Czy są możliwe regularne zyski z funduszy inwestycyjnych? Odpowiem na pytanie inaczej – są możliwe przejściowe straty w krótkim terminie – ale inwestując regularnie w fundusze inwestycyjne osiągniemy zyski, które z dużym prawdopodobieństwem przekroczą oczekiwaną stopę zwrotu z lokaty bankowej. Jak zarabiać na funduszach inwestycyjnych?
Regularne zyski z funduszy inwestycyjnych
Na krajowym rynku fundusze inwestycyjne nie cieszą się dużą popularnością. Zapewne wynika to z faktu, iż pamiętamy wielką bessę z lat 2007-2009 oraz kolejne fale wyprzedaży (choćby niedawno panika Covid19, czy spadek z lat 2021-2022). Jeżeli urośnie, to i tak spadnie.
Taki opis dość dobrze pasuje do indeksu WIG20. Natomiast nieco inaczej wyglądałby nasz portfel, gdybyśmy dywersyfikowali udziały pomiędzy małymi, średnimi i dużymi spółkami. Przewaga małych spółek w portfelu gwarantuje zyski, które przekraczają zyski z lokaty. Jeżeli natomiast budowałbyś portfel w bessie (lub początkiem hossy), to Twój portfel wyglądałby o wiele bardziej korzystnie.
Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne. Zapisuję się. |
Ja swój portfel buduje już wiele lat i ten portfel przynosi systematyczne zyski. Tylko od czasu końca hossy w 2007 roku (od tego momentu prowadzimy portfel Funduszowe.pl) portfel podstawowy zarobił 337%. Gdyby do tego wyniku doliczyć hossę z lat 2003-2007 ,wynik byłby dużo lepszy.
Konto IKE w mBanku
W 2012 roku postanowiłem systematycznie inwestować w fundusze w ramach konta IKE. Celem był 4-cyfrowy zysk po zakończeniu wieloletniej inwestycji. W długim horyzoncie wykorzystujemy tzw. efekt „kuli śnieżnej”. Efekt kuli śnieżnej jest możliwy dzięki procentowi składanemu, który polega na tym, że zyski z kapitału generują kolejne zyski. W miarę jak wartość inwestycji rośnie, powiększają się również zyski, ponieważ nowy kapitał generuje dodatkowe dochody.
Inwestycje rozpocząłem jednak od defensywy – czyli wyboru taniej i dobrej platformy. Wybrałem bezpłatne konto IKE w mBanku, gdzie są dostępne fundusze Skarbiec TFI (płacimy tylko opłatę za zarządzanie). W ramach Skarbca inwestowałem głównie w fundusze (Skarbiec Małych i Średnich Spółek, Skarbiec Akcja, Skarbiec Konserwatywny oraz Skarbiec Obligacja).
Gdy rozpoczynamy inwestycję, to droga wydaje się długa i niepewna. Regularne zyski są możliwe, ale uzbieranie dużej kwoty wydaje się bardzo odległe. Z każdym okresem hossy dorzucałem kolejne zyski do portfela (nawet 96% zysku w funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek). Po czasie łączny wynik IKE to 313% (od pierwszej wpłaty) i zapewne w 2025 roku osiągnę pułap 400% (tak właśnie działa efekt kuli śnieżnej oraz dobre inwestycje).
Jeszcze lepiej efekt ten może być widoczny w przyszłości. Jeżeli w trakcie kolejnej hossy fundusze zarobią 50%, to wynik całego portfela prowadzonego od 2012 roku skoczy z 400 do 600%.
Regularne zyski z funduszy inwestycyjnych są możliwe i bardzo prawdopodobne, o ile mamy długi horyzont inwestycyjny. Nasze inwestycje poprzez konto IKE zmusza nas do wieloletnich inwestycji, bowiem nie płacimy podatku „Belki”.
Fundusz inwestycyjny Skarbiec Małych i Średnich Spółek
Skarbiec Małych i Średnich spółek, to jedno z tych rozwiązań, w które można inwestować na polskim rynku w długim terminie. Fundusz inwestuje w dobre fundamentalnie spółki, które często wypłacają dywidendę. Obserwuję ten fundusz przez lata, sprawdzając aktywa w które inwestuje. Mogę stwierdzić, że fundusz jest zarządzany aktywnie. Kiedyś był oparty na spółkach gamingowych, które w odpowiednim momencie zostały ograniczone lub sprzedane. Obecnie fundusz znów ma w portfelu obiecujące, wzrostowe spółki.
W ostatnim roku fundusz zyskał 37%:

Fundusz jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą inwestować w długim terminie na polskim rynku funduszy akcyjnych. Zwykle jest lepszy od rynku, co widać w porównaniu z indeksem sWIG80 oraz WIG:

Fundusz deklasuje WIG oraz sWIG80, ale co ciekawe – osiąga nawet lepsze rezultaty niż większość funduszy lokujących aktywa w USA.
Jest jednak cykliczny, dlatego staram się inwestować w ramach cyklu hossa/bessa, by unikać dłuższych (rocznych) faz spadkowych. Jeżeli inwestujemy w fundusze akcyjne w hossie i staramy się unikać bessy (sprzedawać na przewartościowaniu rynku), to wynik regularnego oszczędzania będzie jeszcze lepszy.
W okresach słabszej koniunktury na rynku akcji wykorzystuję fundusz Skarbiec Konserwatywny lub Skarbiec Obligacja.
Globalna płynność sprzyja funduszom akcyjnym
O ile fundusze Skarbca utrzymają jakość, to planuję dokończyć inwestycję w IKE mBank. Docelowo chciałbym, by końcowy wynik był sporo wyższy niż 1000% zysk. Dobre wyniki w kolejnych latach są możliwe i nawet prawdopodobne, patrząc na cykl płynności w światowym systemie finansowym:

W 2023 roku osiągnęliśmy minimum globalnej płynności. Banki centralne znów wchodzą w etap obniżek stóp procentowych. Cykl większej podaży pieniądza zawsze jest skorelowany ze wzrostami na dobrych funduszach akcyjnych. O ile korekty będą się zdarzać, o tyle duża i silna bessa jest w obecnych warunkach mało prawdopodobna. Lokalne korekty można wykorzystywać do rozpoczęcia inwestycji, procesu regularnego oszczędzania. Taki proces rozwija się powoli, ale po kilku latach osiągniemy etap „kuli śnieżnej”, który spotęguje zyski.
Portfel funduszy amerykańskich Funduszowe.pl
Niecały rok wstecz wystartował kolejny portfel, który ma być podobny w schemacie do IKE. Tym razem rozpoczęliśmy inwestycje w dywidendowe fundusze z USA. Ten portfel bardzo dobrze spisuje się w pierwszym roku, lecz projekt znów jest nastawiony na długie lata. W perspektywie 10 lat chcemy powtórzyć sukces portfela IKE i osiągnąć 300% stopę zwrotu. W tym celu wykorzystamy długie inwestycje, które będziemy konwertować tylko w fazach recesji (recesja w USA nie zdarza się zbyt często).
Na przykładzie funduszu Goldman Sachs Globalny Dywidendowy widać, jak stabilny może być trend w segmencie spółek dywidendowych.

Goldman Sachs Globalny Dywidendowy, to przykład funduszu dywidendowego, który można trzymać latami. Dywidendy dodają swoje, fundusz w rok zarobił ok. 20%. Dzięki inwestycjom na rynkach całego świata, fundusz zapewnia dywersyfikację geograficzną i sektorową, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka oraz maksymalizację korzyści z wypłat dywidend.
Celem funduszu inwestycyjnego jest inwestowanie w akcje spółek o solidnych fundamentach, które regularnie wypłacają dywidendy. Strategia funduszu opiera się na wyborze firm, które mają ugruntowaną pozycję na rynkach międzynarodowych, stabilny model biznesowy oraz silne perspektywy wzrostu dochodów. Ważnym kryterium selekcji spółek do portfela funduszu jest ich polityka dywidendowa — fundusz wybiera firmy, które nie tylko wypłacają regularne dywidendy, ale także mają potencjał do ich podnoszenia w przyszłości.
Przepis na regularne zyski
Wybierz dobrą platformę. Ma to być rozwiązanie bez opłat. Dodaj odpowiedni fundusz, który przez lata ma siłę relatywną, ma elastyczną strukturę doboru funduszu do portfela. Jeżeli sam czujesz się niepewnie w inwestowaniu, to korzystaj z naszej pomocy w Funduszowe.pl (skorzystaj z kodu rabatowego na 5%, kod: moje5 lub z okresowej promocji). Naśladując ruchy portfela IKE wiele osób osiągnęło wynik ponad 300% zysku, nawet nie mając specjalnej wiedzy. Pomoc w dziedzinie finansów (tak jak w innych dziedzinach) jest wskazana.
Bądź cierpliwy, konsekwentny i załóż sobie ponad 10-letni horyzont inwestycyjny. Twoim celem jest „kula śnieżna”, która po każdej kolejnej hossie będzie poprawiać Twój wynik (o 50%, o 100% a kiedyś nawet o 500%).
Jeżeli zamierzasz jednak inwestować bez przesadnych konwersji, to kup dobry fundusz w bessie. Taki fundusz po 10 latach powinien osiągnąć średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 10%.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.