i wiele wskazuje na to, że powtórzymy sukces lat 2003-2007 (cztery lata hossy). Tamta hossa miała bardzo słabą fazę spadkową, na którą indeksy praktycznie nie zareagowały (roczny trend boczny lub korekta pędząca). Na wykresie indeks mWIG40 i korekta boczna z temtego czasu:

Obecnie również dominować powinien trend wzrostowy. Przy poziomie prognoz PKB powyżej 3% możemy zapomniej o ostrej bessie. Tak myślą też instytucje zagraniczne, które akcje na GPW mocno akumulowały nawet w 2024 roku. Jest tylko jeden “haczyk” – PKB na lata 2025-2026 nie musi ułożyć się równomiernie na każdy kwartał. Poniżej prognozy NBP, gdzie widać różnicę w oczekiwaniach na poszczególne kwartały:

Widać różnicę w prognozach na III kwartał 2025 roku a połowę 2026. Kolejne prognozy przybliżą ścieżkę indeksu WIG, ale obecnie dopuszczam możliwość wystąpienia bessy płaskiej. Jeżeli pojawią się sygnały techniczne lub znaki dystrybucji akcji, to będziemy wysyłać sygnały na portalu Funduszowe.pl, gdzie średniorocznie nasze inwestycje potrafią zyskiwać ponad 20%.
To najważniejsze informacje o PKB
W maju 2025 roku najważniejszym trendem było nieznaczne obniżenie średnich prognoz wzrostu PKB na kolejne dwa lata. Instytucje takie jak Credit Agricole, Bank Millennium czy Santander Bank Polska dostosowały swoje projekcje, sygnalizując, że dynamika PKB może być niższa niż oczekiwano w poprzednich miesiącach. Sytuacja globalna – w szczególności wojna handlowa na linii USA–UE oraz polityka fiskalna w UE – nadal stanowi czynnik ryzyka. Napływ środków z KPO i stabilizacja na rynku pracy mogą wspierać dalszy wzrost gospodarczy. Ten wzrost może jednak nie być równomierny, dlatego istnieje zagrożenie bessą płaską.
Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.