Cykliczny rynek małych i średnich spółek

11.02.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Trendowy rynek małych i średnich spółek.

Wyraźne trendy na rynku małych i średnich spółek generalnie pomagają w inwestowaniu w fundusze (małych i średnich spółek). Główne zadanie inwestora to przecież kupowanie fundusze akcyjnych na czas hossy oraz bezpiecznych aktywów (fundusze obligacji, pieniężne) na czas bessy rynku akcyjnego. Łatwiej rozpoznać okresy dobre dla inwestycji na rynku, który ma trend.

Jak inwestować małe i średnie spółki?

Prosta strategia, której używam od kilkunastu lat, dalej nie zawodzi. Nie zawodzi, gdyż rynek małych i średnich spółek jest cykliczny i ma wyraźne trendy (hossa/bessa). Ta prosta strategii opiera się na zwykłej średniej 15-miesięcznej. Inwestujemy w momencie przebywania indeksu (np. sWig80 czy indeksu cenowego rynku) nad średnią, natomiast po wyłamania średniej (czarną miesięczną świecą) sprzedajmy aktywa akcyjne. Jak ta strategia wyglądała historycznie – poniższy wykres:

Indeks cenowy rynku

 

Indeks cenowy rynku
Indeks cenowy rynku

 

Proste, ale skuteczne

Prosta strategia, ale skuteczna. Czasami to co proste jest bardziej efektywne od skomplikowanych algorytmów. Nie chodzi nam przecież o efektowne inwestowanie w oparciu o trudne algorytmy, lecz o efektywny przyrost kapitału. Prosta strategia nie tylko jest skuteczniejsze od metody „kup i trzymaj”, ale pobiła by również historyczne wyniki funduszy aktywnych – fundusze inwestycyjne te zatrudniają wielu specjalistów, którzy wykonują tysiące analiz spółek w celu „pobicia” wyniku rynku.

Jak strategia wygląda na wykresie sWig80? Wykres poniżej:

Indeks sWig80

 

Indeks sWIG80
Indeks sWIG80

Strategia dla rynku dużych spółek

W przypadku dużych spółek strategia nie jest tak efektywna ze względu na sporą ilość trendów bocznych, które cechują indeks w ostatnich latach. Czy zaskoczy Cię fakt, że indeks WIG20 od 10 lat nie zmienił znacząco swojego poziomu (wciąż w okolicy 2100 pkt)? Mamy straconą dekadę indeksu Wig20, lecz w latach aprecjacji dolara to i tak niski wymiar kary (i raczej wyraz siły, niż słabości). Średnia 15-miesięczna na wykresie Wig20 w dolarach wygląda tak:

Indeks Wig20 usd

 

WIG20USD wykres
WIG20USD wykres

 Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin