Kiedy wystąpi dołek bessy i szczyt hossy na Wigu

25.09.2019, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Na trend GPW ma wpływ bardzo wiele zdarzeń – zwykle globalnych. Na wycenę akcji (i funduszy inwestycyjnych) wpływają światowe trendy dolara, surowców, inflacji, rynków wschodzących i o dziwo wszystkie te zdarzenia łączą się w pewien cykl, który z dość dobrą precyzją wyznacza kolejne ważne minima oraz szczyty indeksu Wig! Prosty schemat inwestowania w roku dołka bessy oraz sprzedawania w roku szczytu hossy (według skutecznego cyklu) bije metodę „kup i trzymaj” wielokrotnie.

Kiedy dołek bessy i szczyt hossy?

Patrząc na poniższy wykres, inwestowanie wydaje się proste – kupić w okolicach oczekiwanego ważnego minimum, sprzedać w okolicach ważnego cyklicznego szczytu – wszystko z dokładną precyzją czasu:

Analiza cyklu na indeksie Wig:

Szczyty na indeksie Wig

Ważne szczyty indeksu Wig oraz ważne minima bess tworzyły się mniej więcej co 7 lat. Ostatnie ważne minimum wypadło więc w 2016 roku (wcześniej 2009, 2002, 1995)! Zakładam, że nie zejdziemy poniżej dołka z 2016 roku, a trwające osłabienie jest tzw. falą 2 w długiej hossie.

Ważnego szczytu można się spodziewać w okolicach 2021 roku (wcześniej 2014, 2007, 2000).

Czego spodziewać się po indeksie Wig?

Co nam daje analiza? Otóż obecnie należy poszukiwać okazji inwestycyjnej, bowiem Wig nie zejdzie poniżej ważnego minimum z 2016 roku (tam wielka akumulacja). Nabywane aktywa trzeba będzie sprzedać w okolicach 2021. Wybiegając już daleko w przyszłość, kolejne ważne minimum bessy wystąpi w okolicach 2023 roku.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin