Nowe porozumienie handlowe USA–Chiny

, Kategorie: Nowości, Rynek i aktualności, Autor: | @Funduszowe_pl

Po długotrwałych i napiętych negocjacjach mamy informacje, że Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły porozumienie handlowe. Prezydent Donald Trump poinformował, że umowa została zawarta i czeka już tylko na ostateczne zatwierdzenie przez prezydenta Xi Jinpinga oraz jego samego.

Nowe porozumienie handlowe USA–Chiny

Na nowe porozumienie czekały rynki akcyjne, o czy pisaliśmy analizując indeksy w USA (Wpływ rokowań celnych na indeksy giełdowe). Czy rynki akcyjne zyskają więcej spokoju, a Russell2000 trwale wybije z formacji oRGR?

Analizę techniczną zostawiamy, tym zajęliśmy się w poprzedniej analizie. Co oznacza nowa umowa USA-Chiny?

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Strategiczne porozumienie i kluczowe zobowiązania

Jak poinformował Trump, w ramach nowej umowy Chiny zobowiązały się do wcześniejszego dostarczenia Stanom Zjednoczonym metali ziem rzadkich.  Omówiono dostarczanie magnesów i innych kluczowych surowców niezbędnych dla przemysłu technologicznego i zbrojeniowego. Z kolei USA mają udostępnić chińskim studentom dostęp do swoich uczelni wyższych oraz zrealizować inne, bliżej nieokreślone ustalenia zawarte w umowie.

„Nasze relacje są doskonałe!” – zadeklarował Trump, podkreślając wagę współpracy i obustronnych korzyści wynikających z porozumienia. Stany Zjednoczone mają otrzymać 55% wpływów z ceł, podczas gdy udział Chin ma wynosić 10% – co może sugerować nowe mechanizmy podziału dochodów z wymiany handlowej (jeszcze nie wiemy dokładnie, jak ma to wyglądać).

Konsekwencje dla globalnej gospodarki

Nowa umowa ma stanowić kontynuację ram ustalonych podczas wcześniejszych rozmów w Genewie, które załamały się z powodu chińskich ograniczeń w eksporcie krytycznych minerałów. Odpowiedzią administracji Trumpa były wówczas surowe kontrole eksportu, obejmujące m.in. oprogramowanie do projektowania półprzewodników oraz dostawy dla przemysłu lotniczego.

Wielomiesięczne działania odwetowe obu stron wywołały chaos na światowych rynkach, opóźnienia w portach i ogromne straty finansowe dla firm po obu stronach Pacyfiku. Rynki zareagowały spadkiem, ale spółki były akumulowane. Efektem akumulacji jest obecny wzrost.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.