Kiedy inwestować w akcje

25.11.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Kiedy inwestować w akcje? Każdy inwestor wie, że na rynku raz jest hossa, a raz bessa. Inwestowanie w akcje ma sens tylko przed hossą. Ja wyznaczyć parametry i momenty, w których warto interesować się giełdą, by inwestować w akcje czy fundusze akcyjne?

Dziś będzie o naszej krajowej walucie i jej powiązaniu z giełdą. Czy znasz korelację indeksu Wig20 oraz złotego?

Kiedy inwestować w fundusze akcyjne?

Indeks Wig20 wykazuje dużą korelację z indeksem złotego. Korelacja jest tak wyraźna, iż można odnieść wrażenie, że to krajowa waluta decyduje o hossie dużych spółek – jak się zachowuje waluta, tak zachowują się blue chipy. Na poniższym wykresie widać korelację na przestrzeni 20 lat:

Korelacja Wig20 oraz Złotego i Dolara

Korelacja…

Czasami indeks Wig20 jest spóźniony, ale zwykle podąża ścieżką walutową. Kiedy inwestować w akcje? Okazuje się, że wtedy kiedy rośnie nasza waluta (zyskuje złoty, dolar traci na wartości). Dolar ma cykl ok. 16-letni, dlatego w tak długim terminie można ustalać sobie własne inwestycje. W ramach tak długiego cyklu raz inwestujemy na GPW (gdy złoty jest tani), innym razem możemy wybrać rynki główne (jak rynek amerykański) – gdy złoty jest drogi, a dolar tani.

Jak inwestować, by nie tracić?

Podstawowa myśl inwestora to – jak nie tracić na funduszach inwestycyjnych? Okazuje się, że nie będziemy tracić w dłuższym okresie wtedy, gdy inwestujemy w momentach światowego trendu osłabienia dolara. Innymi słowy – inwestujemy wtedy, gdy w okres hossy wschodzi nasz rodzimy złoty.

Jak wygląda sytuacja na złotym obecnie?

OD 2007 roku złoty był w długoletniej bessie (zgodnie z cyklem wzrostowym dolara). Nasz rynek był więc słaby  – w  spadkowym cyklu dolara tylko w segmencie małych i średnich spółek można liczyć na słabą hossę. Jeżeli popatrzymy na wykres, to całość bessy dolara układa się w zygzak A-B-C, gdzie fala A była krachem na złotym (bessa na rynku akcji 2007-2009), natomiast fala C jest kanałem spadkowym. Trwanie w długim kanale spadkowym tłumaczy marazm na indeksie Wig20 w ostatnich latach:

Indeks złotego

 

Fala C powinna skończyć długą bessy złotego, a więc i marazm na GPW. Wybicie z kanału rozpocznie okres hossy złotego oraz pozytywny trend na giełdzie. Widzi to globalny kapitał, dlatego tak duża akumulacja wystąpiła na indeksie Wig20 w marcu 2020 roku. Nowa hossa złotego nie będzie jednostajna – będą występować okresy słabości i takie momenty mogą wykorzystywać osoby, które chcą inwestować i zarabiać na funduszach akcyjnych.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin