Jak wskaźnik RSI pomaga inwestować w fundusze inwestycyjne?

12.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Wskaźnik RSI

Wskaźnik siły względnej (RSI) jest popularnym narzędziem analizy technicznej wykorzystywanym do oceny tempa i wielkości zmian cen akcji. Chociaż jego interpretacja może wydawać się prosta, jego praktyczne zastosowanie na rynku akcji wymaga dogłębnego zrozumienia jego sygnałów i ograniczeń.

Jak wskaźnik RSI pomaga inwestować w fundusze inwestycyjne?

Wskaźnik RSI może być cennym narzędziem dla inwestorów giełdowych. Ważne jest, aby stosować RSI w połączeniu z innymi analizami i strategiami, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne i dobrze inwestować w fundusze inwestycyjne.

Wykupienie oraz wyprzedanie RSI

RSI może pomóc w identyfikacji trendów cenowych poprzez obserwację jego wartości w stosunku do określonych poziomów progowych. Na przykład, RSI powyżej 70 może sugerować wykupienie, a poniżej 30 – wyprzedanie. Jednakże, ważne jest, aby potwierdzić te sygnały innymi wskaźnikami i analizą cenową.

Na wykresie widać prosty schemat wykupienia oraz wyprzedania RSI na indeksie Nasdaq

Jak wskaźnik RSI pomaga inwestować w fundusze inwestycyjne?
Jak wskaźnik RSI pomaga inwestować w fundusze inwestycyjne?

Kiedy kupować akcje? Gdy RSI spada do wartości 30, to jest to już dobry moment na kupno akcji. Jeżeli więc w czasie korekty zastanawiasz się, kiedy kupić lub dokupić akcje, to zaczekaj na zejście RSI do wartości 30 i masz spore szanse na to, że Twoje kupno będzie udane lub optymalne.

W czasie bessy poziom 30 wskaźnika również będzie odpowiedni, ale w tym wypadku warto jeszcze zaczekać na dywergencje, ale o tym nieco później.

Osobiście nie jestem zwolennikiem częstych konwersji funduszy w czasie hossy. Trzeba jednak przyznać, że wykupiony Nasdaq przy wartości RSI powyżej 70 tworzy często okazje do czasowej sprzedaży. Jeżeli więc inwestujesz aktywnie w akcje, to wartości powyżej 70 na RSI będą dobre do sprzedaży, natomiast w okolicach 30 do kupna akcji.

Dywergencje wskaźnika RSI

Drugie wykorzystanie RSI polega na śledzeniu dywergencji. Dywergencje między ruchami ceny a RSI mogą sygnalizować potencjalne odwrócenie trendu. Występują one, gdy cena porusza się w jednym kierunku, a RSI w kierunku przeciwnym. Bardzo często dywergencja na RSI poprzedza zmianę trendu z hossy na bessę,  lub odwrotnie.

Czy wiesz, że w ostatnich latach zmiana trendu na indeksie sWIG80 była sygnalizowana przez wskaźnik RSI? Na wykresie widać właśnie dywergencje hossy i  bessy indeksu małych spółek:


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

Dywergencje RSI na indeksie sWIG80
Dywergencje RSI na indeksie sWIG80

Każde wejście bessę było sygnalizowane poprzez dywergencje wskaźnika RSI. Jeżeli więc chcesz sprzedać fundusze małych i średnich spółek (takie jak np. fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek), to zaczekaj na nowy szczyt indeksu sWIG80 oraz niższy szczyt RSI. To bardzo ważny sygnał, który zawsze zapowiada bessę na GPW.

Przed nadejściem bessy zawsze następuje głębsza korekta, a późniejsza fala wzrostowa ma już mniejszy impet.  Tak właśnie tworzy się dywergencja, czyli silny znak zmiany trendu.

Podsumowanie

Wskaźnik RSI może być cennym narzędziem dla inwestorów giełdowych, ale jego skuteczne wykorzystanie wymaga zrozumienia jego sygnałów i ograniczeń. Dziś przedstawiłem poziomy wykupienia oraz wyprzedania, jak również dywergencje wskaźnika.

Ważne jest, aby stosować RSI w połączeniu z innymi analizami i strategiami, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Mam na myśli cykl, wskaźniki wyprzedzające czy dane fundamentalne, które potwierdzą sygnały płynące z RSI.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin