Jak wybrać właściwy fundusz inwestycyjny dla siebie?

29.07.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Poradnik, jak inwestować w fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest procesem, którego poznanie ułatwi drogę do zarabiania pieniędzy. Zapraszam do ciekawego artykułu, w którym omówię wiele aspektów inwestowania w fundusze, w tym jak wybrać właściwy fundusz inwestycyjny dla siebie.

Kim jesteś i jakie masz oczekiwania, czyli wybór właściwego funduszu dla Ciebie

Co do zasady instytucje finansowe, poprzez które będziesz kupować fundusze inwestycyjne, przed pierwszym zakupem poproszą Cię o wypełnienie ankiety. Ankieta ma na celu zbadanie Twoich preferencji inwestycyjnych, podejścia do ryzyka, czasu inwestycji. Bada się również Twoje doświadczenie na rynku, w tym również to, w które instrumenty finansowe inwestowałeś dotychczas.

Takie badanie ma na celu stworzenie Twojego profilu, jako inwestora. Instytucja finansowa poinformuje Cię na podstawie otrzymanych odpowiedzi, czy dany instrument – ten, który wybierzesz dla siebie – jest dla Ciebie odpowiedni.

Taka ankieta jest właściwie pierwszym filtrem, który ma za zadanie pokazać Ci, czy właściwie rozumiesz instrument, w który będziesz inwestować. Ankieta jednak nie ochroni Cię przed popełnianiem błędów, które wiążą się z nieznajomością funkcjonowania instrumentów finansowych, w które inwestujesz. Każdy instrument finansowy jest zmienny w cenie. Jedne mają mniejsze wahania cenowe, inne większe. Każde jednak są zmienne.

Doradca doradcy nierówny

O ile nie inwestujesz samodzielnie swoich pieniędzy, spotkasz się prawdopodobnie z działalnością doradcy inwestycyjnego lub doradcy finansowego. Ten pierwszy ma szersze wykształcenie oraz licencję na to, aby doradzać Tobie indywidualnie w sprawach finansowych, w tym zarządzać finansami (w dużym uproszczeniu). Doradca finansowy ma prawnie mniejszy wachlarz możliwości. Najważniejsze jest jednak to, co dana osoba sobą reprezentuje i czy Wasze interesy są zgodne.


Pewnie chcesz mnożyć pieniądze, inwestując w fundusze inwestycyjne? My to robimy od 2007 roku i mamy już ponad 330% zysku. Możesz nas naśladować. Wybierz swój dostęp roczny i bez kompromisów podejmuj najlepsze decyzje odnośnie własnych inwestycji.

Jakiś czas temu czytałem wywiad z jednym z zarządzających funduszem inwestycyjnym. Zdradził wprost, że istnieje problem (konflikt) pomiędzy pracownikami instytucji finansowych, a klientami. Pracownicy instytucji finansowych są ciśnięci, aby sprzedawać jak najwięcej produktów finansowych. Te jednak niekoniecznie są zbieżne z tym, czego faktycznie klient oczekuje. Doradcy sprzedają najczęściej fundusze bezpieczne, a więc potocznie nazywane funduszami rynku pieniężnego bądź rynku obligacji. Nie są jednak chętni do sprzedawania funduszy akcji. Dlaczego? A co się stanie, jeżeli klient zacznie tracić? Fundusze akcji są zmienne, mogą być na minusie. Cały problem spada później na takiego doradcę, który często sam nie wie, co z tym zrobić. Często też jego wiedza jest niewystarczająca, aby sam rozumiał, że rynki akcji są za drogie w tej chwili (i aby nie polecał funduszy akcji) lub są na tyle tanie, że warto je brać.

Tylko żeby nie było, że wsadzam wszystkich do jednego worka. Moje osobiste doświadczenie jest takie, że mam z doradcami złe doświadczenie. Właściwie miałem, bo nie korzystam z ich usług. Kiedy jednak próbowałem coś załatwić na linii telefonicznej i miałem kontakt z takimi osobami, to wyglądało to tak, że to ja musiałem im coś tłumaczyć, a nie oni mi. Głupio to wyglądało, więc tłumaczyłem, żeby się nie przejmowali tą rozmową. Wy możecie mieć przecież inne doświadczenie. W funduszowe mamy całkiem sporo abonentów, którzy są doradcami finansowymi i mam 100% przekonania, że ich klienci są dopieszczeni, zaopiekowani i przede wszystkim zadowoleni. Wielkie szczęście pod opiekę takiego trafić.

Długi horyzont inwestycji

Tak, jest to prawda, że inwestowanie trzeba traktować długoterminowo. Jeżeli Twoim celem jest w jak najkrótszym czasie zarobić jak najwięcej pieniędzy, to w zasadzie odpuść inwestowanie w rynek akcji, obligacji czy pieniężny.

Portal, na którym jesteś, istnieje już ponad 15 lat. Dużo się przez ten czas wydarzyło i z wieloma osobami miałem kontakt. Często zapamiętuje się ekstremalne przypadki. Jednym z nich był człowiek, który sprzedał mieszkanie po to, aby zarobić jak najwięcej na drugie mieszkanie. Dostał pieniądze z pierwszego mieszkania i miał 3 miesiące na to, aby spłacić jak najwięcej z drugiego mieszkania. Nie znam dokładnie sytuacji, ale tyle na ten temat wiem. Człowiek ten zachowywał się histerycznie, emocjonalnie. Siedział, jak na dynamicie, a każda zmiana instrumentu finansowego o 1-2% powodowała u niego eksplozję albo euforii albo emocji, gdzie nie wiadomo było, co zrobi. Nie był nawet abonentem funduszowe.pl, ale pisał nam pełno wiadomości. Zewsząd szukał pomocy. Pewnie potraktował mnie wtedy, jak osobę najmniej miłą i najmniej pomocą w towarzystwie wszystkich, z którymi pisał. Dałem mu wyraźnie do zrozumienia, aby odpuścił, wycofał środki i nie szedł drogą, którą idzie, bo to się dla niego źle skończy. Tendencja do uprawiania hazardu opartego na emocjach nie ma nic wspólnego z inwestowaniem.

Fundusze pieniężne

Fundusze pieniężne są zbliżone w funkcjonowaniu do lokat bankowych. Kiedy zakładasz lokatę bankową, wiesz, że Twoja inwestycja potrwa od 3 do zwykle 24 miesięcy. Niech średnia wyniesie 12 miesięcy. Masz zatem roczny horyzont inwestycji i wiesz z góry, jakie odsetki otrzymasz. Z funduszami pieniężnymi jest podobnie. Rocznie możesz liczyć średnio na nieco więcej, niż oferują średnio roczne lokaty bankowe. Po prostu.

Fundusze obligacji

Fundusze obligacji przez niemal wszystkich uznawane były za bezpieczne. Obligacja płaci procent (kupon), więc jak na tym stracić? Ano można, kiedy inwestuje się w fundusze obligacji, a nie same obligacje. Wyjaśnię to.

Kiedy kupujesz obligacje, umawiasz się, że pożyczasz kapitał, a odzyskujesz kapitał i umówiony procent po określonym czasie. Sprawa jest bardzo prosta. W ten sposób możesz inwestować chociażby w rządowe obligacje poprzez stronę Obligacjeskarbowe.pl

Wyobraź sobie sytuację, że masz obligacje na 2% i jesteś związany umową czasową. Wybucha inflacja, stopy procentowe idą w górę. Kolejne obligacje oprocentowane są na 6%. Jak możesz zdobyć te 6%? Musisz zainwestować kolejny kapitał już na 6% lub zerwać obligacje na 2%, nie dostać odsetek, a za odzyskany kapitał kupić te na 6%. Tak czy inaczej albo inwestujesz więcej albo coś tracisz.

W przypadku funduszy obligacji jest podobnie. Na danym etapie etapie fundusze obligacji miały w portfelach niskooprocentowane obligacje, ale pojawiły się te z wyższym oprocentowaniem. Z tego powodu przed dłuższy czas (aż fundusze wymiksowały się z obligacji niskoprocentowych) fundusze obligacji traciły na wartości, niektóre nawet okresowo 25%. To 1/4 wartości inwestycji na tzw. bezpiecznych obligacjach.

Fundusze obligacji są zatem bezpieczne, ale tylko w okresie, w których stopy procentowe nie będą rosły. Mogą spadać, ale nie mogą rosnąć. Zatem bezpiecznie jest już w sytuacji, w której inflacja jest opanowana. Jeżeli jednak inflacja ma rosnąć (a za nią stopy procentowe), to nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne fundusze obligacji. To jedno zdanie autentycznie warto zapamiętać.

Fundusze akcji

Fundusze akcji są najbardziej skomplikowanym instrumentem finansowym ze względu na zestaw spółek giełdowych, w które mogą inwestować. Takie spółki należy dosłownie zbadać przynajmniej pod kątem:

  • drogie/tanie (używając wskaźnika przychodów na akcję obecnie, względem historii i względem prognoz przychodów na kolejne lata),
  • analizy VSA (analiza wolumenowa, analiza przepływu pieniędzy na rynku) – spółki o największym udziale w portfelu nie powinny być dystrybuowane przez duży kapitał. Dobrze, jeżeli widać na nich akumulację.
  • czy firmy są zyskowne lub mają możliwość bycia zyskownymi?

Warto interesować się również pobocznymi rzeczami, związkami przyczynowo skutkowymi. Podam prosty przykład. Małe i średnie spółki amerykańskie nie cieszyły się zainteresowaniem inwestorów do czasu, w którym pojawiła się szansa na obniżenie stóp procentowych. Możliwość obniżenia stóp procentowych dała natychmiastowy impuls kapitałowy w tym kierunku. Wcześniej, pomimo tego, iż wiele spółek notowało świetne wyniki, nie widać było zainteresowania kapitału. Takie zdarzenie widzieliśmy właśnie poprzez analizę VSA kontraktu na małe i średnie spółki amerykańskie.

Russel2000_kontrakt
Russel2000 kontrakt terminowy QR.F

Kadra zarządzających funduszami inwestycyjnymi w Polsce jest coraz lepsza. Nie brakuje jednak wciąż funduszy akcji, które w swoim portfolio (być może jest to związane z polityką inwestycyjną danych funduszy, z którymi zarządzający są związani) mają dość przeciętne spółki.

Zasada obiektywna jest taka, że jeżeli jest firma, która za kolejne 2 lata zwiększy swoje przychody o 5%, to jej cena akcji nie wzrośnie na rynku o więcej, jak 5-7%. Jak stanie się droższa, to akcje będą sprzedawane. Jak zbyt tania, to będą skupowane. Średnio jednak nie będzie rosła więcej, jak tylko o poziom własnego wzrostu. Jeżeli więc dany fundusz inwestuje w mocno przeciętne spółki, to fundusz nie zarobi na tym i Ty również nie.

Unikaj funduszy (nawet, jeżeli ich nazwa jest obecnie modna, np. zielona energia), które w swoim portfolio posiadają spółki, które przynoszą straty. Jest duża różnica pomiędzy firmą, która produkuje urządzenia (jak mówią złośliwi) do mielenia ptaków (wiatraki wytwarzające prąd) i która zarabia tylko dlatego, bo jest dotowana przez rządy, a firmą, która sprzedaje urządzenia, na których zarabia po 20% i tych urządzeń sprzedaje z roku na rok coraz więcej. Ta druga zarobi pieniądze we wzroście ceny akcji. Ta pierwsza niestety nie.

W realnej gospodarce firmy często potrzebują lat, aby zarobić pieniądze. Jeżeli kupisz fundusz akcji, który ma dobre firmy w portfolio, również będzie potrzeba lat, aby zarobić. W rok fundusz zarobi tyle, ile zarobią firmy, które ma w portfolio. Im lepsze firmy, tym większy potencjalny zarobek dla Ciebie.

Kiedy kupować fundusze inwestycyjne?

Co do zasady fundusze pieniężne można kupić w dowolnej chwili. Fundusze obligacji opisałem powyżej. Warto je kupować w okresie stabilnych stóp procentowych lub w czasie, kiedy stopy procentowe są wysoko względem tego, jakie będą w przyszłości (innymi słowy – kiedy będą spadać).

Z funduszami akcji jest znacznie trudniej, bowiem te warto kupować, kiedy przede wszystkim indeksy giełdowe są w trakcie spadków/po spadkach oraz przeprowadzono na nich akumulację. Tutaj ponownie kłania się analiza VSA.

Inwestowanie w fundusze akcji dla większości początkujących inwestorów może nie być intuicyjne. W czasie spadków, kiedy ceny akcji spadają, ludzie mogą mieć tendencję do uciekania z rynków akcji, zamiast je skupować. Odwrotnie bywa w czasie wzrostów. Ludzie chętniej się angażują w rosnący rynek. To typowe zachowania stadne. Smart Money (pieniądze profesjonalistów) postępują odwrotnie. Kupują, kiedy ceny akcji są nisko oraz sprzedają, kiedy są wysoko.

Uważam, że dla każdego funduszu akcji indywidualnie warto przeprowadzić szczegółową analizę. Bierzemy każdą spółkę, którą fundusz posiada w portfelu oraz analizujemy ją pod kątem wytycznych, które wyżej opisałem. Jeżeli znajdziesz taki fundusz, który posiada spółki o wysokim potencjale rozwoju, akumulowane, bez dystrybucji oraz nie wycenione zbyt wysoko, wskakuj na pokład.

Podsumowanie

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wymaga zrozumienia wielu aspektów, by osiągnąć ostatecznie sukces finansowy. W artykule omówiłem kluczowe elementy, które mogą pomóc początkującym inwestorom w wyborze odpowiednich funduszy oraz uniknięciu typowych pułapek.

Wybór właściwego funduszu

Przed pierwszym zakupem funduszu inwestycyjnego, inwestorzy są zazwyczaj proszeni o wypełnienie ankiety, która ocenia ich profil inwestycyjny, preferencje dotyczące ryzyka oraz doświadczenie. To pozwala instytucji finansowej na dopasowanie odpowiednich instrumentów do indywidualnych potrzeb klienta (a przynajmniej wykluczenie tych funduszy, które nie są zgodne z preferencjami inwestora).

Rola doradców finansowych

Istnieje różnica między doradcami inwestycyjnymi a doradcami finansowymi. Doradcy inwestycyjni mają szersze kompetencje i licencje, ale niezależnie od tego, kluczowe jest znalezienie doradcy, którego interesy są zgodne z naszymi. Doradcy mogą być naciskani na sprzedaż określonych produktów, co nie zawsze leży w najlepszym interesie klienta.

Horyzont inwestycyjny

Inwestowanie w fundusze wymaga długoterminowego podejścia. Przykłady pokazują, jak niekorzystne może być inwestowanie krótkoterminowe, zwłaszcza pod wpływem emocji. Fundusze akcji i obligacji mają różne charakterystyki i ryzyka, które należy rozważyć w kontekście długoterminowym.

Rodzaje funduszy

  • Fundusze pieniężne: Podobne do lokat bankowych, oferują stabilne, ale niskie zyski.
  • Fundusze obligacji: Uważane za bezpieczne, ale ich bezpieczeństwo zależy od stabilności stóp procentowych. Wzrost stóp procentowych może prowadzić do strat.
  • Fundusze akcji: Najbardziej skomplikowane, wymagające analizy wartości spółek, analizy wolumenowej oraz zyskowności firm.

Kiedy kupować fundusze inwestycyjne?

Czas zakupu funduszy jest kluczowy. Fundusze pieniężne można kupować niemal zawsze, obligacje najlepiej w okresie stabilnych stóp procentowych, a fundusze akcji w trakcie lub po spadkach giełdowych, kiedy są one akumulowane. Fundusz musi inwestować w dobre i perspektywiczne akcje, co warto zbadać.

Podsumowując, artykuł zwraca uwagę na potrzebę gruntownej analizy przed inwestowaniem, długoterminowe podejście oraz ostrożność w wyborze konkretnych funduszy inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz, możesz zostać Abonentem funduszowe.pl. Odrabiamy całą powyższą pracę. Otrzymujesz informacje, w które fundusze oraz kiedy inwestujemy. Możesz korzystać z naszego doświadczenia i zarabiać na rynkach finansowych podobnie, jak my. Wynik naszego portfela podstawowego przekroczył 330%, a emerytalnego ponad 310% (krótszy czas istnienia).

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin