Od czego zależą wyniki funduszy inwestycyjnych? Jeżeli miałbym podać dwa czynniki, to wybrałbym cykl gospodarczy oraz globalny cykl płynności. Ten pierwszy cykl w dużej mierze wynika z cyklu płynności.
Od czego zależą wyniki funduszy inwestycyjnych?
Cykl globalnej płynności wpływa na ożywienie lub spowolnienie gospodarcze. Polityka banków centralnych jest bardzo ważna dla rynków finansowych, które z opóźnieniem dostosowują wyceny do sytuacji. Fundusze inwestycyjne pośrednio zależą więc od polityki FED, EBC czy BoJ.
Czym jest globalna płynność i jak wpływa na fundusze?
Cykl globalnej płynności odnosi się do zmian w dostępności kapitału na światowych rynkach finansowych, które są związane z globalnymi warunkami kredytowymi i polityką monetarną największych gospodarek. Płynność globalna to zdolność banków, firm, inwestorów i rządów do pozyskiwania funduszy na rynkach finansowych, a jej cykle mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla gospodarek, zwłaszcza rynków wschodzących.
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
Etapy cyklu globalnej płynności
Faza ekspansji (wysoka płynność)
W tej fazie płynność globalna jest wysoka, głównie z powodu luźnej polityki monetarnej. Banki centralne zwiększają podaż pieniądza, co ułatwia dostęp do kredytów. Inwestorzy chętnie szukają wyższych zysków na rynkach zagranicznych, w tym w krajach rozwijających się. Skutkiem jest wzrost przepływów kapitałowych, wyższe ceny aktywów, takich jak akcje i obligacje.
Faza szczytu (maksymalna płynność)
W tej fazie płynność osiąga najwyższy poziom. Banki i instytucje finansowe są bardzo aktywne na rynkach, a dostęp do kredytu jest szeroki i tani. Często towarzyszy temu wzrost cen aktywów i wzrost ryzyka, ponieważ inwestorzy mogą podejmować bardziej ryzykowne decyzje inwestycyjne. W tej fazie następuje przegrzanie i szczyt hossy.
Faza zacieśnienia (spadająca płynność)
W tej fazie banki centralne, obawiając się przegrzania gospodarki lub wzrostu inflacji, zaczynają podnosić stopy procentowe i ograniczać płynność poprzez zaostrzenie polityki monetarnej. W rezultacie dostępność kredytu się kurczy, przepływy kapitałowe maleją, a inwestorzy stają się bardziej ostrożni. Skutkiem jest spadek cen aktywów i ograniczenie inwestycji.
Faza spadku (niska płynność)
Jest to faza, w której płynność jest najniższa. Może wystąpić kryzys finansowy lub recesja, co prowadzi do jeszcze większego ograniczenia dostępu do kapitału. W tej fazie banki mogą obniżać stopy procentowe lub wprowadzać inne narzędzia polityki, aby przywrócić płynność na rynkach. Tutaj tworzy się dołek na rynku akcyjnym.
Jak płynność wpływa na wyceny?
Istnieje duża korelacja między globalną płynnością a wycenami akcji. Na jednym z zagranicznych portali znalazłem taki wykres globalnej płynności:

Nie sięgamy daleko – ostatnie lata dostępu kapitału mocno korelują z wycenami akcji. Obecnie trwa faza przechodzenia z niskiej płynności do ekspansji (akcje, obligacje). Wcześniejszy okres ograniczenia płynności wiązał się z bessą 2021-2022. Jeszcze wcześniej faza ekspansji wywołała hossę po Covid19. Ten wykres pokazuje, że fazy płynności układają się w cykl. Kolejnego szczytu można oczekiwać w 2025 roku.
Fundusze rynków wschodzących mocno uzależnione od cyklu
Te gospodarki są szczególnie narażone na zmiany w globalnej płynności. W fazie ekspansji, gdy kapitał łatwo płynie do tych krajów, mogą one korzystać z inwestycji zagranicznych, które napędzają wzrost. Jednak w fazie spadku kapitał może gwałtownie odpłynąć, co prowadzi do kryzysów walutowych i finansowych. To ważne, jeżeli inwestujesz np. w taki fundusz jak Goldman Sachs Dywidendowy Rynków Wschodzących.
- Chcesz wiedzieć, jak regularnie zarabiać +20% na funduszach inwestycyjnych? Przeczytaj „Jak zarabiać na funduszach inwestycyjnych„.
- A tutaj porównanie dwóch technologicznych funduszy – „Fundusze z szansą na wzrosty„.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.