Koniunktura funduszy akcyjnych zależna od euro?

21.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Dobrze jest znana odwrotna korelacja dolara do akcyjnych rynków wschodzących – jeżeli dolar się umacnia, to zwykle traci na wartości nasza giełda oraz rynki wschodzące. Wzrost naszej giełdy odbywa się tylko w fazie deprecjacji dolara. Rośniemy więc wraz z eurodolarem.

Fundusze akcyjne jak euro?

Polskie fundusze akcyjne powinny więc poruszać się tak jak euro. Na poniższym wykresie widać porównanie euro index oraz indeksu Wig20:

Siła jest większa lub mniejsza, tak samo korelacja nie zawsze jest idealna (czasami Wig20 jeszcze kończy wzrost, a euro już traci na wartości). Zależność jednak istnieje, bowiem każda hossa indeksu Wig20 jest potwierdzona wzrostem euro.

Analiza euro ważna dla Wig20

Warto więc zobaczyć wykres indeksu euro, bowiem wnioski z analizy będą ważne także dla Wig20:

Index euro:

Na wykresie widać mniejszy trójkąt, ale też duży trójkąt. Fala w ramach trójkąta przebiegała wraz z hossą lat 2020-21, obecne odbicie również przebiega ze wzrostem euro. Wnioski na kolejne kilka miesięcy nie są jednak dla indeksu Wig20 korzystne. Wydaje się bowiem, że euro docelowo może wykonać jeszcze falę E w trójkącie (czarna strzałka). W praktyce oznacza to, że do jesieni rozpocznie się co najmniej silna korekta na GPW. Dopiero kolejna fala wzrostowa (po wybiciu z trójkąta) będzie skorelowana z silną hossą na GPW (taką jaką znamy z lat 2003-2007).

Na wykresie projekcja euro:

Ta silna hossa na GPW przez wiele lat jest “zablokowana” przez czerwoną linię oporu, przez którą euro nie może się przebić. Wydaje się, iż obecnie też to się nie uda – euro wykona jeszcze falę E, dopiero potem nastąpi wybicie oporu oraz silna hossa. Można założyć, iż nasza giełda pozostanie relatywnie mocna – ta siła będzie zwiastunem przyszłej hossy, podobnej do tej z lat 2003-2007.

Wnioski z analizy euro są mniej więcej spójne z analizą dolara:


Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin