Pfizer ma szczepionkę na koronawirusa

09.11.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Amerykańska forma Pfizer poinformowała, iż ma skuteczną szczepionkę przeciwko Covid-19. Po ogłoszeniu tej informacji mocno wzrosły notowania nie tylko akcji Pfizera, ale także kontraktów terminowych na indeksy nowojorskie. Kandydat na szczepionkę wykazał się ponad 90-procentową skutecznością w zapobieganiu COVID-19 u badanych z udowodnionym brakiem wcześniejszego zakażenia SARS-CoV-2 – informuje Pfizer w komunikacie dla inwestorów. Pfizer deklaruje, że jest w stanie wyprodukować do 50 milionów dawek do końca 2020 roku oraz do 1,3 mld dawek w roku 2021.

Pfizer ma szczepionkę na koronawirusa

Wstępne badania wykazały znacznie lepsze wyniki niż przewidywała większość ekspertów. Amerykańska Agencja Żywności i Leków, czyli regulator dopuszczający leki na rynek, wymaga od szczepionek minimum 50-procentowej skuteczności w badaniach poprzedzających wprowadzenie na rynek. 90 proc. skuteczności wyraźnie przewyższa ten próg. Według Światowej Organizacji Zdrowia żadna szczepionka nie ma 100-procentowej skuteczności.

Rynek akcji w górę

Co na to rynek akcji? Dziś jest „wystrzał w górę”, ale należy pamiętać, że rynek kilka miesięcy wcześniej dyskontuje wszelkie wydarzenia. Na naszej grupie Facebook (tutaj możesz dołączyć do grupy) prezentowaliśmy wykresy, które pokazywały dołek na notowaniach w Europie oraz w przypadku indeksu sWig80.

Dziś w krótkim terminie indeksy są już mocno wykupione, bowiem rosły od kilku dni. Sygnał w Europie pojawił się w tym miejscu (wykres sprzed kilku dni z grupy Facebook:

Indeks SMI

 

Sygnał pojawił się również na indeksie sWig80 – tutaj można było dokupić fundusze małych i średnich spółek (wykres z Facebook):

Indeks sWig80

Prognozy zachowania giełdy

Wspomnieliśmy, iż giełda wyprzedza wszystko o kilka miesięcy, dlatego być może dalej aktualna będzie nasza prognoza z raportów Funduszowe.pl:

1 fala koronawirusa – cykliczny dołek bessy
2 fala koronawirusa – duża korekta
3 fala koronawirusa – już mocny wzrost i wysokie poziomy na GPW

Z fal Elliotta czerpię tylko niektóre wskazówki – dobrze używane fale są bardzo dobrą pomocą analityczną. Przypominam mój wykres Wig20 w dolarach, który ma znaczenie w dłuższej perspektywie:

Wykres Wig20 w dolarach

 

A Wy jak myślicie? Jaki będzie trend indeksu Wig20 w kolejnych miesiącach?Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin