Na trend GPW ma wpływ bardzo wiele zdarzeń – zwykle globalnych. Na wycenę akcji (i funduszy akcyjnych) wpływają światowe trendy dolara, surowców, inflacji, rynków wschodzących i o dziwo wszystkie te zdarzenia łączą się w pewien cykl, który z dość dobrą precyzją wyznacza kolejne ważne minima oraz szczyty indeksu Wig! Prosty schemat inwestowania w roku dołka bessy oraz sprzedawania w roku szczytu hossy (według skutecznego cyklu) bije metodę “kup i trzymaj” wielokrotnie.
Kiedy dołek bessy i szczyt hossy?
Patrząc na poniższy wykres, inwestowanie wydaje się proste – kupić w okolicach oczekiwanego ważnego minimum, sprzedać w okolicach ważnego cyklicznego szczytu – wszystko z dokładną precyzją czasu:
Analiza cyklu na indeksie Wig:
Szczyty na indeksie Wig
Ważne szczyty indeksu Wig oraz ważne minima bess tworzyły się mniej więcej co 7 lat. Ostatnie ważne minimum wypadło więc w 2016 roku (wcześniej 2009, 2002, 1995)! Zakładam, że nie zejdziemy poniżej dołka z 2016 roku, a trwające osłabienie jest tzw. falą 2 w długiej hossie.
Ważnego szczytu można się spodziewać w okolicach 2021 roku (wcześniej 2014, 2007, 2000).
Czego spodziewać się po indeksie Wig?
Co nam daje analiza? Otóż obecnie należy poszukiwać okazji inwestycyjnej, bowiem Wig nie zejdzie poniżej ważnego minimum z 2016 roku (tam wielka akumulacja). Nabywane aktywa trzeba będzie sprzedać w okolicach 2021. Wybiegając już daleko w przyszłość, kolejne ważne minimum bessy wystąpi w okolicach 2023 roku.