Jak unikać spadków funduszy akcyjnych

08.07.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Jeżeli dobrze kupisz fundusze akcyjne, to unikanie każdej korekty nie jest dla Ciebie kluczowym zajęciem. Korekty są i będą częścią giełdowej hossy. Czasami jednak na rynku zdarzają się rzeczy niespodziewane (nagłe wydarzenie), który powodują większe spadki. Jak domyślić się, że rynek jest przegrzany i może zejść głębsza korekta?

Sposób na unikanie spadków na giełdzie

Jednym z sygnałów zbliżającego się przesilenia jest zbytni optymizm na rynku akcji. Jeżeli jest duży optymizm, to prawie każdy akcje (fundusze akcyjne) już nabył. Kto ma więc dalej kupować? Zbytni optymizm ma też inną cechę – pojawia się zawsze po bardzo dużych wzrostach. Większość na giełdzie zwykle nie ma racji, więc pozytywne nastroje nabywa dopiero w momencie, gdy fundusze akcyjne urosły już bardzo dużo.

Sondaż INI SII

W celu obserwacji sentymentu na naszym rynku można monitorować sondaż inwestorów indywidualnych (SII na stronie INI). Znakiem euforii jest zwykle przekroczenie salda +40 (przewaga optymistów nad pesymistami):

Sondaż INI

Sondaż INI
Sondaż INI

 

Każde mocne wyjście optymizmu jest sygnałem do niepokoju. Zwykle tak mocny optymizm wiązał się z nadejściem fali spadkowej.

Skrajne poziomy optymizmu i pesymizmu

Zbyt duży poziom pesymizmu (-20) jest za to sygnałem do kupna. Jeżeli jest zbyt dużo pesymistów to znak, że fundusze akcyjne już niedługo będą rosły. Czy to działa w praktyce? Moim zdaniem tak, bowiem kupno funduszy akcyjnych schyłkiem 2019 oraz w marcu 2020 roku okazało się dość dobrym pomysłem. Także chwilowe wyjście salda nowe szczyty ostrzegało przed znaczącym przegrzaniem.  Analiza sentymentu jest dość prosta i może ją stosować każdy inwestor (np. wtedy, gdy planuje kupić lub dokupić fundusze akcyjne).

Bardziej zaawansowaną techniką jest analiza zachowania wskaźnika RSI. Wstęp do analizy wskaźnika RSI znajdziesz tutaj.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin