Jak w praktyce obliczyć podatek od zysków z funduszy inwestycyjnych?

08.04.2025, Kategorie: Nowości, Rynek i aktualności, Autor: Michał Giel
Jak obliczyć podatek od zysków z funduszy inwestycyjnych w 2025 roku

Jak w praktyce obliczyć podatek od zysków z funduszy inwestycyjnych? W tym roku pierwszy raz trzeba to zrobić samemu. Jak sprawnie i szynko wyliczyć podatek?

Jak w praktyce obliczyć podatek od zysków z funduszy?

Od tego roku nastąpiły istotne zmiany w sposobie rozliczania podatku od dochodów uzyskiwanych z funduszy inwestycyjnych. Dotychczas to fundusze inwestycyjne pełniły rolę płatnika, automatycznie odprowadzając 19% podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w imieniu uczestników. Od 2024 roku obowiązek ten spoczywa bezpośrednio na inwestorach, którzy muszą samodzielnie rozliczyć podatek w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-38 składanym za 2024 rok.

Fundusze inwestycyjne są zobowiązane do dostarczenia uczestnikom formularza PIT-8C, który zawiera informacje niezbędne do prawidłowego wypełnienia zeznania PIT-38. Formularz PIT-8C miał zostać przekazany podatnikowi najpóźniej do końca lutego 2025 roku.

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

W praktyce wygląda to tak, że każde TFI (np. PKO TFI, Goldman Sachs TFI) wysyła informację o dochodach na nasz adres e-mail (lub tradycyjną metodą) oraz do Urzędu Skarbowego.

Jak wyliczyć PIT38?

Najprościej wejdź na stronę Podatki.Gov.pl i zaloguj się na swoje konto. Na koncie powinna być informacja o przygotowanym podatku. Jeżeli we wcześniejszych latach nie zaliczałeś straty a obecnie jest podatek, to informacja o gotowym podatku znajdzie się już na koncie. Czyli przykładowo – Twój dochód został wyliczony na informacji np. 2 TFI. Wynika z niego przykładowy dochód oraz podatek. Podatek można w takim wypadku zapłacić bezpośrednio on-line (jest taka opcja).

Ale uwaga! Nowe przepisy umożliwiają również kompensację dochodów i strat z różnych form inwestycji kapitałowych w ramach jednego zeznania PIT-38. Oznacza to, że zyski z funduszy inwestycyjnych mogą być pomniejszone o straty poniesione na przykład na giełdzie, co pozwala na optymalizację obciążeń podatkowych. Od przyszłego roku można będzie odliczyć również stratę z funduszy.

A więc jeżeli zaliczyłeś stratę w ostatnich 5 latach, to 50% tej straty możesz rozliczyć. US sam tego nie wyliczy, dlatego należy postępować tak:

  1. Odrzucić zeznanie PIT38 w systemie
  2. Doliczyć stratę z poprzednich 5 lat, system sam wyliczy prawidłowy podatek
  3. Odesłać poprawiony PIT
  4. Zapłacić podatek (np. on-line).

Stratę odliczamy w punkcie D, pozycja 27:

Jak w praktyce obliczyć podatek od zysków z funduszy?
Rozliczamy PIT38

Sprawa nie jest więc trudna, zajmuje niewiele czasu.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT38?

Podatnicy mają czas do 30 kwietnia 2025 roku na złożenie zeznania PIT-38 za 2024 rok. Warto pamiętać, że samodzielne rozliczenie podatku od zysków kapitałowych jest nowym obowiązkiem, którego trzeba dopilnować.

Ten obowiązek następuje tylko wtedy, gdy sprzedamy fundusze lub akcje z zyskiem. Druga opcja to konwersja między funduszami (poza parasolem) jest zysk.

Inwestycje z funduszowe.pl z zyskami

Portfele Funduszowe.pl zarabiają ponad 20% rocznie. W związku z tym już wytworzył nam się spory nawis podatkowy. Obecnie więc niektóre fundusze są zamienione tylko w ramach parasolowa. W ten sposób przesuwamy obowiązek podatkowy.  Zdarza się jednak sytuacja, w której dany fundusz lub ETF musimy sprzedać. W takim wypadku powstanie obowiązek podatkowy w kolejnym roku. Rozliczenie nie jest trudne, o czym powyżej.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.

 

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.